Reflü tedavi edilebiliyor ???

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve daylight tarafından 5 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

5 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : daylight
  1. daylight

daylight Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Acıbadem Kocaeli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof Dr. Ahmet Alponat, halk arasında mide reflüsü olarak bilinen gastro özofageal reflü hastalığının, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olduğunu belirtti.

Reflünün, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklandığını ifade eden Alpolat, şunları söyledi:
    ''Erişkinlerin yaklaşık yüzde 20'sinde reflü görülmektedir. Mide içeriği, midenin salgıladığı hidrojen iyonu nedeniyle belirgin derecede asittir. Eğer onikiparmak bağırsağından mideye doğru safra geri akımı varsa, mideden yukarı çıkan içerik hem asit hem de safra içerir. Alkali özellikli olan safra da mide asidi gibi yemek borusunun tahrişine neden olur. Reflü hastalığı, asitli veya safralı mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun kendini asitten koruyamaması nedeniyle oluşur.''

Safra kesesi taşı, ülseri ve gastriti olan hastalarda reflünün görülebildiğini kaydeden Alponat, ''Reflü hastalarımızın en sık dile getirdiği şikayet mide yanmasıdır. Bunun yanı sıra göğüste yanma ve ekşime, ağza gelen acı tat, yemeklerden sonra ve tok yatıldığında rahatsızlık verici şişkinlik, geğirme, boğulma hissi ve çarpıntı şikayetleriyle de hastalarımız gelmektedir'' dedi.

Laparoskopik nissen ameliyatı

Alponat, reflünün ileri aşamalarda kronik farenjit, kronik sinüzit ve alerjik astıma yol açabileceğini belirterek, şöyle devam etti:
    ''Reflü hastalarını 1990'lı yılların başında denenen laparoskopik nissen ameliyatı ile tedavi ediyoruz. Laparoskopik nissen tekniği kronik reflü tedavisinde dünyada standart haline gelmiş durumda. Bu ameliyatla reflü hastaları yüzde 90 tedavi edilebiliyor. Ameliyat sonrası hasta çok kısa sürede iyileşebiliyor, aynı zamanda hastanın ağrısı çok az, olağan yaşama dönüşü çok daha hızlı oluyor.''

Laparoskopik ameliyatın karından, ancak karın kesilmeden yapılan bir ameliyat olduğunu ifade eden Alponat, ''Laparoskopik nissen ameliyatlarından 6 saat sonra hasta, odasında yürütülür. Geceyi hastanede geçiren hasta sabah hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra gün içinde taburcu edilir. Evine gittiğinde de yürüyüp kendi işini yapabilir. Hastaların yaklaşık yüzde 75'i ikinci gün sonrasında ağrı kesici gereksinimi duymaz. Hasta bir hafta boyunca sıvı ve yumuşak gıda tüketir. Yedinci günde pansumanları açılan hastanın ikinci haftanın sonunda yemekleri iyi çiğnemek ve yavaş yemek dışında bir kısıtlaması kalmaz'' şeklinde konuştu.:enbuyukkk::enbuyukkk:

2. 1 Kasım 2014
  3. kurklu_maria

kurklu_maria Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    amca çok güzel konuşömuş ama, oldum ameliyatını, ama malesef tekrarladı. ameliyatların da garantisi olması lazım. bir de kadıköy ün meşhur hastanesinde oldum güya.

4. 26 Temmuz 2016
  5. Sarokk

Sarokk Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba nasıl tekrarladı uzun dönem diyorlar

6. 26 Temmuz 2016
  7. eftalya_35

eftalya_35 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bende gastrit ülser ve reflü vardı 7yıl ilaçlar tedaviler bir çare bulamadık. Mide koruyucu içmeden yemek yiyemezdim.Ameliyat olmak istemedim. Zeytinyağlı ve ballı kudret narı karışımı yaptık.6ay sabah akşam 1tatlı kaşığı yemeklerden en az 1saat önce içtim. Bana şifa oldu. İlacları bıraktım. Bence bi deneyin derim. Allah herkese şifa versin

8. 29 Temmuz 2016
  9. Mavi siyah

Mavi siyah Üye Üye

Beğenildi:
    495
    Ödül Puanları:
    18
    Nasıl geçer bilgisi olan var mı

10. 26 Ekim 2016
  11. Sarokk