Refleksoloji nedir?

Konusu 'Akupunktur..' forumundadır ve Auraile6his tarafından 13 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  13 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : Auraile6his
 1. Auraile6his

  Auraile6his Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Refleksoloji

  Refleksoloji nedir?
  Tıbbi sözlüklere göre "refleks" kelimesi dış etkilere bağlı olmak üzere istemsiz kas kasılması olarak tanımlansa da "refleks" kelimesi, bu terapinin içeriğinde, bütün organizmanın, kafanın, boynun ve gövdenin küçük bir ekran gibi görülen ayakta yansıması anlamına gelir. Refleksoloji, ayaklarda, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarına, el ve parmaklarla uygulanan bir baskı tekniğidir. Bu yöntemle bedenin kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve bedende fizyolojik bir rahatlama sağlanır.
  Son yıllarda hastalıkların büyük bir çoğunluğu strese bağlı olarak doğar. Korku, üzüntü, endişe ve benzeri olumsuz duygu ve düşünceler bedende dengesizlikler yaratır ki dengesini yitirmiş beden verimli çalışaması söz konusu olmaz. İnsan bedeninin verimli çalışması için enerji akımının kesintisiz olması gerekir, refleksoloji de ayak noktalarına uygulanan basınçla, o noktalarla bağlantılı olan çeşitli guddeler, organlar ve hücrelerde ve sonuçta tüm bedende, serbest enerji akışı sağlanılamayı amaçlar.
  Refleksoloji'nin Tarihi
  Refleksoloji, Çin'de akupunkturun geliştiği zamanlarda doğmuş olmasına rağmen, bu yüzyılın başına kadar pek bilinmiyordu. Amerikalı Dr.William H. Fitzgerald tarafından yeniden gündeme gelen Refleksoloji'de günümüzde bir tür tedavi töntemi olarak uygulanmaya başlandı. Fitzgerald, çalışmaları sırasında bedeni, ayakta bulunan bazı basınç noktalarını kullanarak tedavi etme ihtimali üzerinde durdu. M.Ö 3000 yıllarında Çinlilerin yaptığı gibi buna "Bölge Terapisi" adını verdi ve bunu akupunkturla beraber kullandı. Vücudun bazı bölgelerine sıkıca bastırarak veya masaj yaparak oldukça uzakta olan diğer bölgelerinde etki oluşturabileceğini keşfetti. Fitzgerald geliştirdiği bu teknikleri ilgilenen kişilere öğretti ki Fitzgerald'ın öğrettiklerini 1930'larda geliştirip yalnızca ayak bölgesinde yoğunlaştıran da masöz Eunice Ingham'dır. Eunice Ingham ayağı inceleyerek, ayakta hassas bir nokta bulduğunda bu noktayı vücut anatomisi ile eşleştirerek, ayaktaki alanların vücut organlarıyla olan ilişkisinin haritasını çıkartmıştır. Sonunda ayaklar üzerinde tüm vücudun haritasını oluşturdu ki bu yöntem hala kullanılıyor.

  Nasıl Uygulanır?
  Hastadan rahat bir yatağa ayakları çıplak olarak yatması istenir. Refleksolog, ayaklara dokunarak, hangi organın hastalık tarafından etkilendiğini teşhis eder. Bir refeksolog, ayağı, içinde varolduğuna inanılan kristalleri bulana kadar dokunmaya devam eder. Tedavi, başparmak ya da başka bir parmağın kenarıyla basınç uygulanarak saat yönünde döndürülmesinden oluşur. Bir veya bir kaç tedavi seansından sonra belli refleks noktalarındaki acılar, zaman içinde vücudun kendi iyileştirme kuvvetleri fizyolojik dengesizliği giderdikçe ortadan kalkar. Refleksoloji uygulayan kişi, anatomi ve fizyoloji bilgisine sahip olmalı, hastalıkları da tanımalıdır. Reflekslere verilen tepkileri yorumlamak ciddi bir eğitim ve uzmanlaşma gerektirir.
  Nerelerde Kullanılır?
  Refleksoloji, akupunktur gibi fonksiyonel hastalıklarda başarılıdır. Bir enfeksiyonu iyileştirmesi olası değildir ve fıtık, bağırsak düğümlenmesi veya kırık bacak gibi yapısal bozukluklar için yapabileceği hiçbir şey yoktur. Zihinsel ve bedensel stresi azalttığı bilinmektedir. Kas gerginliğini azaltıp, lenf ve kan dolaşımını yükselttiği için rahatlatıcı olabilir. Bedenden toksinlerin atılmasını sağlar. Kabızlık, astım, stres, mesane hastalıkları, başağrıları, böbrek ve safra taşları gibi hastalıklar da etkili olduğu düşünülmektedir.
   
 2. 16 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Auraile6his
 3. ezine77

  ezine77 Rabbime çok şükür.. Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.081
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  sanırım benim akupunkturcum da bana bu tarz bi şeyler yapıcak.önceden bilgilendiğim iyi oldu.yarın randevum var.sekreter yaklaşık 1 saat süreceğini söyledi..akupunktur 15 dakikalık bi şey en fazla çünkü:1rolleyes:...
   
 4. 3 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Auraile6his
 5. haziran84

  haziran84 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Ocak 2008
  Mesajlar:
  108
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben de refleksoloji yaptırmak istiyorum başımla ilgili sorunlarım var patolojik olarak bişi yok ama ara sıra dönme oluyor gözlerim dönüyor başımın içi fena oluyor tarif edemiyorum nasıl olduğumu bana da iyi gelir inş