Rahmet Mevsimi Üç Aylar Bugün Başladı

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve Libyana tarafından 24 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 1. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148

  Maneviyat Mevsimi Üç Aylar

  Zaman, bize verilen en büyük nimetlerden biri. Gece ve gündüz Allah'ın tecellilerini bize hatırlatan iki münadi. Gece ile gündüzün nimetlerinden faydalanmanın zirve imkânlarının sunulduğu bazı mevsimler vardır. Bunların başında üç aylar gelmektedir.

  Üç aylarda bulunan kandil geceleri, gecenin Rabbani tecellilere ayna oluş sırrının en güzel bir yansımasıdır. "Geceyi ihya etme"nin "gündüz tutulan oruç"la birleştiği bu mübarek gün ve geceler, zamanı değerlendirmek, ömrü boşa geçirmemek için de bir terazidir.

  Üç aylar, İslâm'ın mübarek saydığı hicrî kamerî aylardan recep, şaban ve ramazan aylarıdır. Recep ayında, regaip ve mi'râç, şaban ayında berat; ramazan ayında ise kadir gibi dört ayrı mübarek gece bulunmaktadır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), bu aylarda daha çok ibadet eder ve: "Allahım! Recep ve şabanı hakkımızda mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur." (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259) diye dua ederdi.

  Hz. Aişe, Rasûlüllah (s.a.s.)'ın bu aydaki orucu hakkında şöyle der: "Şaban ayındaki kadar çok oruçlu olduğu bir ay görmedim." (Tecrid, VI, 295)

  Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaip Kandili, Allah Teâlâ'nın kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir.

  "Regaip" kelime olarak rağbet olunan şey ve büyük ikram anlamına gelmektedir.

  Rağbet nedir?

  İstek, arzu ve beğenme.

  İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür.

  İçtiği kaynağın berraklığına göre berrak sözler söyler.

  Mevlânâ "Nereye gidiyorsun sen; işte O'sun sen" der.

  Vahye râm olan vahiyden bahis açar.

  Kur'an'a giden ayetten, hac-giden Kâbe'den Medine'den dem vurur.

  Kötülüğe rağbet eden de kötüye vurgu yapar.

  Kısaca rağbet ettiğini heceler insanoğlu.

  Rağbet, insanlık tarihinin özetidir aslında. Hakkı duyanlarve duymayanlar. Duydukları halde kulak verenler ve vermeyenler.

  Rağbetini ucuz bahanelere yöneltenler; rağbetini baki bir ebediyet yolunda sabrın ve iradenin iklimine sevk edenler.

  Peygamberler tarihi rağbet edenler ile rağbet görenlerin hikâyesidir.

  Nuh'un çağrısına evet diyenlerin rağbeti ile hayır diyenlerin rağbeti.

  Hz. Musa'nın sabırlı davetine rağbet edip denizi onunla geçen, geçtik ten sonraki davetine ise rağbet etmeyenlerin öyküsü.

  Efendimizin (s.a.s.) ganimet dağılım zamanına rağbet edip,Tebük'te mücadele çağrısına hayır diyen münafıkların rağbeti.

  Rabbinin burhanı sayesinde harama rağbet etmeyen Yusuf'un (a.s.) rağbeti de bir rağbet.

  "Bir elime ayı bir elime güne-şi verseniz yine davamdan vazgeçmem" diyen Hz. Peygamberin dünyalık tekliflere rağbet et-memesi de bir rağbet.

  Rağbeti tartacak terazilerden biri de şu ayetlerdir:

  "Ey iman edenler! Allah veResulü size hayat verecek hakikatlere sizi davet ettiğinde ona icabet edin." (Enfal, 24)

  "Eğer onlar Allah ve Resûlü-nün kendilerine verdiğine razı olup, "Allah bize yeter, yakında bize Allah da lütfundan verecek,Resûlü de. Biz yalnız Allah'a rağbet edenleriz" deselerdi (daha iyi olurdu)." (Tevbe, 59) "Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine rağbet edipO'na yönel. (İnşirah, 7-8)

  Rağbeti tartan başka bir te-razi de "Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir." hadis-i şerifidir.

