Renk körlüğü nedir ve Renk körlügü nasil anlasilir

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve ilona tarafından 26 Eylül 2006 başlatılmıştır.

  26 Eylül 2006
  Konu Sahibi : ilona
 1. ilona

  ilona psikolocik deli Pro Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2006
  Mesajlar:
  2.956
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  348
  Eğer renk körü olduğunu düşünüyorsanız veya kendinizi test etmek istiyorsanız bu bölüm size fikir verebilir.


  Yapmanız gereken sol taraftaki X başlangıç noktasından bir kalem yardımıyla veya parmağınızla turuncu noktaları takip ederek sağ yandaki X noktasına ulaşmak eğer oraya değilde başka bir yere ulaşıyorsanız ve ya yolunuz kaybediyorsanız hemen bir göz hekimine baş vurunuz
  mesafenin önemi yoktur.
  Çocuklarda ve okuma yazma bilmeyenlerde de kulanılabilir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. 10 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : ilona
 3. celibon

  celibon Guest

  renk körlüğü
  İnsanın kendi vücuduna ait bilgileri ve çevresine ait haberleri algılayabilmesi, duyu organları vasıtasıyla olmaktadır. Duyu organlarına ulaşan çeşitli tiplerdeki enerji şekilleri, öncelikle duyu organlarında yer alan reseptör (alıcı) hücreleri tarafından aksiyon potansiyelleri ismi verilen özel elektrik sinyallerine çevrilir. Reseptörlerde başlayan bu aksiyon potansiyelleri sinirler yoluyla beyinde ilgili bölüme iletilirler. Beyne iletilen aksiyon potansiyeli sinyalleri de uyarıcı enerji şekline göre çeşitli duyular olarak algılanır.

  Duyu reseptörleri tarafından aksiyon potansiyellerine dönüştürülen enerji şekilleri arasında mekanik (basınç, temas), ısı, elektromekanik (ışık), enerjileri ve kimyasal enerjiler (koku, tat, kanın O: ve CO2'si) sayılabilir.

  Bir reseptörün duyarlı olduğu enerji şekline onun uygun uyaranı denir. Örneğin gözdeki ışık enerjisine duyarlı görme reseptörleri için uygun uyaran, ışık enerjisidir.

  Görme organımız olan göze giren uygun dalga boylarındaki ışık enerjisi, öncelikle gözün mercek sistemi tarafından görme reseptörlerinin yoğun olarak bulunduğu gözün retina kısınma odaklaştırılır. Burada reseptör hücreleri tarafından oluşturulan aksiyon potansiyelleri de göz sinirleri yoluyla beyindeki görme merkezine iletilir. Sonuçta da görme merkezi tarafından yorumlanarak algılanır ve böylece görme olayı tamamlanmış olur.

  Görme reseptörleri, ışık enerjisinin belli dalga boylama duyarlıdırlar. Başka bir deyişle ışığın belli bir dalga boyu, o dalga boyuna duyarlı görme reseptörünü uyarır ve algılanır. Işığın belli dalga boylarının belirli reseptörleri uyarması, o reseptörün ihtiva ettiği görme pigmentinin ışık absorbsiyon karakteristiği ile ilgilidir. Görme reseptörleri başlıca iki ayrı grupta incelenirler. Bunlardan çubuk şeklinde olup gece görmekten ve karanlığa', aydınlığa adaptasyondan sorumlu olanlar "basil", koni şeklinde olup görme keskinliği ve renk görmeden sorumlu olan reseptörler ise, "koni" reseptörleri diye isimlendirilirler.

  Renk görme ile ilgili olan koni reseptör hücrelerinin algıladıkları ışık dalga boyları ölçülmüştür. Sonuçta bu konilerin her birinin görme spektrumunda yer alan renklerden yalnızca bir tanesinin görülmesiyle ilgili oldukları bulunmuştur. Bu üç koni tarafından algılanan renklere üç temel renk denilmektedir. Bu temel renkler KIRMIZI, MAVİ ve YEŞİL'dir. Bu üç koni hücresinin ışık dalga boyu absorbsiyon eğrileri önemli ölçüde birbirlerini örterler. Bundan dolayı da görülebilir ışık dalga boyları birden fazla koniyi uyarırlar. Aynı dalga boyu tarafından uyarılan 2 ayrı cins koni hücresinin değişik ölçülerde gönderdiği aksiyon potansiyellerinin beyin tarafından değerlendirilmesi sonucu, çeşitli renklerin ayırt edilmesi mümkün olmaktadır. Başka bir deyişle görme spektrumunda yer alan ve normal insan tarafından ayırt edilebilen 180 ayrı rengin tamamı renk görme ile ilgili 3 ayrı renk konisinin değişik oranlarda uyarılması ile gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak örneğin, sarı renge ait 5800 A boyundaki dalga boyu, kırmızıya (6500-7500 A) ve yeşile (5000 A) duyarlı reseptörleri birlikte uyararak, sarı renk duyusunun oluşmasını sağlayabileceği gibi kırmızı ve yeşil temel renklerinin karışımı da aynı renk duyusunu oluşturabilmektedir.

