Reflü tedavi edilebiliyor ???

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve daylight tarafından 5 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  5 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Acıbadem Kocaeli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof Dr. Ahmet Alponat, halk arasında mide reflüsü olarak bilinen gastro özofageal reflü hastalığının, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olduğunu belirtti.

  Reflünün, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklandığını ifade eden Alpolat, şunları söyledi:
  ''Erişkinlerin yaklaşık yüzde 20'sinde reflü görülmektedir. Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak bağırsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten koruyamaması nedeniyle oluşur.''

  Safra kesesi taşı, ülseri ve gastriti olan hastalarda reflünün görülebildiğini kaydeden Alponat, ''Reflü hastalarımızın en sık dile getirdiği şikayet mide yanmasıdır. Bunun yanı sıra göğüste yanma ve ekşime, ağza gelen acı tat, yemeklerden sonra ve tok yatıldığında rahatsızlık verici şişkinlik, geğirme, boğulma hissi ve çarpıntı şikayetleriyle de hastalarımız gelmektedir'' dedi.


  Laparoskopik nissen ameliyatı

  Alponat, reflünün ileri aşamalarda kronik farenjit, kronik sinüzit ve alerjik astıma yol açabileceğini belirterek, şöyle devam etti:
  ''Reflü hastalarını 1990'lı yılların başında denenen laparoskopik nissen ameliyatı ile tedavi ediyoruz. Laparoskopik nissen tekniği kronik reflü tedavisinde dünyada standart haline gelmiş durumda. Bu ameliyatla reflü hastaları yüzde 90 tedavi edilebiliyor. Ameliyat sonrası hasta çok kısa sürede iyileşebiliyor, aynı zamanda hastanın ağrısı çok az, olağan yaşama dönüşü çok daha hızlı oluyor.''

  Laparoskopik ameliyatın karından, ancak karın kesilmeden yapılan bir ameliyat olduğunu ifade eden Alponat, ''Laparoskopik nissen ameliyatlarından 6 saat sonra hasta, odasında yürütülür. Geceyi hastanede geçiren hasta sabah hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra gün içinde taburcu edilir. Evine gittiğinde de yürüyüp kendi işini yapabilir. Hastaların yaklaşık yüzde 75'i ikinci gün sonrasında ağrı kesici gereksinimi duymaz. Hasta bir hafta boyunca sıvı ve yumuşak gıda tüketir. Yedinci günde pansumanları açılan hastanın ikinci haftanın sonunda yemekleri iyi çiğnemek ve yavaş yemek dışında bir kısıtlaması kalmaz'' şeklinde konuştu.:enbuyukkk::enbuyukkk:
   
 2. 1 Kasım 2014
  Konu Sahibi : daylight
 3. kurklu_maria

  kurklu_maria Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2014
  Mesajlar:
  687
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  38
  amca çok güzel konuşömuş ama, oldum ameliyatını, ama malesef tekrarladı. ameliyatların da garantisi olması lazım. bir de kadıköy ün meşhur hastanesinde oldum güya.
   
 4. 26 Temmuz 2016
  Konu Sahibi : daylight
 5. Sarokk

  Sarokk Yeni Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  69
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  1
  Merhaba nasıl tekrarladı uzun dönem diyorlar
   
 6. 26 Temmuz 2016
  Konu Sahibi : daylight
 7. eftalya_35

  eftalya_35 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Eylül 2008
  Mesajlar:
  535
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Bende gastrit ülser ve reflü vardı 7yıl ilaçlar tedaviler bir çare bulamadık. Mide koruyucu içmeden yemek yiyemezdim.Ameliyat olmak istemedim. Zeytinyağlı ve ballı kudret narı karışımı yaptık.6ay sabah akşam 1tatlı kaşığı yemeklerden en az 1saat önce içtim. Bana şifa oldu. İlacları bıraktım. Bence bi deneyin derim. Allah herkese şifa versin
   
 8. 29 Temmuz 2016
  Konu Sahibi : daylight
 9. Mavi siyah

  Mavi siyah Üye Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  676
  Beğenildi:
  495
  Ödül Puanları:
  18
  Nasıl geçer bilgisi olan var mı
   
 10. 26 Ekim 2016
  Konu Sahibi : daylight
 11. Sarokk

  Sarokk Yeni Üye Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  69
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  1
  Şu an nasılsınız bende kullanıyorum ballı kudret narı