Retinoblastoma-Belirtileri-Teşhisi-Tedavisi

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  22 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.609
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438

  BELİRTİLER
  Gözbebeğinde görülebilen beyaz bir yansıma
  Şaşılık
  Kızarmış, ağrıyan göz
  Görme bozukluğu
  Gözün içinde kanama
  Gözbebeğinin iki gözde farklı renkte olması İris üzerinde beyaz noktalar
  Tümör, dokunun anormal büyümesidir. Tümörler vücutta herhangi bir yerde meydana gelebilir ve retina (kendisiyle sınırlı) veya habis (yayılıp hayatı tehdit edebilen) olabilir.
  Retinoblastoma çocuklarda, genellikle 5 yaşın altındakilerde görülen tehlikeli habis bir kanserdir.
  Bir gözde veya her iki gözde olabilir. Bütün retinabna vakalarının yüzde 30 ile 40'ının kalıtımsal olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle erken tedavi edildiği zaman sonuç iyidir. Eğer ailenizden biri retinoblastomaya tutulmuşsa çocuklarınızı küçükken muayene ettirmeyi ve sonra da periyodik muayeneler yaptırmayı ihmal etmeyin.
  TEŞHİS
  Eğer çocuğunuzda retinoblastoma olabileceğinden şüpheleniyorsanız derhal doktorunuza gidin. Teşhisin temeli, retinoblastoma teşhisi ve tedavisi konusunda uzman bir doktora muayene olmaktır.
  Muayene genellikle hastanede ve hasta genel anestezi altındayken yapılır. Tümörler olup olmadığını görmek için gözler fazlasıyla genişletilir. Göz doktorunuz ultrason muayenesi de yapabilir ve başın, göz yuvarlanve gözküreierininCT'sini isteyebilir.
  TEDAVİRetinoblastomanın tedavisi, tümörlerin sayısına ve büyüklüğüne, bulundukları yere ve her iki gözde de olup olmadığına bağlıdır. Eğer tümör küçükse, radyasyon tedavisi, lazer tedavisi veya kriyoterapi (dondurma) bu tümörü, göze zarar vermeden yok edebilir. Eğer tümör gözün dışına yayılmışsa veya diğer bölgelere sıçramışsa (metastas yapmış) ke-moterapi kullanılabilir. Eğer tümör büyükse ve görünüşü bozmuşsa veya başka tedavilere rağmen büyümeye devam ediyorsa göz çıkartılabjlir.
  KORUMA
  Eğer aile geçmişinizde retinoblastoma varsa çocuk sahibi olmadan önce genetik uzmanlarına danışın.
  nuveforum.net