Sabah Sefas (Ipomoea )

Konusu 'Bahçe Bakımı ve Çiçekler' forumundadır ve Ankara tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Ankara
 1. Ankara

  Ankara Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  676
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86


  Sabah sefası çok sevilen bir mevsimlik sarmaşıktır. Kalp biçimi nazik yaprakları vardır. Borazan şeklindeki çiçekleri gündoğumu ile beraber açılır, öğlene doğru kapanır. Çiçekler pembe, beyaz, mor ve mavi renkte olur. Her tomurcuğun ömrü bir gündür ama her gün yenileri açar.
  Bitkinin birkaç farklı cinsi vardır. Mavi çiçekli olanının çiçekleri daha büyüktür ve biraz daha geç kapanır. Hatta bulutlu havalarda gün boyu açık durabilir.Yaprakları fazla yoğun değildir. Pembe ve mor çiçekliler daha küçük çiçekli ve bol yapraklıdır.

  Sabah sefası tohumları nisan sonunda iyi işlenmiş herhangi bir bahçe toprağında açılan çukurlara 3’er adet ekilir. Üzeri 1 cm. örtülür. Aşırı gübre verilirse yeşile kaçar ve çiçeği az olur. Bol güneş ve suyu sever.İri mavi çiçekli cinsi (ipomea tricolor) daha geç açar. Bu yüzden tohumlarının mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilip daha sonra dışarı ekilmesi iyi olur.
  Bol tohum verir. Ertesi yıl çoğu zaman kendi kendine çıkar. Bitki sarmaşık şeklinde veya yerörtücü olarak yetiştirilebilir.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

  Ekli Dosyalar:

  Son düzenleyen: Moderatör: 29 Eylül 2009
 2. 29 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Ankara
 3. Ankara

  Ankara Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Mart 2009
  Mesajlar:
  676
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86