  Beyaz ve siyah rengin algılanması: Beyaza uyan dalga boyunda ışık yoktur. Beyaz ışık duyuşu yeşil, kırmızı ve mavi renk konilerinin birlikte uyarılması île oluşmaktadır. Siyah renk duyuşu ise, ışığın yokluğunda oluşan bir algıdır. Fakat pozitif bir algıdır. Çünkü kör*ler siyah rengi de görememektedirler.

  Normal bir insanın renk görmesi, üç ayrı cins koni hücresinin uyum içinde çalışmasıyla olmaktadır. Bu tür normal görüş "trikromat" renk görme olarak vasıflandırılmaktadır.

  Eğer bir kimse renk görmede yalnızca iki koni hücresine sahipse ve bu iki koni hücresiyle algılanabilen renkleri ve onların karışımlarını görüyorsa, bu şekilde renk görmeye "dikromatik" renk görme veya dikromatik renk körlüğü denilmektedir. Bu durumdaki kişilerde renk görme ile ilgili olan bir koni şeklinin yokluğu düşünülmektedir.

  Bir koni çeşidinin bulunmadığı dikromatik renk körlüğü, yok olan pigmentle ilgili olarak,

  Kırmızı renge duyarlı koni hücreleri yoksa, "PROTONOPIA" kırmızı renk körlüğü,
  Mavi renge duyarlı koni hücreleri yoksa, "TRITANOPIA" mavi renk körlüğü,
  Yeşil renge duyarlı koni hücreleri yoksa, "DEUTERANOPIA" yeşil renk körlüğü denilmektedir.
  Örneğin, kırmızı rengi ayırt eden koni hücresinin olmadığı protonopia durumunda sadece koyu kırmızı renk algılanamaz. Kişinin gördüğü renkler koni hücreleri ile ilgili olarak yeşil, mavi ve bu iki rengin karışımıyla görülen renklerdir. Yeşil ayrımı yapan yeşile duyarlı konilerin bulunmadığı deuteronopiada ise, yalnızca kırmızı ve mavi renkler ile bunların karışımı görülür. Yeşil renk ayırt edilemez.

  Yalnızca tek renk konisinin bulunup, iki renk koni-sinin olmadığı renk görme ise, "monokromatik" renk görme veya monokromatik renk körlüğü olarak isimlendirilmektedir. Örneğin; yalnızca mavi rengi algılayan mavi renk konilerinin bulunup kırmızı ve yeşil renk konilerinin bulunmadığı durumda kişi, kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemez. Görme spektrumu ile ilgili olarak yalnızca mavi ve sarı renkleri algılayabilir. Kırmızı ve yeşil renkleri göremediğinden dolayı bu tıp renk körlüğüne kırmızı - yeşil renk körlüğü de denilmektedir.

  Anopia: Renk görme ile ilgili her üç koninin de bulunmadığı durumdur. Bu durumda tam renk körü olan kişi yalnızca siyah beyaz olarak görür. Bazı insanlar ise, 'trikromat' olmakla birlikte renk ayırımları zayıftır. Bu durum, 'renk görme bozukluğu' (anomalisı) olarak isimlendirilir. Bu şekildeki renk körlüğüne tam renk körlüğünden daha seyrek rastlanılır.

  renk körlüğünün kalıtımı
  Renk görme bozuklukları cinsiyet kromozomları ile resesif olarak nesilden nesile geçmektedir, ilgili genin kalıtımla geçişini X kromozomu sağlar. Erkeklerde XY kromozomu, kadınlarda ise, XX kromozomu olduğundan ve genin özelliğinin resesif olmasından dolayı, erkeklerde mevcut bir X kromozomunda kadınlarda ise, her iki X kromozumunda bulunmasıyla ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle erkeklerde kadınlardan daha sık olarak görülmektedir.

