Reflülü çocukların anneleri burdan yazışalım.....

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve nasmina78 tarafından 27 Ekim 2010 başlatılmıştır.

27 Ekim 2010
    Konu Sahibi : nasmina78
  1. nasmina78

nasmina78 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    Oğlum 13 aylık doğduğundan beri kusuyor bi ara azaldı ama 9 aydan sonra çok artı. 11 aya kadar az da olsa kilo alıyordu ama zayıflamaya başlayınca ilaca başladık
    şimdi size soruyorum nasıl besliyorsunuz neleri yedirip neleri kesinlikle yedirmiyorsunuz bu reflü için neler iyi geliyor bu durum nasıl geçecek iştahı da yok bunun içinde önerilerinizi bekliyorum
    lütfen bu konu gerilerde kalmasın sürekli güncelliyelim birbirimize yardımcı olalım artık psikolojim iyice bozuldu eşimde aynı şekilde ne yapacağımızı şaşırdık yardımlarınızı bekliyorum teşekkürlerrrr

2. 27 Ekim 2010
  3. babyboys

babyboys Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    öncelikle geçmiş olsun,acil şifalar.
    aynı bizim gibi benim oglumda çok kusuyorduu bebek reflüsü 6 aylıkken geçer gaviskon toz kullandık geçmedi
    9 ay oldu geçmedi 1 yaşında oldu geçmedi...
    en sonunda gastoentolojive beslenme uzmanına götürdük.oda reflü dedi ve ilaç verdi.motilium diye
    yine geçmedi ve 2 yaşını geçiordu başka bir profa götürdük.o ilaç verdi ve bizim süt alerjimizde vardıı.sizdede yapıldımı alerji testleri??
    kuvvetli biz ilaçtı verdiği ve şükür 6 aydaa büyük yol aldık geçti.
    alerji içinde alerj baskılayıcı bir şurup verdi şükür oda geçti.
    ama yemesi hala aynı.iştahsız.az zorlasam kusmaya çalışıyor.
    iyi bir dr gidip reflüyse onun tedavisini güzelce olun,
    yoksada kusma nedeni alerjide olabilir onun tedavisini olun.
    basit ilaçlarla boşuna vakit kaybetme.kendini ve çocugu yıprattıgınla kalırsın.
    bende boşa geçen 2 yılıma acıyorum.gaviskonlar motiliumlar boşmuuş.ama bilmeyince onlardan medet umuyorsun.ama tedavi edici değil onlar.
    hangi şehirdesin?
    reflü teşhisini çocuk drumu koydu?gastroentoloji drumu?

4. 27 Ekim 2010
  5. babyboys

babyboys Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    profilinde şanlıurfa yazıyormuş çok pardon.
    beslenme şekli olarakta sık sık az az yedirmemizi,gece beslenmesi kesinlikle yok,mide kapagı açık oldugu için gece boyunca yatar vaziyettede oldugu için yedikleri sabaha kadar agzına gelip gidiyormuş ve asitte oldugu için midede onlarda yemek borusunu bogazını biz göremesekte yakıyor yara yapıyormuş
    ve çocukta bu nedenle yutmak zor oluyor canı acıyor,midenin içi yara yediği zaman biliyorki canı yanıyor yemek yemek istemiyormuş...

yatmadan 1.5 saat önce yedirip o şekilde uyutuyorduk.asitli şeyler yasaktı,portakal-limon.acı şeyler zaten yiyemez küçük.aklıma bunlar geldi.
    yine bildiklerimi yazarım faydamız olacaksa

6. 27 Ekim 2010
  7. nasmina78

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    canım 1 yıl oldu tayinimiz izmire çıktı şu an izmirdeyiz hacattepeye götürdüm 18. aydan sonra geçer dedi ilaçlı flim istediler çektirmedik başkent üni den çocuk gastroloji uzmanı figen hanıma gösterdik reflü dedi ama endoskopi falan yapmadı sadece teşhis koymak için çocuğa eziyet olur dedi 3 ay ilaçları kullanın geçmezse edoskopi yaparız dedi. sonra az bir süre kesilir gibi oldu kusmaları doğrusu ilaçları kullanmadık 1 haftadır başladım ilaca lansor ve motilium kullanıyoruz inşallah geçer Allah ın izniyle.Bildiğim kadarıyla tedavisi yok feflünün zamanla geçecek deniyor yani kapakçığın geişmesiyle siz hangi ilacı kullandınız birde oğlum doğduğundan beri sarı renkte kusuyor sizinki ne renk kusuyordu gerçi doktor normal dedi ama

8. 27 Ekim 2010
  9. nasmina78

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    bir de süt alerjisine bakıldı çıkmadı canım