  Üç aylar ne ifade eder bizim için?

  Üç aylar ile olan arkadaşlığımızda hayatımızda neye rağbet ettiğimizi sorgulamalıyız.

  Ülkemizde tarihten bugüne üç aylar sevgisi hep canlı kalmıştır. İbn Batuta Anadolu'nun muhtelif merkezlerini ziyareti sırasında dinî hayatın çeşitli görünümlerini anlatırken cuma günleri, kandil geceleri, üç aylar ve bilhassa ramazan ayı vb. gün ve gecelerin nasıl büyük bir istek ve heyecanla değerlendirildiğini ortaya koyuyor. (İbn Batuta'yı şaşır-tan Misafirperverlik, Diyanet Aylık s. 122
  Tarihte olduğu gibi bugünde toplumlumuz yediden yetmişe üç aylar geldiğinde hayatı-na olumlu anlamda yeni bir istikamet vermektedir.

  Üç aylar kalplerimizin manevî doyum ve duyum mevsimidir. Takva, ihlâs, muhasebe, yakîn, marufa sabır, masiyete direnme vb. değerler üç aylarda benliğimize yeniden dolar, âdeta tazeleniriz.

  Üç aylar, keşkelerin öğütülüp iradî başlangıçların yapıldığı anlardır.


  kaynak:KK70:iyanet

   
 2. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 3. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Gidişimiz, dönüşümüzün haritasıdır. Bakmasını bilen, yürüyüşümüzün kafiyesinden varış hızımızı tayin edebilir.

  Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: "ıyi arkadaşla kötü arkadaşın misali, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir.Misk sahibi yasana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın.Körüğe gelince; ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın." (Buhari, Büyü, 38)

  Ne güzeldir üç aylardan misk devşirmek takva libasımıza..

  Üç sırdaş ile on iki aylık uzun seyahatimizi kısa eylemek. Yorucu yokuşları düz eylemek.

  Üç sadık yâran ile yâre olan hasretimizi daha bir dillendirmek.

  Zikrimizi onların zikriyle, fikrimizi onların fikriyle tazelemek.

  Kaybolan umudumuzu gürül gürül kulağımıza okudukları reca âyetleriyle yeniden gün ışığına çıkarmak.

  Üç aylar Hakkın rahmetine bir sergidir. Mevlânâ ne güzel der.

  "O'ndan iste, başkasından bir şey umma. Suyu deryada ara,ırmakta değil. Başkasından da istesen ihsan eden Hakk'tır. Onun elini cömertliğe meylettiren de O'dur. (Mesnevi, IV/1203)

  Sadece ritüel kalıplarda üç ayları geçirmek değil, üç aylar sonrasında bize kifâyet edecek ilim irfanı da amele yoldaş kılarak biriktirebilmek.

  Neden oruç tutuyoruz, niçin regâib? Neden berat, neden miraç?

  Okumadan, dinlemeden,araştırmadan ucuz bir idrake müşteri olmamalıyız.

  Regaip dendiği anda hemen recep ayı ile yüz yüze geliyoruz.Recep dendi mi, şaban, o akla gelince de ramazanı hatırlıyoruz.

  Recep ayı nedir? Ona Efendimiz nasıl bir anlam yüklemiştir?

  Bu ay içinde bizi bekleyen sürpriz saadet anları nelerdir? Hangi hikmet bizi sahura kaldırıp nafile bir oruç için akşama kadar haramlardan bizi uzak tutuyor? Neden binlerce insan teravih namazına koşuyor? Kandil gecesini sair akşamlardan ayıran vasıf nedir?

  Receb'e rağbetimiz değil midir bizi Regaip Kandili'nin iman nurundan ışık devşirmeye yönelten sebep?

  Recep ayını da sair ayları da yaratan Rabbimize olan rağbetimiz ve yönelişimiz değil mi bizi regaibin hediyelerini feyizlerini almaya sevk eden?

