Rota virüs ishalleri

Konusu 'Kasım Anneleri' forumundadır ve brownie07 tarafından 26 Mart 2009 başlatılmıştır.

  26 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 1. brownie07

  brownie07 şans meleğim Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2009
  Mesajlar:
  118
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Akut ishaller, en sık 0-5 yaş grubunda rastlanan ve özellikle ilk 2 yaştaki ölüm nedenlerinin başında gelen bir hastalık grubudur. İshal barsakta peristaltik hareketlerin artması, emilimin azalması ve\veya barsak sıvılarının artması sonucu dışkı miktarının çoğalması ile günlük dışkı sayısının artması ve dışkı kıvamının bozularak yumuşak ve sulu bir görünüm alması olarak tanımlanır.
  Günde 4 defadan fazla sayıda sulu dışkılama, ishal olarak kabul edilir. Yalnızca sık dışkılama, kıvam bozuk değilse ishal sayılmaz. Özellikle küçük bebeklerde beslenme şekline göre dışkılama sayısı ve ishal tanımı değişebilir. Örneğin, anne sütü alan bebeklerde dışkı sayısı günlük 7’ye varabilir.

  Çocukluk çağında akut gastroenterit etkenleri arasında viral gastroenteritler ve özellikle de rota virüs infeksiyonları önem taşır. Rota virüs, tüm dünyada her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir virüstür. Özellikle çocukluk çağındaki gastroenteritlerin en sık etkenidir. Birçok kişide rotavirus ishali selim seyrederken ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir. İnce barsakları etkileyip, sıvı ve elektrolit emilimini bozarak vücuttan ciddi sıvı kaybına neden olur. Bu nedenle ishale bağlı hastaneye yatışlarda ilk sırayı alır. En sık kış aylarında (Aralık-Ocak) görülmekle birlikte, yılın her döneminde ishaller görülebilir. Her yaşta görülebilmekle birlikte, en sık 4-24 ay arası çocukları etkiler. Rotavirüs, taşıyan kişinin dışkısıyla, yiyecekler ve eller aracılığıyla bulaşırken, kapı kolları, telefonlar, yuvalar, oyuncaklar da infeksiyonun yayılmasında rol oynayabilir.

  Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Bu süre sonunda hafif ateş olur, beraberinde kusma olabilir veya olmayabilir. Sonrasında karın ağrısı ve çok bol su gibi ishal başlar. Çocukta şiddetli ve dirençli iştahsızlık yapar. Bu da çocuğun yeterince sıvı almasını engelleyebilir. İshal o kadar sıktır ki, çocuk kısa sürede susuz kalabilir (dehidratasyon). Ateş ve kusma çoğunlukla 2 günde geçer, ishal ise 5-8 gün sürebilir. İshal sırasında hafif üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları (öksürük, burun akıntısı) görülebilir. Tanı için yapılan dışkı tahlilinde kan ve lökosit yoktur, dışkı kültüründe üreme olmaz. Rota virüs antijen testi ile kısa sürede tanı konulmaktadır.

  Rotavirüs enfeksiyonunun özel bir tedavisi yoktur. Antibiyotik kullanmanın faydası olmaz. En önemli tedavi, kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Anne sütü alıyorsa kesinlikle devam edilir. İshalin ağırlığına göre şeker-tuz solüsyonları (ORS) doktor tavsiyesine uygun olarak verilmesi sıvı kaybını dengelemede yardımcı olur. Az yağlı ishal diyeti uygulanabilir. Yoğurt, patates, muz, pirinç lapası (çocuğun yaşı uygun ise) verilebilir. Azar azar ve sık beslenme barsaklardan gıdaların emilimini arttıracaktır.

  Aşı hangi yaştaki bebeklere uygulanacak?Aşı 6 hafta-6 ay arası bebeklere en az 1 ay arayla 2 veya 3 doz halinde ağızdan damla şeklinde veriliyor. Piyasada bulunan 2 farklı marka aşıdan biri 2, diğeri 3 doz olarak önerilmektedir.

  Aşının yan etkileri nelerdir?
  Aşı sonrası bulantı, kusma, burun akıntısı, öksürük gibi yan etkiler görülebilir. Eski aşının kullanımdan kalkmasına sebep olan barsak tıkanıklığında artış yönünden riskli olmadığı saptanmıştır.

