Rahimi Ters Olan Var Mı?

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve nurseer tarafından 24 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 1. nurseer

  nurseer Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  :uhm:Merhabalar. Arkadaşlar aranızda var mı rahimi ters olan? 36 günlük evliyim :) Geçen hafta genel kontrol amaçlı dra gittim. Rahmin ters olduğunu söyledi. Bir de bir yumurtalığımda 2 diğerinde 1 yumurtamın olduğunu ama henüz gelişmediğini bu ay bebiki unutmam gerektiğini söyledi. Teorikte ters rahimle gebe kalmak biraz daha zor. Ama pratikte de böyle mi bilmiyorum. İş arkadaşlarımın bir kısmı zor diyor bir kısmı kolay. Anlamadım bir türlü. Aranızda ters rahimli olup da gebe kalanlar varsa benimle paylaşsalar olur mu? Asla gebe kalamayacağım gibi hissetmeye başladım. Bir de yumurtalar gelişmemiş diyince 18. günde. Çoktan çatlamış olmalıydı. Ben de ovulasyon testi aldım. Eşim bana deli diyor takma falan diyor ama ne bilim merak işte biraz da korku..:uhm:
   
 2. 24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 3. serapÇ

  serapÇ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2008
  Mesajlar:
  43
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ters rahim dediğiniz rahminizin arkaya dönük olduğu herhalde merak etmeyin bu size adet ağrısından başka pek bir sorun çıkarmaz sizin için asıl önemli olan yumurtalarınızızın sayısı ve kalitesi ovulasyon dönemi her ne kadar kısa tutulsada bazen adetten 12 ila 18 zi arasına kadar uzayabilir
   
 4. 24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 5. buket-26

  buket-26 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.228
  Beğenildi:
  323
  Ödül Puanları:
  153
  Benim yengemin de rahmi tersmiş ama 5 çocuğu var. Kontrolünü ihmal etme bi sorun çıkmaz umarım. Merak etme Allah sanada bebiş nasip eder inşallah. herşey gönlünce olsun.
   
 6. 24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 7. osmak

  osmak Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2008
  Mesajlar:
  493
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Benim Teyzeminde Rahimi Tersmiş Maasallah 4 çocugu War
   
 8. 25 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 9. sevil35

  sevil35 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  569
  Beğenildi:
  212
  Ödül Puanları:
  123
  mrb arkadaşım benim de rahimim ters bir oğlum var 1,5 yıldır 2. için uğraşıyorum olmuyor dr a söledim ama onunla ilgisi yok gebe kalmaya engel değil dedi içini ferah tut
  olur inşallah
   
 10. 25 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 11. ddm

  ddm yok başka yolu..... Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  benimde ters canım.bende 3 yıl sonra hamile kaldım.fakat benim yumurtlama düzensizliğim vardı.aşılama ile hamile kaldım.tanıdığım bir kişi daha var.onunda 3yıl sonra kendiliğinden olmuş.inşallah senin için bir problem olmaz
   
 12. 25 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 13. ddm

  ddm yok başka yolu..... Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.584
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  birde doktorlar bunun hamile kalmak için bir engel olmadığını söylüyorlar
   
 14. 25 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 15. sevil35

  sevil35 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  569
  Beğenildi:
  212
  Ödül Puanları:
  123
  Halk arasında rahimin ters olması olarak bilinen durum tıp dilinde retrovert uterus olarak tanımlanır. Bir kız bebek doğduğunda uterusu (rahim) belirli bir pozisyondadır ve normalde bu pozisyon ölene dek değişmez. Rahim öne doğru (antevert) ya da arkaya doğru (retrovert) olabilir. Antevert uteruslara daha sık rastlanmaktadır. Kadınların %70-85'inde rahim öne doğru dururken geri kalanlarda arkaya doğrudur. Uterusun öne ya da arkaya doğru olması patolojik bir bulgu değil normal anatominin bir varyasyonudur. Tıpkı sağ eli ya da sol eli kullanmak gibi veya saç, göz rengindeki farklılıklar gibi bu anatomik duruş da normaldir.
  NEDENLERİ
  Rahimin retrovert olması normal bir anatomik durum olmakla birlikte bazı durumlarda öne doğru duran uterus arkaya dönebilir . Örneğin yapılan doğumlara bağlı olarak uterusu yerinde tutan bağlarda gevşeme olabilir ve uterus arkaya doğru dönebilir.Yine menopoz sonrası aynı nedenle benzer bir durum ortaya çıkabilir.
  Bunlardan daha önemlisi pelvis içindeki anatomiyi bozan bazı hastalıklar rahimi geriye doğru çekebilir. Bu hastalıklardan en önemlisi endometriozistir. Tüplerin enfeksiyonları, pelvik iltihabi hastalık nedeni ile ya da ameliyatlar sonrası oluşan yapışıklıklar da rahimin ters dönmesine neden olabilir. Çok nadiren pelvis içinde yer kaplayan kitleler de rahimi arkaya doğru itebilir.
  BELİRTİLERİ

