Regl olunca sütümüz azalır mı?

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve julianne tarafından 14 Haziran 2009 başlatılmıştır.

14 Haziran 2009
    Konu Sahibi : julianne
  1. julianne

julianne Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba kızlar. Sanırım pek çok kişi bunu merak eder. Regl ile emzirme arasında kesinlikle bir ilişki olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Geçen günde en az 5 kez 10 dakika emziren bir annenin uzun süre regl olmayacağını okumuştum. Çok geçmedi bebeğim 7 aylıkken de regl oldum. 6 ay sadece anne sütü verdim emzirmeye uzun süre devam etmeyi de çok istiyorum. Acaba regl olunca sütü azalır mı? Bugün sütümü sağınca daha az bir miktar çıktı bu da beni korkuttu. Artık eskisi gibi olmayacak sanıyorum. Zaten bebeğim ek gıdalara başladıktan sonra daha az emmeye başlamıştı.

Siz neler yaşadınız? Regl olup uzun süre emzirenler var mı aranızda?

2. 14 Haziran 2009
  3. demirim

demirim annesinin lokumu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence sütünün azalmasının sebebi bebeğinin az emmesi regliyle sütün azalmasının ne alakası var yaw loğusalık döneminde süt azaldımıki ? bana pek mantıklı gelmedi

4. 14 Haziran 2009
  5. janet

janet Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    olurmu benim hic adetten kesilme gibi bir olayım olmadı ve sütüm fıskırır tarzındaydı nerdeyse sadece sütümle doyardı kızlarım bence hic alakası yok

6. 14 Haziran 2009
  7. deryadeniz8380

deryadeniz8380 Oğlum EGE abi oluyor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    öyle olsa benim bebiş açlıktan ölürdü yav :eek:lmaz:ben 40 gün olduktan 1 hafta sonra tekar regl oldum halada sadece anne sütüyle besleniyor oğluşum

8. 15 Haziran 2009
  9. Hera

Hera Aktif Üye Pro Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    48
    bende de bi değişiklik olmadı

10. 15 Haziran 2009
  11. esther

esther cillop olacaaaaaaaammmmmmmmmm Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    38
    hmm ben de merak ediyordum bunu. ben 3 gün önce regl oldum ilk kez. ama eskisi gibi değil. lekelenme gibi bişey. neden boyle acaba emzirdiğim için mi?

12. 15 Haziran 2009
  13. julianne

julianne Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    -----ALINTI-----
    Bebeklerini emziren kadınların regl kanamaları, emzirmeyenlere oranla daha uzun süre gecikiyor. Bunun nedeni ise, bebek anneyi emdikçe göğüs uçlarının etkilenmesi ve süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesi. Bu da folikül gelişimini sağlayan hormonların salgılanmasını önlüyor. Eğer bebek düzenli bir şekilde emziriliyorsa, emzirme süresince foliküller dinlenmeye çekildiğinden, gebe kalma riski yüksek olmuyor. Yani, eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa, yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor. Bilim adamları, prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglin geciktiğini düşünüyorlar.

--------

Şimdi durum böyle olunca ben de acaba azalır mı prolaktin hormonu ve dolayısıyla süt dedim ama sanırım dediğiniz gibi bebeğim eskisi kadar sık emmediği için azalma oluyor. Ben de o emmediği öğünlerde pompayla sağmaya bşladım. Devamlılığı sağlama açısından. Gerçi çok dert etmiyorum. Yani azalsa bile sanırım o ihtiyacını alıyordur. Ne de olsa artık doyum için sütü kullanmıyor. Sağolun cevaplarınız için.

14. 16 Haziran 2009
  15. xeno

xeno Carpe Diem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Süt arz talep meselesidir. Benim oğlum 15 aylık hala emiyor. Regl ile süt azalması diye birşey olmaz. Ben oğlum 7 aylıkken regl olmuştum oğlumun emme isteğinde bir azalma olmadığı için sütümde de bir azalma olmadı miktar olarak. Tabi belli bir müddetten sonra regliden bağımsız olarak sütün besleyici değeri azalıyor. Sen sakın korkma ve emzir. Ne kadar emzirirsen o kadar sütün gelir

16. 16 Mayıs 2012
  17. Emineilgin

Emineilgin Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    2 aylik bir bebegim var regl oldum bu donemde sutum azalabiliormus doktoruma danistim emzirmeyi kesme emzirmeye devam et dedi hemen mamaya baslarsak sutun gelmeye dewam ederse anne sutunu emmeZ dedi.bebwgim emiyo emiyo sut gelmeyince cok aglio allahtan onceden dondurucu ya koydugum sutler varda onunla destekliyorum insaallah bu donemden sonra sutum eskisi gibi olur

18. 16 Mayıs 2012
  19. karaca83

karaca83 gölgelerin gücü adına... Pro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben doğumdan bu yana 2 kere regl oldum, hala da sütüm eskisi gibi..Bebeğim ek gıda almaya başladı ufak ufak ama hala ana öğünümüz anne sütü..

"eğer bebek düzenli bir şekilde günde 5 defa yaklaşık 10 dakika kadar emziriliyorsa, yumurtlama bastırılıyor ve regl kanaması gecikiyor. Bilim adamları, prolaktin hormonunun emzirirken serpildiğini ve bu nedenle de reglin geciktiğini düşünüyorlar." Bu yazıyı bende okumuştum..Benim bebeğim bundan da fazla emiyordu, bu sebepten ben reglimin çok gecikebileceğini düşünmüştüm ama öyle olmadı..Sanıyorum biraz da bünyeyle alakalı, kişiden kişiye değişsen bir olay bu..