Ramazan'da ziyaret edilecek camiler

Konusu 'Adım adım Türkiye' forumundadır ve Elif tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  21 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.608
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Ramazan ayında camiler ziyaretçilerle dolup taşar. İşte İstanbul’da ziyaret edeceğiniz camiler:


  Süleymaniye Camii ve Külliyesi
  [​IMG]

  1550-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edildi.


  Ramazan ayı boyunca İstanbullular'ın akın ettiği cami Sultanahmet ve Eminönü'ne çok yakın. Klasik Osmanlı mimarisinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olarak yaşayan Süleymaniye Camii'nin manzarası muhteşem.
  Büyük Selimiye Camii
  Üsküdar'ın Selimiye semtinde Selimiye kışlasının hemen yanında yer alan Büyük selimiye Camii, 1801-1805 tarhleri arasında Sultan III. tarafından yaptırılmış. Mimarı belli değil. Görkemli bir yapı olan caminin ünyesinde hünkar kasrı, mekteb, muvakkidhane, çeşme ve sebil bulunmakta.


  Eyüp Sultan Camii


  Ramazan'da akşamları ışıl ışıl oluyor. İstanbul'un sahip olduğu en önemli eserlerden biri olan bu camiyi, 1459 yılında Fatih Sultan Mehmet yaptırdı. 1766 yılındaki İstanbul depreminde oldukça zarar gören eser, Sultan III. Selim tarafından 1800 yılında tekrar inşa ettirildi. Caminin altın yaldızla kaplanmış süslemeleri dikkat çekiyor.


  Sultan Ahmet Camii
  [​IMG]

  Cami yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğrayan ibadet mekanlarından.


  1609-1616 yılları arasında mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen yapının her ayrıntısında ince bir işçilik var.


  Fatih Camii

  [​IMG]
  Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Fatih Camisi, Fatih Külliyesi'nin içinde. 1509 yılındaki büyük İstanbul depreminde büyük hasar gören eser, II. Beyazıt döneminde elden geçirildi. 1766 yılında ikinci bir depreme maruz kalınca çok ağır bir hasar aldı.


  Beyazıt Camii
  [​IMG]
  İstanbul Üniversitesi'nin heybetli kapısının karşısında bulunan Beyazıt Camii'ni Sultan Bayezid Veli, mimar Yakup Şah'a yaptırdı.


  Caminin sağında Beyazıt Devlet Kütüphanesi, solunda ise Vakıf Hat Sanatları Müzesi var. Çınaraltı, Sahaflar Çarşısı ve Kapalıçarşı, Beyazıt Camisi'nin hemen yanında bulunan önemli noktalardır.


  [​IMG](Ortaköy Camii)


  1853 yılında inşa edilen Ortaköy Büyük Mecidiye Camisi'nin mimarı Nigoğos Balyan'dır.


  Abdülmecit tarafından hayata geçirilen eser, barok stili yansıtıyor. İki tane şerefeli minaresi olan caminin duvarlarında beyaz kesme taş kullanılmış.


  Molla Zeyrek Camii
  [​IMG]


  Bizans dönemi yapısı Pantokrator Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet döneminde cami olarak yeniden yapılandırıldı. Günümüzde yalnızca güney bölümü kullanılıyor.
  Yeni Camii
  [​IMG]
  Yeni Camii ya da Valide Sultan Camii'nin temeli 1597 yılında Sultan III. Murat'ın eşi Safiye Sultan'ın emriyle atılmış. İstanbul'un simgelerinden biri olan camii, özellikle önündeki her daim bulunan kuşlarıyla meşhur.
  Mihrimah Sultan Camii
  [​IMG]
  Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1548'de Üsküdar Meydanı'nda inşa ettirilen caminin Mimarı Mimar Sinan.
  Camiyle medrese arasında Mihrimah Sultan'ın iki oğlunun ve Sadrazam İbrahim Ethem Paşa'nın türbeleri bulunuyor.
  gezikolik.com/tr
   
 2. 21 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. EU2

  EU2 Guest

  [​IMG]
  burayı az geç dumduz yuru benım ev:)
  paylasım ıcın tesekkuler cnm
  bu camılerı hep zıyaret ederım
  nasıp olursa ılk ıftarımı eyupsultan hz. orda yapıcam
  o kalabalık o huzur o manevıyat ne guzel bı duygu
  h.g 11 ayın sultanı..
   
 4. 21 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. birsam

  birsam Guest

  bu istanbul da ki 2. ramazanım.hiç bi camiye gidememiştim eyüpsultan hariç.bu sene eşim izinli ramazan da gidicem hepsine inş.