Reçelden Kalanlar

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve realist tarafından 21 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  21 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148

  REÇELDEN KALANLAR
  1933yılıydı. Yarım gün çalıştığım isimden çıkarılmıştım, artık aile bütçesine hiçbir katkım olamıyordu. Tek gelirimiz annemin başkalarına elbise dikerek kazandığı paraydı. Sonra annem birkaç hafta hastalandı ve çalışamaz oldu. Elektrik idaresinden geldiler ve fa*turalarım yatıramadığımız için elektriğimizi kestiler. Sonra da ha*vagazı şirketi havagazımızı kesti. Sonra sular idaresi. Ama Sağlık Ba*kanlığı, halk sağlığım koruma tedbirleri dahilinde suyumuzu yeniden bağlattı. Dolabımızda yiyecek çok az şey kalmıştı. Arka bahçemize sebze ekmiştik, bahçede ateş yakıp pişirebildiklerimizi pişiriyor ve yi*yorduk.

  Bir gün küçük kız kardeşim hoplaya zıplaya okuldan geldi ve "Yarın fakirlere vermek üzere okula birşeyler götürmemiz gerekiyor." dedi.

  Annem, "Bizden daha fakir olabilecek birilerim tanımıyorum." di*yerek söylenmeye başladı. Bizimle yaşayan büyükannem elini annemin koluna koyarak okşadı.

  "Eva" dedi, "Eğer bu çocuğa bu yaşta fakir olduğu fikrini kabul ettirirsen, o ömrünün geri kalanım öyle olduğunu düşünerek ya*şayacaktır. Orada bir kavanoz evde yaptığımız reçellerden kalmıştı. Bırak onu okula götürsün."

  Büyükanne biraz kağıt ve bir parça pembe kurdele buldu. Son reçel kavanozumuzu paketledi. Sis ertesi gün gururlanarak okula "fakirlere hediyesini" götürdü. Bu olaydan sonra toplulukta bir sorun yaşanıyorsa, o kendisini doğal olarak çözümün bir parçası görmeye baş*ladı.

  Edgar Bledsoe

   
 2. 21 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. elif_isra

  elif_isra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  253
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  asıl fakir insan maneviyatını kaybeden insandır... yüreğine sağlık.....