Rntgen ektirmeden iyi dnn!

Konusu 'Radyoloji' forumundadır ve ema1 tarafından 19 Ekim 2009 başlatılmıştır.

19 Ekim 2009
    Konu Sahibi : ema1
  1. ema1

ema1 Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr Pro Üye

Beğenildi:
    7.374
    Ödül Puanları:
    238
    Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER)

Ankara Temsilcisi Gazi Şaşkın, çektirilen her röntgen filminin, genetik hastalıklara ve

kansere yakalanma riskini artırdığını söyledi.

Şaşkın, "Zorunlu olmadıkça röntgen çekiminden kaçınılması gerekir. Çünkü çektirilen her

röntgen vücuda radyasyon girmesine yol açıyor ve bu radyasyonlar da zamanla kanser

nedeni olabiliyor" dedi. Vücudun bir bölgesinin röntgeni çekilirken, diğer bölgelerin r

radyasyona karşı korunması gerektiğini ifade eden Şaşkın, Türkiye'deki uygulamalarda bu

konuya gereken özenin gösterilmediğini vurguladı.

Şaşkın, "Röntgen çeken personelin çok iyi eğitilmiş olması gerekir. Özellikle özel sağlık

kuruluşlarında görevli personel gerekli eğitimden geçirilmeden işe başlatıldıkları için bazen

bir hastanın defalarca röntgenini çekebiliyorlar. Özel sağlık kuruluşlarının çok iyi

denetlenmesi gerekir" diye konuştu.

Türkiye'deki röntgen cihazlarının kalite sorunu olduğuna da dikkat çeken Şaşkın, devlet ve

üniversite hastaneleri dışındaki sağlık kuruluşlarındaki röntgen cihazlarının eski ve

standartlara uymadığını iddia etti. İş yoğunluğunun olduğu sağlık kuruluşlarında bir

teknisyenin yılda 10 bin röntgen çektiğini anlatan Şaşkın, bu tablonun, teknisyenin maruz

kaldığı radyasyonu da tehlikeli boyutlara ulaştırdığını öne sürdü.

Kaynak: Anka

2. 21 Ekim 2009
  3. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    ema 1 çook önemli bir konuya değinmişsin canım.
    güzel bir yazı ve önemli bir paylaşım.
    elimizden geldiğince çektirmemeye çalışıyoruz ama doktor isterse de mecburuz.ben
    de hiç sevmiyorum röntgen çektirmeyi :KK43:
    Allah muhtaç etmesin.

4. 21 Ekim 2009
  5. nesrin111

nesrin111 hayat boş boş boş Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    cihazlarla ilgili bişi söyleyemeyecem ama yılda 1 yada 2 defa çektirdiğiniz röntgenin size bir zarrı olmaz çünkü günlük yada haftalık yada aylık yada yıllık belli bir dozda vücüdunuza radyasyon girebilir ve bu sizi hasta yapmaz..o dozdan yüksek girerse yani dozu aşarsanız sorun olabilir ama şu var ki, sürekli röntgen çektirmediğiniz için ,günlük dozu yada haftalık aşsanızda bişi olmaz..ama sürekli maruz kalanlar için doz aşımı önemlidir..sürekli buna maruz kalanlar için ölçümler yapılır ama bu işle uğraşmayanlar için ölçümler yapılmaz..

6. 21 Ekim 2009
  7. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    çok teşekkürler nesrin 111 alkisalkisalkis
    böyle güzel bilgileri bizimle paylaşıtğın için.a.s.
    bende zamanında çok röntegen çektirmiştim,üzülüyordum,senin yazını okuyunca rahatladım.sağol.

8. 9 Haziran 2016
  9. _ayse_80

_ayse_80 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    3
    Selam
    İşe girerken çekilen akciğer filmi de bu kategoriye mi girer bir nevi