Rektus kasında endometrioma

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve simlamutlu tarafından 7 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    7 Haziran 2010
    Konu Sahibi : simlamutlu
  1. simlamutlu

simlamutlu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    108
    Merhaba doktor hanım yaklaşık bir buçuk yıl önce sezeryanla doğum yapdım ve 5 ay önce karnımın içinin acıdığını fark ettiğimde elimle bastırarak göbek deliğinden 3 parmak aşağıda küçük bir kitle hissettim yapılan muayne usg ve en son MR sonucunda rektus kası içinde endometrioma yada küçük bir abse koleksiyonuna uyabilecek lezyon dikkati çekmişdir denmiş birde sol overde T1A hiperintens görünümü ile tipik kabul edilen endometrioma odağı göze çarpmışdır ve bu lezyonların boyutu 2cm ve altındadır denmiş MR sonucunda.Bir süre sonra bu kitle kayboldu sonra tekrar daha küçük olarak ele geldi bir kaç aydır yine yok ama dikkat ettiğim şu adetim bittiğikden sonra hemen göbek deliğim derinlerden içeriden acımaya başlıyor kitleyi hissetiğim dönemdeki acının aynısı bir hafta sürüyor bu acı ve geçiyor taki birdahaki adetin bitiminde aynı şeyler oluyor ama ele gelen kitle yok yada varsa bile elle hissedilmeyecek kadar küçük.Çok uzun oldu ama bir kaç sorum olacak size tabi henüz ameliyat olmadığım için bunun kesin endometriom olup olmadığını bilmiyoruz ama konuşduğum genel cerrah bebek emzirdğim için beklememin bir sakıncası olmadığı emzirmeyi kesdikden sonrada ameliyat olabileceğimi söylediği için sonbaharı bekliyorum sizcede endometriom olabilirmi bu adet döneminden sonra bir hafta acıması göbek deliğimin endometriomumu düşündürtür.Ben çok kolay hamile kalmışdım bu olay sezeryandan kaynaklı olmuş olabilirmi gerçi kesi yerinden çok yukarılarda göbek deliğimin iki parmak aşağısı ama sanırım birde göbekdeliğine paraler dikine bir kesi yapılıyormuş içeriden sezeryanda.Eğer sezeryan kaynaklıysa bu endometrioma sol overdekinede sebep sezeryanmı yani ben normal doğum yapsaydım bu olmayacakmıydı.Hamile kalmadan önce hiç böyle sorunum olmamışdı bu arada ca değerlerimde normal çıkdı kan testlerinde.Birde ameliyat için beklememin bir sakıncası varmıdır sizce o kitle endometrioma ise neden kaybolmuş ve birdaha çıkmıyor olabilir yada eskisi büyüklüğünde elle hissedilmiyor olabilir.Birde sol overdeki kendi kendine yok olma ihtimali varmı acaba sanırım rektus kasının içindekinin kendi kendine yok olma gibi bir ihtimali yok.Beni aydınlatır sorularıma cvp verirseniz çok sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar

Son düzenleme: 7 Haziran 2010
  2. 7 Haziran 2010
  3. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba asıl olan muayene ve mr raporlarınız olduğundan eğer doktorunuz tarafından şüphe edilen bir endometrrioma ise nasıl olduğundan çok bundan sonra nasıl gideceğidir. çünkü endometriozis hastalığı odaklar halindedir ve sezeryan esnasında inplante olmuş olabilir. ancak patoloji raporu doğrulayabilir. genellikle de adet dönemlerinde o bölgede şişlik ve ağrı var ise şüpheleri arttırı. beklemenizde bir sakınca yok dendi ise sabırlı olun ve doktorunuzun çizeceği yolda ilerlemeye devam edin. geçmiş olsun. sevgiler.

4. 18 Haziran 2010
  5. simlamutlu

simlamutlu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    108
    Teşekkür ederim cvp ınız için.hamile kalmadan 2 ay önce rahim filmi çektirmişdim eğer rahimde yada overlerde endometriozis olsaydı çıkarmıydı rahim filmimde birşey çıkmamışdı rahim filmiyle anlaşılan birşeymi bu

6. 18 Haziran 2010
  7. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    hayır maalesef rahim filminde endometriozizs hastalığı saptanamaz.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.