  "Bu şeb fahru'l-leyâlî leyle-ipâk-i Regâibdir

  Bu şeb takdîse şâyân bir şeb-i âl-i merâtibtir."

  diyen şair, acaba varacağı hangi mertebeye basamak olarak Regaip Gecesi'ni seçmiştir.

  Nedir bir müminin mertebeleri geçip de karar kılacağı ideal durak?

  Dünyada şöhret, makam,mevki mi, yoksa dünyada yansıması iman olan Allah'ın rızasınakavuşmak samimiyeti mi?

  "Allah, mümin erkeklere ve mümin kadınlara, içinde ebedî kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vaat etti.Allah'ın rızası ise hepsinden büyüktür. ışte büyük kurtuluş da budur." (Tevbe, 72) ayetinde vaat edilen büyük hedefe koşan kişi,regaibi de, beratı da miracı da Kadir Gecesi'ni de bu yüksek ideal uğrunda değerlendirecektir. Sair zamanlarda istediğinden daha fazla bu gecelerde rızayı düşleyecek, rızaya eğilecek, başkalarının istifadesi için daha bir fedakâr olacaktır.

  Zira bu gecelerin rahmetine,feyzine imanı tatmış olanlardan daha çok, iman gibi bir lezzeti duyamayan, evinde işyerinde sokağında mahallesinde Ku'ran'ın,namazın, orucun hazzını misafir edemeyenler muhtaçtır.

  Üç aylara rağbetimiz bu aylardan habersiz olanlara onları ulaştırma şevkimizden de kaynaklanmaktadır.

  ıyiliği emretmek kötülüğü hayatımızdan uzaklaştırmak, nezih imkânlardan herkesin istifadesini düşünmek demektir de aynı zamanda.

  ıman paylaşılması en lüzumlu imkân olduğuna göre sahip olduğumuz güzelliklerin başkalarına bir örneklik olarak sunulması, en sade temsillerle takdimi bize düşmektedir. Regaibi sevmek ama sadece kendi kemâl âtımız için değil, beratı benimsemek;ama sadece şahsî affımız için değil, miracı sevmek ama sadece kendi kulluğumuzla yüceliklere ermek için değil, Kadir Gecesi'ni sevmek ama sadece kendi ibadetimizle Kur'anın feyzine varmak için değil.

  Güzellikler paylaşıldıkça çoğalır. Üç aylarda değişik usul ve üslûplarla bir şekilde bu ayların ruhaniyetini insanlığa ilâhî bir ziyafet olarak armağan edebilmeliyiz.

  Mübarek gün ve geceler üç ayların künhüne vakıf olmak için ecdadımızın bu vadide ortaya koyduğu aşk terennümlerinden oluşan büyük mirasın izini sürmek gerekiyor.

  Üç ayları görmek, kelebeklerin ateşe daldığı gibi nisyana, gaflete dalış dakikalarımızda, ensemizde, önümüzde bizi ateşe koşmaktan kurtarmaya çalışan Efendimizin şefkatli elini görmek demektir.

  Üç aylar, gençler için başarıya giden yolu ibadet refleksleriyle tezyin etmede keskin bir viraj...

  Büyük zaferlere vurgu yaparken küçük tedrici mihnetlerin kılavuzluğundan da nasiplendirmeliyiz çocuklarımızı.

  Üç aylarda mütevazı başlangıçlarla yevmiyelik kazanılan başarı şuurunun ramazanda bir ay boyunca tekrarlanması, yıl boyu elde edilecek zafer özgüveni için fevkalâde güçlü bir referans olacaktır.

  Modernleştikçe yalnızlaşan,imkânları arttıkça ruhi hijyenini kaybeden günümüz nesilleri için üç aylara serpiştirilen bu eğitim önemlidir.

  Hz. Ali (r.a.) mescidleri kan-dillerle aydınlatan Hz. Ömer için"Mescitlerimizi aydınlattığı gibi Allah da onun kabrini aydınlatsın" diye dua etmiştir. (ıbn AsâkirXLIV, 80)

  Üç aylarda maddî aydınlığı tamamlar mahiyette camilerimizi, mescitlerimizi, halkı aydınlatma onlara rehberlik etme imkânı olarak iyi değerlendirelim.

