Raynaud (Reyno) Fenomeni ?

Konusu 'Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar' forumundadır ve notti tarafından 9 Ocak 2009 başlatılmıştır.

9 Ocak 2009
    Konu Sahibi : notti
  1. notti

notti Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba..reyno hastalığı olan var mı??kış aylarında nasıl başa çıkabiliyorsunuz??

2. 9 Ocak 2009
  3. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    Raynaud (Reyno) Fenomeni soğukta özellikle ellerde sararma, morarma ve kızarma ile karakterize bir lokal arteriel dolaşım bozukluğudur. Bu bulgular Raynaud için karakteristiktir ve tanı için başka bir tahlile gerek yoktur, fakat Doppler ile de teyid edilebilirse de pratikte pek kullanılmamaktadır.

Bu bulgular tek başına mevcutsa hastalık Raynaud "Fenomeni" adını alır. Başka bir hastalık da eşlik ediyorsa, buna da Raynaud "Sendromu" denir. Sendromda özellikle bağ dokusu hastalıkları (romatizmal hastalıklar) (skleroderma, SLE, ara sendrom, dermatomyozit-polimyozit,romatoid artrit) eşlik eder. En sık (%90) eşlik eden hastalık skleroderma'dır.

Olay sadece fenomen ise korkacak birşey yoktur, tedavisi de yoktur; sadece soğuktan korunmak gerekir. Bu hastaların ılıman iklimde yaşaması gerekmektedir. Sendrom ise (eşlik eden romatizmal hastalığın) mutlaka tedavisinin yapılması gerekir.

Sendrom olup olmadığını anlamak için de eşlik eden bir romatizmal hastalığın olup olmadığının tahlillerle araştırılması gerekmektedir Bu hastalıkta soğuktan kaçınmalı, stresten mümkün olduğunca uzak durmalıdır, sigara kullanmamalıdır. Gerekirse medikal tedavi uygulanır. Soğuğa çıkmadan önce cilde nitrogliserin içeren merhem sürülür. Kalsiyum kanal bloker ve bazı alfa blloker ilaçlar da yararlı olmaktadır.

4. 13 Nisan 2009
  5. bitkin

bitkin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşım buna hangi bölüm bakıyor?

6. 12 Mayıs 2009
  7. Hande86

Hande86 Sle'de Neymiş Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhabalar Yaklaşık 3 Ay Önce Reynaud Fenomeni Başladı Ellerimde Morarma Oluyor Soğukta Aşırı Soğuklarda Eklemlerde Şişlik Oluyor,Bu Aralar Havalar ıyi Gittiği ıçin Daha ıyi Ama Biraz Soğuk Olsa Bile Ellerim Morarıyor,Önceden Soğuktandı Sıcakta da Banyoda Sıcak Suda Ayak Parmaklarımda Ve Ellerimde Morarma Oluyor,Kendimi Kışın Koruyorum Eldiven Kullanmalıyız Yün Çorap Sigara ıçiyordum Bu Hastalığın Baş Düşmanı Sigara Kullanıyorsanız Bırakmanızı Öneririm,Şuanda Cozaar 50 Mg,Bebek Aspirini Ve Quensyl ısimli ılacı Kullanmaktayım Geçmiş Olsun Diyorum Sizlere de Saygılar...

8. 21 Ocak 2010
  9. semrican

semrican Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar burayı gözden kaçırıp başka yerden açmıştım konuyu uyarıdan sonra buraya döndüm benimde reynom var ilginç bir hastalık kalp damar cerrahına gitmen gerekiyor demişti bir doktor gittim kadın sadece ellerimi okşadı bir tansiyon ilacı birde coraspin verdi imminoloji servisine gitmen gerekiyor dedi gitmedim koltuk altından yapılan bir ameliyatı varmış oda düzelebilme şansı yüzde 20 civarıymış ilerliyor tabi elimde 2 parmağımdı diğerlerindede başladı ayak parmaklarımdada sanki var burnumuzda bile olacakmış güneyde yaşaman gerekiyor demişti doktor böyle işte bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşımlarınızı bekliyorum

10. 12 Aralık 2010
  11. aysee35.5

aysee35.5 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    tahlillerim 10 gün sonra sonuç vericek ama sanırım bende de var... tahlilin sebebi ise buna bir iltahap eşlik ediyor mu etmiyor mu.. romatoid artrit araştırılıyor.. bakalm bana ne ilaç verilecek, bi an önce sonuçlansın istiyorm çünkü ellerim 1haftadır şiş:KK14:

12. 23 Aralık 2010
  13. Turquaz

Turquaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benimde kulak mememde morarma oluyordu. Dr lar önce kan hastalığından şüphelendiler ama kan tahlillerim temiz çıktı. Sonra başka bir dr reyno dedi calsiyum ilacı felan verdi uzun zamandır olmuyor. Ayrıca ellerim felan hiç ısınmaz parmak uçlarımda uyuşma olur ama şişmeler yok.

14. 7 Ocak 2011
  15. aysee35.5

aysee35.5 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    evet bende bir reynoyum.. her hangi bi hastalık bulunamadı yani arkadaşımızın dediği gibi bir fenomen.. ama benim sinirlenince de oluyor, doktora söyledim ama stresten olmaz imkansız dedi :s

16. 29 Mart 2011
  17. moon83

moon83 ♡♡♡fatihim ve poyrazim ♡♡♡ Üye

Beğenildi:
    541
    Ödül Puanları:
    188
    bende ra hastasıyım birkaç aydır bendede ellerde beyazlama morarma oluyor sanırım bendede sendromu başladı allah herkese şifa versin

18. 4 Mayıs 2011
  19. Tmervee

Tmervee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    bendede var yeni çıktı sendrommu bilmiyorum ama ayaklarım fena halde ağrıyo romatoid artrit çıkmadı başka şeyler araştırılıyo ben romatoloji bölümüne gidiyorum