Refleksoloji

Konusu 'Aromaterapi ve Masaj' forumundadır ve yesilim tarafından 27 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  27 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]

  “Ayaklar bedenin aynasıdır.”İpek Çaldemir

  Bir çok kültürde eski zamanlardan beri uygulanan Refleksoloji, ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Özel el ve parmak teknikleriyle bu refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azaltılmasını sağlayarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açar.

  Refleksoloji'nin temelinde, rahatsızlıkların enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatar. Bu ilaçsız terapi, beden fonksiyonlarını normalleştirerek vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir. Normalleşmiş beden fonksiyonları insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden arınmış bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirir; ağrıları dindirir. Refleksoloji tekniğiyle, bütün vücuda masaj yapmadan stresi vücuttan uzaklaştırmak, rahatlamayı ve dinlenmeyi sağlamak mümkündür.

  Refleksoloji nedir?

  Refleksoloji’yi,“ Ayaklar bedenin aynasıdır” sözüyle özetleyebiliriz. Daha geniş anlamda Refleksoloji, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vucudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesi olarak tanımlanabilir. Refleksoloji ‘denge’ sağlayan bir terapidir. Refleksoloji Terapisi kişinin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar ve kişiye doğal dengesini kazandırır.

  Nasıl uygulanır?

  Refleksoloji, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarının ayaklarda olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Refleksoloji, özel el ve parmak teknikleriyle bu refleks noktalarına baskı ve ovma yoluyla uygulanır.

  Refleksoloji yeni bir terapi midir? Tarihçesi ne kadar eskidir?

  Refleksoloji’nin tarihi 5000 yıl öncesine, Mısır Firavunlarına kadar uzanmaktadır. Tarihte Refleksoloji’nin Hindistan’da, Japonya’da, Çin’de ve Amerika’nın yerli Kızılderili medeniyetlerinde bilindiği kaydedilir. Refleksoloji’yi çok sonra, 1900’lü yıllarda, Dr. William Fitzgerald yeniden keşfedecektir. Dr. Fitzgerald Refleksoloji’yi, bir ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır. Zamanla, Amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan Refleksoloji, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunmasıyla yavaş yavaş bugünkü şeklini almaya başlamıştır.

  Refleksoloji sırasında neler hissederiz?

  Refleksoloji, beden fonksiyonlarını normalleştirir. Normalleşmiş beden fonksiyonlarrı insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden arınmış bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirerek ağrıları dindirir. Bunların ötesinde Refleksoloji keyifli, dinlendiren ve ağrı sızı vermeyen bir terapidir. Refleksoloji terapisi sırasında, bazı organ ve sistemlerin harekete geçmesi doğaldır. Bu esnada kişinin kendisini farklı hissetmesi mümkündür. (Sözgelimi, Sindirim refleksine dokunulduğunda karnın guruldaması gibi.)

  Refleksoloji ne gibi sıkıntılara iyi gelir?

  Refleksoloji, hem (hastalıktan) “koruyucu sağlık” hem de belli sıkıntıların hafifletilmesi açısından uygulanabilir. Refleksoloji aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:

  Stres, Yorgunluk, Uykusuzluk, Migren, Başağrısı

  Kadın hastalıkları, Menopoz, Regl sorunları

  Kabızlık, Hazımsızlık, Sırt ağrısı, Romatizma, Siyatik, Eklem iltihaplanmaları, Sinüzit, Astım, Prostat sorunları


  Refleksoloji, bilimsel olarak kanıtlanmış mıdır?

  Evet. Örneğin, Amerika’da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre Refleksoloji’nin, PMS’yi (Regl öncesi gerginliği) % 45 oranında azalttığı kanıtlanmıştır. (Ref. The College of Naturopathie and Complementary Medicine) Ayrıca araştırmalar Refleksoloji’nin hiçbir yan etkisinin olmadığını ve 20 dk.’lık bir Refleksoloji terapisiyle, vücut sirkülasyonunun % 10-15 oranında harekete geçirdiğini tespit etmişlerdir.


  Refleksoloji kimlere uygulanmamalıdır?

  Refleksoloji, hamileliğin ilk üç ayında tavsiye edilmez ve uygulanmamasına dikkat edilmesi gereken bir terapidir. Bununla birlikte enfeksiyon halinde, ateşlenme durumunda, kanser ve damar tıkanıklığı hastalıkları söz konusu olduğunda kişiye Refleksoloji uygulanmamalıdır.


  Refleksoloji’nin teşhis ve tedavide kullanımı nasıldır?

  Refleksoloji, tehşis söz konusu olduğunda mükemmeldir. Bir Refleksoloji uzmanı, ayaklarına dokunduğu kişinin sıkıntılarını büyük olasılıkla tehşis edebilir. Tedavi konusuna gelince ise; diğer Doğal Terapiler gibi Refleksoloji de, “koruyucu sağlık” çerçevesinde kendi üzerine düşeni yapar. Diğer Doğal Terapiler’den farklı olarak Refleksoloji, vücudun kendi iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir.


  Refleksoloji ne kadar sıklıkla uygulanır?

  Refleksoloji, kişinin öngörüşmede belirlenen ihtiyacına göre haftada 1 seans (1 saat 15 dk.) uygulanması önerilir. Refleksoloji, yalnızca yukarıda değinilen sıkıntılarda değil, aynı zamanda kişinin kendi doğal dengesini kazanması için de oldukça etkilidir.

  Alıntı
   
 2. 28 Ekim 2011
  Konu Sahibi : yesilim
 3. devran_26

  devran_26 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Şubat 2009
  Mesajlar:
  2.229
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  konu açılmışmı diye bayağı araştırdım açılmış ben yaptırıyorum bakalım nasıl olacak sizden yaptıranlar varmı kızlar
   
 4. 18 Ocak 2012
  Konu Sahibi : yesilim
 5. Duygu_Oner

  Duygu_Oner http://www.o-bebek.com ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.376
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Konuyla ilgili kitap bile var bende seneler önce aldığım ve bir kenara bıraktığım :KK43: Annemdeki kütüphanemde duruyor senelerdir..

  Alıp inceleyeyim bari, eşime yaparım belki, hatta asıl bana uygulamasını sağlasam süper olur :p Hatırlattığın için çok teşekkürler :)
   
 6. 18 Nisan 2012
  Konu Sahibi : yesilim
 7. monica_16

  monica_16 Üye Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2012
  Mesajlar:
  97
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  eğitimini aldım ve öğrenene kadar canım cıktı
   
 8. 9 Ağustos 2012
  Konu Sahibi : yesilim
 9. Siljyah

  Siljyah Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  504
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  48
  ciddi bir masajdır faydası fazladır hatta ama yanlış şekilde yapıldı mı tehlikelidir
  Hamile bayanların alınması tercih edilmez hatta hamilelik boyunca hamile masajı sertifikası olmayan yerlerde yaptırılmaması gerekir
   
 10. 21 Ocak 2013
  Konu Sahibi : yesilim
 11. bburcuy

  bburcuy Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2012
  Mesajlar:
  26
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Istanbul Anadolu yakasinda tavsiye edebileceginiz yaptirabilecegim bir yer var mi?
   
 12. 9 Şubat 2013
  Konu Sahibi : yesilim
 13. lous

  lous Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2009
  Mesajlar:
  12
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76