  Başka aşılarla birlikte yapılabilir mi?
  Bebeklik dönemdeki diğer aşılarla birlikte uygulanabilir. Bu durumda, aşıların etkinliğinde bir sorun olmayacaktır.

  Bu aşıyı olan bebek ishal olmayacak mı?
  Rotavirüs dışındaki etkenlerin yol açtığı ishallere karşı koruyucu olmayacaktır. İshalin pek çok nedeni vardır, ancak rotavirüs çocukluk çağı ishallerinin en sık görülen nedenidir.
   
  Son düzenleme: 26 Mart 2009
 2. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 3. estel

  estel Guest

  bilgi için teşekkürler..

  ben çok ikilemde kaldım yaptırıyımmı yaptırmıyyım mı diye aşısını..

  öneriyosun yani öylemi..
   
 4. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 5. edam_y

  edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

  Katılım:
  11 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.964
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  ikilem arasında kalanlardan biride benim
  cok geçmişi olmayan bi aşıymışşş bu yüzden pek güvenemedim acıkcası....
   
 6. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 7. brownie07

  brownie07 şans meleğim Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2009
  Mesajlar:
  118
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben kendi oğluma yaptırdım nisan sonunda da ikinci dozumuz var.bana da çocuk doktoru arkadaş tavsiye etti yaptırdık.en azından ishallerin içinde en tehlikelilerinden olan rotaya karşı artık aşımız var ondan bari koruyabilicem...
  sizler de isterseniz yaptırın yalnız aşı biraz tuzlu ben 125 liraya almıştım (2 doz olandan)
   
 8. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 9. eylul166

  eylul166 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  10.715
  Beğenildi:
  833
  Ödül Puanları:
  238
  ben ilk dozunu yaptırdım nisanda ikinci dozu yapılacak ;çok araştırdım ölümle sonuçlanan vakalar var.öyle olmasa bile yavrumun gözümün önünde erimesine göz yumamazdım..
   
 10. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 11. nazlxixmelek

  nazlxixmelek Y >>-('v')->> F =>~~K&K~~ Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.831
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  bende yaptırıp yaptırmamak konusunda iklemdeyim..
  dünde benim kerem oğlan ishal oldu yani hergün 1 kere kaka yapan çocuk dün 3 kere yaptı suluydu bizde olduğu gibi karnı bile gurulduyordu oğlumun bugün daha bişey yok akşam bol sıvı verdim biz anne sütü veremediğim için ek gıdayla devam ediyoruz her mamadan püreden sonra su veriyordum zaten dün akşam biraz daha fazla içirdim.. salı günü babasıyla ekmeğe gitmişlerdi hava biraz rüzgarlıymış üşüttümü acaba.. bugün şimdilik herşey normal gözüküyor..
   
 12. 26 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 13. aslihanxx

  aslihanxx Canım oğlum Üye

  Katılım:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  579
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  bende ilkini yaptırdım ikincisi nisanın 16 sında
  bu arada aşı yapıldığı gün yapılıyor doktorum bana böyle söyledi
   
 14. 29 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 15. serpil2008

  serpil2008 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  21
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim oglum bir ay once 3,5 aylikken 3 gun isalden yati hastanede 2 virus kapmis dediler tam bilmiyorum ama noro ve rota virstu galiba 2 sise serum takildi evde atesini dusurememmisdim fitille emmiyordu mamada yemiyordu hemen hemen 6 gun surdu isal doktor bol bol sivi alacak diyordu bir yandanda oksuruyordu Allaha sükür atlattik ama ama gene hasta olur diye korkuyorum Annelik degisik bisey insan yel esse usutecekmi hastami olacak diye korkuyor
  rota virusun asisi oldugunu ilk kez duyuorum
  Allahim hepimizin bebisleirni korusun hastaliklardan ve her türlu kazalardan
   
 16. 31 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 17. brownie07

  brownie07 şans meleğim Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2009
  Mesajlar:
  118
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  çok geçmiş olsun canım
  evet türkiyeye yeni geldi.önceden yurtdışında yapılıyordu.ama ülkemizde daha yeni. o yüzden de sağlık bakanlığının aşı takviminde henüz yok ücretli olarak kendin yaptırıyorsun. zaten ağızdan verilen bir aşı iğne değil

  en azından yakınında bebeği olanlara söyleyebilirsin senin için artık geçmiş
   
 18. 31 Mart 2009
  Konu Sahibi : brownie07
 19. PirayeHira

  PirayeHira Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.316
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  ben iki dozunuda yaptırdım