10. 28 Ekim 2010
  11. babyboys

babyboys Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    tekrar acil şifalar.o alanın dru teşhisi koyduysa dogrudur...
    yalnız biz ilaçlı film çektirtikk kendi çocuk drumuzn tavsiyesiyle,aldık prof hocaya götürdük oda kızdıı.niye çektirdiniz dedi.bu film kesin sonuç değil dedi.ve sonuçlardada genelde reflü yok çıkıyor dedi ama var bu çocugun reflüsü diyo. film o anlıkk bir şeyy.hem çocuga eziyet hemde boşuna zararlı ışın alyor bencee sakınn çektirmeyin hiç bi işe yaramıyor.... sonuç boşa.reflüsü var derse zatenn o yoldasınız,eger yok denilsedee kesin sonuç değil belirtiler o yöndeyse yine var. çektirdiğin ne işe yarıyo ozaman???
    endoskopi için bir şey diyemeyceğim.biz çekilmedik...
    reflünün ilaçlarla midede yanma oldugu için yara gibi oluyormuş. bzim dr öyle anlattı.biz göremiyoruz ama nasıl elinin üstü yansa kızarır onu görüyoruz ama mideside şu an öyle kırmızı ve yanma var dedii.o ilaçlar o yanmayı tedavi ediyor.yara varsa kusmadan dolayı onları tedavi ediyor. bogazları yemek borusu o asitler gel git yaptıkça yakıyor onu tedavi ediyor...bizede 5 yaş denildi.mide gelişip o mide kapakcıgı kapanırsaa istesede kusamaz,nasılki biz istesekte kusamadıgımız gibi denildi.
    ama şükürki 6 ayda büyük yol aldık binlerce kez şükür.. yoksa 5 yaşa 1 sene daha var ben kafayı yerdim. yememesi değil hala iştahsızz ama ne yese kusardı.su bile durmazdı midede. uzaktan tabak görse ögürse hemen kusabilirdi...

biz istanbuldayız.bizimde drumuzun ismi fügen çullu çokugraş.belki duymuşundur?cerrahpaşada bu alanınbölüm başkanı.nettede araştırabilirsin.süt alerjisi ve reflülü kim varsa herkes bilir:KK66:
    2 yaşından sonra buna gittik ve 6 ayda dogru drla dogru teşhis ve ilaçla büyük yol aldıkk.
    bizde süt alrjiside vardı. onun ilacı başkaydıı ama reflü için
    zantac adındaki şurubu kullandık.öncesinde ona gitmeden motilium ve toz gaviskon kullanıyordukki güldü.boşuna vermişin dedi.hiç bir tedavi edici yanı yok dedi.. hı dersinki hocam çocugumu araba tutuyor kusuyor ne verebilirim o zaman motilium u veririm ama reflü gibi hastalıkta çok basit kalıyor dedi.
    lansor gibi bu zantacta biz büyüklerinde kullandıgı ilaç onun içinn öncesinde test istedi.
    karaciger enzimlerine baktı. normald şükür ve zantac başladıı. 3 ay sonra yine bakıldı karaciger enzimlerine şükür yükselme olmamıştı tekrar 3 ay daha. 6.ayda ilaçı bırakıp denemeler yaptıkk şükürr sonuçç ortada...
    bizde durumlar böyleydi.umarım sizde atlatırsınız...ilaçlarını düzenli ver.tek drlada kalma.bir dra daha götür derim. başka sormak istediğin şey varsa sorabilirsin.

12. 29 Ekim 2010
  13. mesude12

mesude12 sineksavar Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    benim kızım da çok kusuyor bir hafta sonra 5 aylık olacak gaviscon kullandık bize de cocuk doktoru reflü dedi her cocukta olur dedi her cocukta nasıl olur büyüğünde yoktu gaviscon verdik azaldı bırakayım mı diye sordum bırak dedi devam ediyim mi diyorum et bırakayım mı diyorum bırak diyor ne yapacağımı şaşırttı bana 2 haftadır meyve suları ve püresine başladık yine kusmaya başladı şimdi gaviscona başlıyım mı desem başla diyecek başka bir doktora gitmeyi düşünüyorum sizlere reflü teşhisi nasıl kondu böyle böyle flimsiz tahlilsiz mi sizinkilerin kilo alması nasıl kustukları halde kilo alıyorlar mı

14. 29 Ekim 2010
  15. nasmina78

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    babyboys : teşekkürler canım çok yardımcı oluyorsun fügen çulluyunette araştırırken bulmuştum ama ailem ankarada olduğu için baş. has ki figen hanıma gitik o çok normal karşıladı geçicek bu durum dedi bizi rahatlattı 11 aylıktı ozaman 8 kiloydu az da olsa kilo alıyordu boyu her zaman yaşıtlarıyla aynı 1 ay önce işe başlamamla kusmaları arttı ( bakıcıya bırakınca olurmuş zaten) ondan sonra azı dişi çıktı zaten reflisü var iştahıda yok kilo vermeye başladı şu an 7 buçuk kilo bizde telaşlandık bakıcıyı gönderdik annem geldi o bakıyor 8 gündür ilca başladık kusmaları azaldı inşallah tamamen biter

benim oğlum doğduğundan beri sarı renkte kusuyor dr normal dedi ama ben daha hiç görmedim senin ki ne renk kusuyordu bi de kilosu nasıldı neler yediriyosun günde kaç öğün yediriyorsun kilo aldırıcı neler yedirebilirim bir bilgin varsa paylaşırsan sevinirim