  Tatil mevsimine denk gelen üç aylar içinde geleceğin büyükleri olan çocuklarımız camilerde Kur'an ile tanışsınlar. Kendi öz benliklerini, Kur'an'ı hecelerken,Efendimizi anarken keşfetsinler. Salât ü selâmlar ile kandillerde kâinata "Işık saçan bir kandil"(Ahzâb, 45-46) olan peygamberlerine saygılarını ifade etsinler.

  Ve dua.. Ellerimiz üç aylarda duaya kalksın.. Tevekkülümüzü duaya devam, duada istikrar ile sınayalım... Duanın gücünü keşfedelim. Bütün âlemlerin ihtiyacını gören, herkese nimetini sebil eden Rabbimizin bizim niyazlarımızı samimi dileklerimizi de duyacağı şuurunu yenileyelim.

  Elest bezminde bizimle konuşan, bize değer veren Rabbimizle dualarımızda hasbi hal edelim.Zira O, bizim sesimizi duymak istiyor.

  Perişan hallerimizden ötürü özür dileyelim. Islah dolu zamanlara ulaşmak için güç ve kuvvet isteyelim. Birlik ve dirliğimizin daimi olması için açalım ellerimizi Rabbimize..

  kaynak: Diyanet


  Dualarımızı ,halis niyet ve gönüllerimizi birbirimizden eksik etmeyelim,bu coşkulu rahmet esintisinden bir nebze istifade edelim inşallah..

  Üç aylarımız kutlu olsun arkadaşlar..
  Yüreklerimizde her ne hayırlı duamız arzumuz varsa kabul olur inşallah..

   
 4. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 5. turuncu86

  turuncu86 Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.381
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Cümle İslam Alemine birlik, berberlik ve iyi niyazlar getirmesi temennisiyle,
  cümlemizin mübarek üç ayları hayırlı olsun... a.s.
   
 6. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 7. demircool

  demircool kişisel rütbeymiş hıh Pro Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  4.409
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  3 ayımız mübarek olsun :)
   
 8. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 9. incitanemtuana

  incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2007
  Mesajlar:
  25.557
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  198
  :Saruboceq:libyanacigim allah senden razi olsun 3aylarin baslangicini bize hatirlattdigin ve güzel güzel bilgilendirdigin icin:Saruboceq:
  3aylarimiz mübarek olsun insallah
  rabbim dualarimizi kabul günahlarimizi aff etsin
   
 10. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 11. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  ıslam alemine kutlu olsuna.s. mübarek olsun:asigim: hayırlara vesile olsun:Saruboceq:
   
 12. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 13. senayda

  senayda Rabbime Sığındım... Üye

  Katılım:
  20 Kasım 2008
  Mesajlar:
  3.499
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  canım ALLAH senden razı olsun....üç aylar hakkında verdiğin bilgiler için....

  çok güzel anlatmışsın açık ve net ....

  herkese hayır getirsin inşaallah üç aylar.....

  Rabbim hakkıyla ihya etmeyi nasip etsin....

  dualarımızın kabul olması dileğiyle inşaallaahh....amin...
   
 14. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 15. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Amin ecmain arkadaşlar- hayırlara vesile olsun bu rahmet coşkusu...
  Yarın da Regaip kandili..
  Ne olur dualarımızda birbirimizi unutmayalım
  kimin gönle ne hayırlı dua varsa kabul olur inşallah
   
 16. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 17. EylulunAnnesi

  EylulunAnnesi Minik Prensesim Büyüyor Üye

  Katılım:
  1 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.702
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  rabbim hayırlara vesile etsin.tüm islam aleminin 3 ayları mübarek olsun....

  [​IMG]
   
 18. 24 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Libyana
 19. DEVDAS

  DEVDAS 29.05.2010... Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.296
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Allah razı olsun canım çok güzel bilgiler paylaşmışsın bizimle
  tüm islam alemi için hayırlara vesile olur inşallah
  bu arada vakit nakittir mi yazıyor orda (men dakka dukka ) ben mi yanlış çevirdim?
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.