Rap Müzik

Konusu 'Müzik Kutusu' forumundadır ve MeDuSa tarafından 17 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  17 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : MeDuSa
 1. MeDuSa

  MeDuSa Guest

  Rap, kökenleri 1970'lerin getto Amerika'sına dayanmaktadır (Gangsta rap). Amerika'nın bazı varoş eyaletlerindeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları Hip-Hop kültürünün müzik koludur.

  Rap, müziğin temposuna uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir. Hip-Hop kültürünün içindeki başlıca dört elementden biridir. Ve diger elementler DJ'lik, breakdance ve graffiti, hiphop'ı yeterince yaygın hale getiremediği için rap yıllar boyunca değişim geçirmiştir. Rap sözcüğü daima bu aktiviteyi açıklamak için kullanılmamıştır. Müziğin temposuna uygun olarak kafiyeli sözler söylemek Mc' lik olarak adlandırıldı. Rap terimi 1979 yılında keşfedilen iki kayıt sayesinde hiphopla özdeşleşmiş gibi görünüyordu. Bunlardan ilki King Tim III (Personality Jock)'tu, ki bu şarkı hiphop'ın bilinen ilk kaydı olarak tarihe geçti.

  Rap, 'Rhtymic American Poetry' olarak açılabilir ve genellikle statükoyu hedef alan eleştileri ile varolur. Rap tempoları ve müzik uyumu çok önemlidir. Rap'i icra eden kişiye MC (Master of Ceremonies "Seremonilerin Efendisi" ya da Microphone Controller "Mikrofon'u Kontrol Eden" ) adı verilmektedir. Dünyada ilk rap yapmış kişi King Tim III (Personality Jock)'dır.[kaynak belirtilmeli]

  Kelime anlamı [değiştir]Rap'in Türkçedeki tam karşılığını 'Hafif Vuruş' olarak kabul edebiliriz. Zaten Rap'in altında bulunduğu çatı Hiphop da böyle sebeplerden doğmuştur. RAP'in "[R]hytm [a]nd [P]oem (Ritim ve Şiir ya da Ritmik Şiir) veya [R]ytmic [A]merican [P]oetry (Ritmik Amerikan Şiiri)" sözcüklerinin kısaltması olduğu bilinir fakat yanlıştır. Rap'in açılımı yoktur veya geçmişte kaybolmuştur. Veya "Respect and Peace (Saygı ve Barış)" diye tanımlanabilir.


  Türkçe Rap [değiştir]Türkçe Rap ilk olarak 90'lı yıllarda Almanya'daki Türk müzik gruplarından biri olan CARTEL tarafından yaygınlaştırılmıştır. Türkiye'de ise Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz), Ceza (Bilgin Özçalkan), Kuvvet Mira'dan kurulu olan Silahsız Kuvvet, Nefret grubuyla Türkçe rapte atılım yapmışlardır.
  sengözlerimebaksanab
   
 2. 12 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeDuSa
 3. gelmesendeolur

  gelmesendeolur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.191
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  108
 4. 12 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeDuSa
 5. MeDuSa

  MeDuSa Guest

 6. 21 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : MeDuSa
 7. RuUuNeSya

  RuUuNeSya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2009
  Mesajlar:
  138
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Sabıka clan street tape vol 2
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 21 Temmuz 2009
 8. 9 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : MeDuSa
 9. gelmesendeolur

  gelmesendeolur Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.191
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  108