  Tek başına olan retrovert uterus durumu olguların çoğunda herhangi bir belirti vermez. Nadiren kişide cinsel ilişki sırasında ağrı ya da rahatsızlık hissi olabilir. Bazı hastalarda ise adet sancılarının altında yatan neden retrovert uterus olabilir. Altta yatan endometriozis gibi bir patoloji varsa buna bağlı yakınma ve bulgular görülebilir.
  TANI
  Retrovert uterusun tanısı herhangi bir nedenle yapılan jinekolojik muayenede tesadüfen konur
  TEDAVİ

  Retrovert uterus varlığında herhangi bir tedavi gerekmez. Bazı hekimler kronik kasık ağrısı nedeni ile vajinal pesser uygulamayı tercih etseler de bu kalıcı bir çözüm sağlamaz. Ters duran rahim muayenede herhangi bir şekilde öne doğru döndürülemez. Bu amaçla yapılabilecek ameliyatlar olmakla birlikte modern jinekolojide hiçbir kullanım alanı yoktur ve hastaya zarar veren girişimlerdir. Ameliyat sonrası oluşacak yapışıklıklar hem kısırlığa neden olabilir hem de kasık ağrısının artmasına yol açabilir.
  Muayenede retrovert uterus saptanması durumunda altta yatan bir patoloji saptandığında bunun tedavisine yönelik girişimlerde bulunulması gerekir.
  RAHMİN TERS OLMASI KISIRLI?NEDEN OLUR MU?
  Tüm dünyada pek çok kadın retrovert uterusun çocuk sahibi olmada güçlüğe neden olacağını düşünür. Bu yanlış inancın kaynağının ne olduğu meçhuldür. Altta yatan endometriozis gibi başka bir durum varsa buna bağlı olarak kısırlık söz konusu olabilir. Ancak tek başına rahmin ters durması gebeliğe engel bir durum değildir.

  Çeşitli nedenlerle tüp bebek tedavisine giren 807 kadının incelendiği bir araştırmada rahimin ters olmasının gebelik sonuçları üzerinde olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

  HAMİLELİKTE DURUM?


  Retrovert uterusa sahip olan kadınlar hamile kaldıklarında gebeliğin ilerlemesi ve rahimin büyümesi ile birlikte uterus hamilelikteki normal pozisyonunu alır ve bebek vajinal doğum ya da sezaryen ile sorunsuz doğurtulur. Gebelik öncesi rahmin ters olması normal doğuma engel değildir. Doğumdan sonra ise rahim küçülür ve loğusalık döneminin sonunda yine eski halini alır ve retrovert olarak kalır.

  Çok nadiren binde 3-14 olguda rahim büyürken öne doğru dönüp normal pozisyonunu alamaz ve pelvis boşluğu içinde sıkışır. Uterus inkarserasyonu olarak adlandırılan bu durum anne ve bebek hayatını tehdit edebilir.
   
 16. 25 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 17. baby nurse

  baby nurse izmiri çok özlüyor.... Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.744
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  şundan eminim ki retrovert olmak kesinlikle gebe kalmaya engel değil bundan emin olabilirsin sadece ağrılı adet yapabiliyor onun dışında korkma arkadaşım ama lütfen stres yapma doğal akışına bırak gerçekten çok stres yapan çocuğum olmayacak diye korkan kadınlar yumurtlamalarını baskılıyorar ve kısır bir döngü oluşuyor
   
 18. 25 Haziran 2008
  Konu Sahibi : nurseer
 19. balxixmnur

  balxixmnur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.808
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  daha yeni evlisiniz şimdiden böyle düşünürsen olmaz ki. doktorada gitsen 18 ay korunmasız ilşkiden sonra tedavilere başlıyorlar. biz kadınlar biraz sabırsızız galiba mevlam ne zaman isterse o zaman verir. Allahım herşeyin hayırlsıını versin.