Saati hangi kola takarz ?

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve BENOZ tarafından 3 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

3 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : BENOZ
  1. BENOZ

BENOZ GECE VE GÜNDÜZ ÇIBIK Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Özel bir durum veya farklı olmak düşüncesi yoksa insanların çoğunluğu saatlerini sol bileklerine takarlar. İlk anda insanların çoğunun sağ ellerini kullanmaları, bu kolun daha hareketli olması dolayısıyla saatin bir yerlere çarpıp zarar görme olasılığının da daha yüksek olması nedeniyle sol bileğe takılmasının tercih edildiği düşünülebilir.

Bu düşünce şüphesiz doğrudur. Sağ ellerini kullanan insanların, sağ kol düğmelerini iliklerken ne kadar zorlandıkları malumdur. Peki sol ellerini daha çok kullanan solaklar da niçin saatlerini yine sol bileklerine takıyorlar?

Saatin ilk kullanılma yıllarında insanlar çoğunlukla cep saati kullanıyorlardı. Bu saatlerin kurma düğmesi sağda '3' rakamının yanındaydı. Sık sık kurulması gereken bu saatleri cepten çıkartıp sol elle kurmak (hangi el daha baskın olursa olsun) çok zordu. İnsanlar bu saatleri zaten yeleklerinin sol tarafında bulunan ceplerinden sol elleri ile çıkarıp bakmaya ve sağ elleri ile kurmaya alıştılar.

Daha sonra kol saatleri de yaygınlaşıp kurma yerleri yine '3' rakamının yanında olunca bunlar da sol kola takılır oldu. Zaten sağ ellerini kullananlar bu elleri meşgulken ister cep ister kol saati olsun saate sol kollarım kullanarak bakmayı tercih ediyorlardı.

Her iki taraf da durumdan memnun olduklarından, saat üreticilerine kurma yeri solda olan bir saat üretmeleri için piyasadan bir talep hiç bir zaman gelmedi. Artık pilli, güneş enerjili veya hareketle kendi kendine kurulan saatler kullanılıyor ve kurmalı saatler neredeyse tarihe karıştıysa da insanlar saatlerini sol bileklerine takmaya devam ediyorlar

2. 3 Ağustos 2009
  3. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    Bende sola takarım ve
    saatsiz evden dışarı çıkamam...

4. 3 Ağustos 2009
  5. TheShe

TheShe Guest

Yurt dışında var canım solaklar için üretilmiş saatler.. Bir arkadaşıma verdiğim saat siparişinden böyle birşey gelmişti. Sola taktığım zaman ayar yapamıyorum doğal olarak. :sinifsinif:

6. 3 Ağustos 2009
  7. evrem716

evrem716 İşte benn! Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    Ben sola takarım. Birkaç kere sağa takayım dedim başına gelmeyen kalmadı..

8. 3 Ağustos 2009
  9. nix

nix birgül<3beliz Üye

Beğenildi:
    1.755
    Ödül Puanları:
    238
    ben sağa takıyodum önceden,artık sola takıyorum..

10. 3 Ağustos 2009
  11. esyn

esyn Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    Sağa takmayı denedim sağ kolumu çok kullandığım için etrafa çarptığımdan sola takmaya devam........

12. 3 Ağustos 2009
  13. cimcime eses

cimcime eses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    196
    hiç sağa denemedim hep sola takarım...

14. 3 Ağustos 2009
  15. BENOZ

BENOZ GECE VE GÜNDÜZ ÇIBIK Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    ben hep sağa takarım genç kızkende sağa takardım herkes şaşırıyordu artık alıştılar sola taktığım zaman şaşırıyorlarkaydirigubbakcemile3

16. 3 Ağustos 2009
  17. be_reN

be_reN I'm takin back my love Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ben de sol koluma takıyordum.. :lepi: ama saatımı dusurdugum gunden berı sagıma da solumada takacagım bır saatım bıle yok.. mafoldumben ole alısmısım kı saatsız cok zor oluyor.. :çok üzgünüm:

18. 3 Ağustos 2009
  19. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    101
    Ödül Puanları:
    198
    ben genelde sağa takıyorum.
    kalbe karşı saatin yorucu bir sinyal verdiğini duymuştum..
    ama bu aralar özellikle kızım ile sola takmak durumunda kalıyorum,sağ elimi çok kullandığımdan