16. 29 Ekim 2010
  17. nasmina78

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    108
    canım şikayetlere bakarak reflü dediler ama flimden ve endoskopiden korktuğumuz için yaptırmadık doktor çok gerekli görmedi sadece teşhis koymak için çocuğa eziyet etmeyelim dedi ilaçları düzenli kullanın demişti kullanmadık şimdi kusmasada veriyoruz artık Allah hepimizin yardımcısı olsun

18. 30 Ekim 2010
  19. babyboys

babyboys Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    üzülme dermansız bir şey değil sonuçta ama üzücü anne için.zorla yedirip ve arkasından kusması.anlıyorum seni.
    ilaçları kusmasada düzenli kullan.en az 3 ay sabah akşamdı bizim şurup ve düzenli verdim.sonrasında bi 3 ay daha...ilaçtan yana korkma.için rahat değilse karaciger enzimlerine baktır kan tahlili için rahat etsin ve kullan mutlaka.
    istanbulda olsanız bu fügen hanımı önerirdim kesinn.işi biliyor ve çok ilgili.tabi masrafı çok ama yeterki geçsin helali hoş olsun aldıgı para.

benim oglum 1 yaşına 8 kilo ile girdi. 2 yaşına 10 kilo. 3 yaşına 12.200 2006 aralıklı şu anda 13.800de
    boyuda 105 şu an.boyu güzel oluyor hamdolsun...o yüzden gelişim geriliği yok diyor dr.boy uzamazsa panikleriz diyor.kilo bizim için önemli değil çok acil durumlarda kilo aldırıcı özel şeyler veriyoruz zaten onun çözümü var ama boy uzamayınca pnikleriz dedi...
    ama benim oglumda kilo almıyor ve çok az yiyor...
    reflü için film çektirdik ama çektirdiğimizle kaldık.bir işe yaramıyor.o anda negatif çıkabiliyor.yani verdikleri ilaç mideden geri yemek borusuna çıkmaya biliyor ve sonuçta reflüsü yok yazıyor ama.dr bunu kabul etmedi.neden çektirdiniz dedi.o anda geri kaçış olmayabilir çok zor o anı denk getirme vs vs. ben karşıyım dedi..
    endoskopide yapılmadı 6 ay zantac kullandık ve geçti zaten.geçmese belki drumuz endişelenip isteyebilirdi bir şey diyemiycem...
    bizde süt alerjiside oldugu için içinde inek sütü olan herşey yasaktı.bizim menü farklıydı.çok zorlandıım.sen daha şanslısın.istesede ben sütlü şeyler yediremedim...ama geçtikten sonra bir düzen oturttuk...
    gece yatmadan öncede bir bucuk saat öncede yemeğini yedirip ilacını verip bir daha yedirmiyorduk.
    buda önemlii bunada dikkat etmeni öneririm...

gaviskon masum bir ilaç.cigerleri yormuyor.vucuttan atılıyor verebilirsin ama o anlık kusmayı engelliyor.mide yanmasını engelliyor.tedavi edicideğil yani.
    sizin ilacınız farklı o tedavi eden galiba.

kilo alması içinde pediasure adlı özel bir süt kullanıyoruz.1 yaşından 10 yaşına kadar kullanılabiliyor.dr öneriyor.karbonhidrat desteği.bu ürünün toz olanıda var ama biz içmeye hazır sütünü kullanıyoruz.zaten 200 ml.bi su bardagı.
    çok küçükkende fantomalt adında yine karbonhidrat desteği olan biz toz kullanmıştık.
    protein içinde protifar adında.bir ay biri bir ay biri kullanıyorduk.ama bunları 8-9 ayllıkken ve sonrasında kullandık biz. bunlar bize şu an masum ve etkisiz kalıp en iyisi pediasure.
    tabi bunları yardımcı olmak amaçlı yazıyorum.dra sormadan kullanmayın.ama bilginizde olsun.
    kilo aldırmanında yolları var.yeterki reflüsü tedavi olsun önce...
    benim oglum midesi boşken sarı kusardı.yoksa ne yediysee onu oldugu gibi kusardı.yediği çıkardı yani.
    açken yada midesi boşken çok su içtiyse ozaman anlardım sarı oldugunu.
    acil şifalar....