refleksler video oyunu ile gelişecek

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve nevbahar tarafından 21 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  21 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Son dönemde teknolojisiyle adından sıkça söz ettiren Toyota'nın son yeniliği yaşlı sürücüleri ilgilendiriyor. Teknolojik devrim refleks kayıplarını önlemeye yönelik.

  Daha önce ’Brain Age’ isimli video oyununu tasarlayan Nintendo mühendisleri ile geliştirilen bu sistem 55 ve üzeri yaştaki kişileri ilgilendiriyor. Nintendo’nun geliştirdiği ve beyin jimnastiğine olanak sağlayan program sayesinde yaşlıların zayıflayan beyin fonksiyonlarını harekete geçirmeyi hedefleyen bu oyun, Toyota’nın ilerde otomobillerde kullanacağı sistemin temelini oluşturuyor.

  Araçtan bağımsız olarak taşınabilir bir monitör vasıtasıyla da kullanılan bu programın amacı, beyin aktivitesini arttırarak araç kullanmayı beyin jimnastiği ile iç güdüsel bir refleks haline dönüştürmek. Toyota mühendislerinin bu sistemle ulaşmayı hedefledikleri nokta ise araç kullanıcısının beyin ve duygu aktivitelerini analiz sürücülere yardımcı olabilmek. Şimdilik araçtan ayrı olarak geliştirilen bu sistem otomobillere dahil edildikten sonra, zayıf reflekse sahip yaşlıların yanlışlıkla fren yerine gaz pedalına basması durumunda dahi araca müdahale edebilecek. Toyota 5 yıl içinde bu sistemi seri üretim otomobillerde kullanmayı hedefliyor.