  Erkeklerin % 8'inde, kadınların % 0,4'ünde renk görme ile ilgili bir bozukluk vardır. Yeşil renk görme bozukluğu (anomalisı) en sık görülen durumdur. Bundan sonra görülme sıklığı itibarıyla yeşil renk körlüğü, kırmızı renk körlüğü ve kırmızı renk görme bozukluğu gelmektedir.

  Renk körlüğü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmamakla birlikte renk körlüğünün taşıyıcısı durumundadırlar. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının yansı da renk körü olarak doğmaktadır.

  renk körlüğünün teşhisi

  Renk körlüğünün açığa çıkarılması ve ayrıca renk körlüğü veya renk görme bozukluğunun tipinin belirlenmesine yarayan pek çok test vardır. Teşhiste en kolay yol, renkli iplikleri karıştırıp, şahıstan renkleri gruplandırarak ayırmasının istenmesidir. Renk görme ile ilgili problemi olanlar, bu işlemi beceremezler. Teşhiste ayrıca ishihara ve Stilling levhaları da kullanılmaktadır. Bu levhalar renkli noktalardan yapılmıştır. Renkli noktaların içine ise renk körlüğünü veya renk görme bozukluklarım ortaya çıkaracak şekilde özel olarak renkli sayılar, şekiller veya harfler yerleştirilmiştir. Renk görme problemi olan kişiler bu harf, şekil veya sayıları ayırt edememekte; böylece teşhis konulmuş olmaktadır.  renk körlüğü testinde en çok kullanılan resimler

  renk körü olanlarda olmayanlar da bunu 12olarak görür


  kırmızı-yeşil renk körleri3normal olanlar8görür

  kırmızı - yeşil renk körleri 70 normal görenler 29görür

  kırmızı - yeşil renk körü olanlar2normal görenler5olarak görür

  kırmızı-yeşil renk körleri 5 normal görenler3 olarak görür tüm renklere karşı renk körü olalar hiçbirşey göremez

  kırmızı-yeşil renk körü olanlar17 normal görenler15görür tüm renklere karşı renk körü olalar hiçbirşey göremez

  kırmızı - yeşil renk körleri 21 normal görenler 74 görür tüm renklere karşı renk körü olalar hiçbirşey göremez
   
 4. 11 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : ilona
 5. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  TESTTE YANLIŞLIK VAR HERHALDE. BEN RENK KÖRÜ DEĞİLİM AMA SONUÇLARA BAKARSAK BEN RENK KÖRÜ ÇIKIYORUM.öZELLİKLE 4-5-6- VE 7. SIRADAKİ RAKAMLAR HATALI.dÜZELTİRSEN SEVİNİRİM.Ayrıca panik atağımı tekrarlattıracaktın az daha.Emeğine sağlık canım.
  Bana kızacaksın belki ama yanlış anlamışım.Aslında hepsini doğru görüyorum.İlgilendiğin için sağol.
   
 6. 11 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : ilona
 7. celibon

  celibon Guest

  testleri kontrol ettim doğru görünüyorlar istersen bir de bu başlığa bak
  http://www.kadinlarkulubu.com/renk-...dex.html?t=7206&highlight=ren+k%F6rl%FC%F0%FC

  [​IMG]
  bak bu resimde sırasıyla 29 -12-15-42 yazıyor bunlarda da aynı sorunu yaşıyor musun?

  peki bu resimlerde de aynı şeyi yaşıyor musun?
  [​IMG]

  73

  [​IMG]

  35

  [​IMG]

  16

  canım bozma moralini bir de şu var her yerde yazıyor bu testler kesin renk körü olduğunuzu göstermez sadece bir denemedir. eğer sorun yaşıyorsanız doktora gitmenizde fayda var. diye. ne olur üzülme seni üzmek istemem bensenağlama
   
 8. 11 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : ilona
 9. Deryacik

  Deryacik ...KUAFÖR OLDUM BEN... Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7.811
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  benim eşim de bu sorun tam seçemiyor ama en azından ismini biliyor zorlarsa görebiliyor
   
 10. 12 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : ilona
 11. celibon

  celibon Guest

  allah iyiliğini versin normalde o resimle ilgili yazı altta ama sen üstüne baktın değil mi?yerimsenibenniye ne kızayım canım benim mutlu oldum bak ne güzel sağlıklıymışsın :teselli: