Sabahları 8 Dakikanızı Ayırarak İdeal Kilonuza Kavuşun!

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve kumralada tarafından 25 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

25 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : kumralada
  1. kumralada

kumralada Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaşlar,

Yazdıklarımın hepsi yaptığım bir hatadan dolayı silinince tekrar yazmaya üşendim. Jorge Cruise'un sabahları 8 dakika isimli kitabıyla ilgili direk alıntı yaparak devam edeceğim;

8 dakikada ideal kilo

8 dakikada ideal kilo Dört hafta boyunca her sabah kendinize sadece sekiz dakika ayırarak ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

Jorge Cruise Amerika'da milyonlarca insanın hiç kaçırmadan izlediği televizyon programı "Sabahları 8 Dakika" nın yaratıcısı. Fakat Cruise kendini iyi bir vücuda sahip olmaya adamış "bay vücutlardan" biri değil. Her sabah 8 dakikalık bir egzersiz ve doğru beslenme programıyla sadece 4 haftada forma girmeyi öneren bir uzman.

Fazla kilolu olmaktan utanmanın ne demek olduğunu biliyorum çünkü yaşadım" diyen Jorge Cruise küçüklüğünden beri sağlıklısız bir hayat sürmüş: "Enerjim yoktu, her gün baş ağrıları çekiyordum ve ciddi astım rahatsızlığım vardı." Haftalarca mide ağrısı çeken, bol bol su ve bitki çayları içen, yemek yiyemeyen ve hızla kilo kaybetmeye başlayan Jorge Cruise, ağrısı artıp acilen hastaneye kaldırıldığında apandisitinin patladığını öğrenmiş. Bu olaydan sonra yeme alışkanlıklarını kökten değiştirmiş.

"Fazla süt ürünü ve kırmızı et yemeyi bıraktım, işlenmiş gıdalardan tam tahıllara ve sebzelere geçiş yaptım, bol su içmeye, soya ürünleri yemeye başladım. Bir gün baş ağrılarımın ve astımımın kesildiğini fark ettim. Kendimi sağlıklı ve enerjik hissediyordum" diyen Cruise şimdi insanların sağlıklı olmalarına ve bunu korumalarına yardım etmek istiyor. Jorge Cruise yaşamını başka insanlara en iyi ve en verimli kilo verme bilgilerini öğretmeye adamış.

Program nasıl uygulanacak?

28 günde kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak için mucizeler vaad eden "Sabahları 8 Dakika" programı üç temel kurala dayanıyor:

Heyecan formunuz

Sabahları 8 Dakika uygulamasından önce yapacağınız günlük "Uyanma konuşması"yla kendi iç motivasyonunuzu yaratacaksınız. Bu size yeni yaşam biçiminizi sevme konusunda kendinizi motive etmeniz için gerekli olan heyecanı sağlayacak.

Bu konuşma sırasında kilo verme hedeflerinizi saptayın, bu kilolardan kurtulmak için yeni ikna yolları keşfedin. Kendinizi olumsuz düşünen birinden olumlu düşünen biri haline dönüştürün. Nefes alma şeklinizi değiştirerek gizli bir enerji kaynağı yaratın, hareketlerinizi değiştirmek için gözünüzde canlandırma gücünden yararlanın. Sahip olduğunuzu bilmediğiniz zamanı ortaya çıkarın, bir saniye içinde ruh halinizi düzeltin, özgüveninizi ortaya çıkarın. Ayrıca sabahları yapacağınız uyanma konuşmasına ek olarak programın bir başka öğesi de "Günlük". Bu bölümde; kaydettiğiniz ilerlemeyi, yaptığınız atılımları ve yaşamınızda sizi mutlu kılan şeyleri yazmak yeterli.

Fiziksel formunuz

Programın temelinde kendisini kanıtlamış "iki süper hızlı hareket" yer alıyor. Bunlar günde sadece 8 dakika zaman alıyor, fakat muhteşem sonuçlar veriyor. Bu iki güçlendirme hareketi, hergün metabolizmanızı hızlandırmanıza, form kazanmanıza ve yağlarınızı mümkün olduğunca etkili şekilde yakmanıza yardımcı oluyor.

Beslenme alışkanlıklarınız

Takip etmesi son derece kolay olan "yağ yiyin forma girin" beslenme programı kişide yemekten yoksun bırakılma duygusu uyandırmıyor. Bu programda, hemen her diyette söylendiği gibi, sadece omega yağlarını yemek zorunda değilsiniz. Yemeklerinizde her türlü yağı, hatta tereyağı gibi doymuş yağları bile kullanabilirsiniz. Ayrıca mısır yağı veya hoşlandığınız diğer yağları da kullanabilirsiniz. Sadece bunları az miktarda kullanmaya dikkat edin. Ama yine de unutmayın ki, omega yağlarını ne kadar fazla kullanırsanız, o kadar daha az yemek yiyecek, yediklerinizden keyif alacak, metabolizmanızı hızlandıracak, hastalıkları engelleyecek ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Ketentohumu yağı kullanın

Ketentohumu yağı kullanmanız gereken yağların başında geliyor. Sabahları ekmeğinize reçel sürmek yerine, ketentohumu yağı kullanın (Bunun erimiş tereyağı olduğunu düşünebilirsiniz). Bu tostunuzun daha lezzetli olmasını ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. Sebzelerinizin üzerinde sos kullanmak yerine öğlen veya akşam öğünlerinde bir çay kaşığı ketentohumu yağı kullanın.

Aşırı yemek yemenizi engellemek için akşam yemeğinden 1 saat önce bir çay kaşığı ketentohumu yağı karıştırılmış bir kase yağsız yoğurt veya soya yoğurdu yiyin. Pişirdikten sonra bir çay kaşığı ketentohumu yağı katarak çorbanızı daha doyurucu, yağ yakıcı bir dost haline getirin. Metabolizmanızı harekete geçirecek ve çorbanızın lezzetini artıracaktır.

2. 25 Ağustos 2007
  3. kumralada

kumralada Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bu kitabın Türkçesini internette bulamadım. Ama yine internette yaptığım araştırmalarda, İngilizce sitelerde, işe yaradığına dair yorumlar var.

Hareketlerden 12'sini buldum. Söylendiğine göre kitapta 60 adet hareket varmış.

6 gün spor, 1 gün boş şeklinde uygulanıyor. Bence denemeye değer. Sonuçta kaybedecek bir şeyimiz yok. En kötü ihtimalle spor yapmış oluruz yerimseniben

Hareketlerin bulunduğu sitenin linki aşağıda;

http://www.thehealthnews.org/tr/news/235/8 dakika.htm

Burada kitaptan hiç bahsedilmemiş ama eminim bunlar o hareketlerden Kötü Kazen. Çünkü ingilizce sitelerde de internette yayınlanan 12 hareketten bahsediliyordu. Tesadüf olamaz değil mi :)

4. 25 Ağustos 2007
  5. kumralada

kumralada Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Jorge Cruise için yapılan yorumlarda, bilinen ve doktorlarca kabul edilmiş olguları derleyip derleyip kitap yaptığı söyleniyor. 3 saat diyeti gibi. Ama bizim için bu sorun değil, önemli olan başarıya ulaşması. Ayrıca bilinen, uygulanmış ve kabul görmüş kurallar başarıya daha yakın bence.

Bir de bu kitabı ilk duyduğum siteden alıntı yapmak istiyorum. Uzman yorumları da var. Burada ilgimi çekince araştırmaya başlamıştım.

Kilo vermek için yapılan ağır egzersizlerin devri bitiyor. Hızla yayılan yeni bir akım, günde 8 dakikalık ağırlık çalışmasıyla zayıflanabileceğini kanıtlıyor.

Obezitenin günden güne arttığı Amerika'da yeni bir zayıflama yöntemi geliştirildi. Artık zayıflamak için saatlerce egzersiz yapmak yerine günde sadece 8 dakika ağırlık çalışarak fazla kilolardan kurtulmak mümkün. Amerika'da birkaç yıldır devam eden bu yeni trend, hafif ağırlık çalışmaları, egzersiz ve bilinçli diyetten oluşan üçlü bir sistem. Günde 8 dakika ayrılarak yapılan ve kalbi fazla yormayan ağırlık çalışmalarının kilo problemi yaşayan insanlar üzerinde mucizevi sonuçlar yarattığı saptanmış. Sistemin dayanak noktasını vücutta yağ yakan tek unsur olan kas sistemi oluşturuyor.

Günümüzde zayıflamak için, kalbi ve iskelet sistemini yoran ağır egzersizler yapılıyor. Bu tarz sistemlerle kilo vermek tabii ki mümkün. Ancak bu egzersizler bırakıldığı anda kilo alımı yeniden başlıyor. Oysa kas sistemi gelişmiş bir insanda, bu kiloların seri alımı çok daha zor. Eğer kas sistemi gelişmemişse verilen kilolar daha kolay geri alınıyor. Söz konuşu bu yöntemde kilolardan kurtulmak bir anda gerçekleşmiyor ve üç ayrı sistem birlikte kullanılarak sonuca gidiliyor:

* Birincisi ve en önemlisi, yağ yakan kasların güçlendirilmesi için yapılan hafif ağırlık çalışmaları.
    * İkincisi kalbi yormayan, yürüyüş gibi hafif egzersiz çalışmaları.
    * Üçüncüsü ise protein, karbonhidrat, kalsiyum ve vitaminlerin dengeli bir şekilde dağıldığı bir diyet programı.

Bu üç faktör dengeli bir şekilde uygulandığında, uzun vadede istenen kilolardan çok rahat kurtulma olasılığı doğuyor. Bunun yanı sıra spor yapmaya ara verildiğinde verilen kiloların geri alımı da mümkün olmuyor. Çünkü vücuttaki kas sistemi, spora ara verilmesine karşın yağ yakmaya devam ediyor.

Amerika'da özellikle son iki yıl içinde bu konuda yazılmış pek çok kitap bulunuyor. Amazon.com’da best seller listelerinin üst sıralarına çıkmayı başarmış kitaplar da bu konuyu ele almış. Adam Zickerman'ın Power of 10, Fredrick Hahn'ın The Slowbum Fitness Revolution, Jim Karas'ın Flip the Switch, Jorge Cruise'un 8 Minutes in the Morning kitapları bu yöntemi anlatıyor.

Geçen yıl amazon.comda en çok satan ikinci kitap olan 8 Minutes in the Morning’in yazarı Jorge Cruise, bu konuda şunları söylüyor: ";Kaslar bankada yatırım için bekleyen paraya benzer. Bankada bekledikçe para getirir. Yağ ise her gün gittiğiniz iş gibidir. Bıraktığınız gün para musluğunuz kesilir. Buradan şu sonuç çıkıyor. Siz spor yapmayı bıraksanız bile kaslar sizin için yağ yakmaya devam eder.";

Günde 8 dakika kas yap, fit kal

Uzmanların önerdiği bu sistemde, evde dahi kolayca yapılabilecek günlük 8 dakikalık kas sistemini güçlendirici ağırlık çalışması, uzun vadede zayıflamanız ve bir daha kilo almamanız için yeterli. Zayıflama işlemi yavaş ve derinden ilerlediği için uzun bir zaman dilimine yayılıyor. Üstelik kalbe yüklenilmediği için diğer ağır sporlara oranla kalp krizi riski yüzde 18 oranında azalıyor, iskelet sistemine yüklenilmediği için ortopedik açıdan da vücutta hasar meydana gelmiyor.

Amerika'da oldukça yaygın olan bu yöntem, Türkiye'de yeni tanınıyor. Henüz fitness meraklılarının rağbet etmediği bu yöntemden, birçok spor hocası ve diyetisyen fikir sahibi. Hizmet Hastanesi Diyet Uzmanı Aşkın Yüksel, ";hafif"; yapılan egzersizin yararlı olduğu görüşünde: ";Kilo vermek isteyenler öncelikle bir doktor kontrolünden geçmeli. Spor kilo vermek ve kas yapmak için yapılmamalı.. Bu bir hayat tarzı olarak benimsenmeli. Her gün yapılan hafif spor, insana çok şeyi kazandırır. Özellikle sabahları 5-10 dakika yapılan hafif egzersizler, metobolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesine katkıda bulunur. Yürüyüş ve benzeri sporların yanı sıra günde 10 dakika yapılacak ağırlık çalışması da kiloların geriye dönüşünü engeller. Eğer ağırlık çalışması yapılacaksa, günlük diyet programında proteinin yanı sıra karbonhidrat da mutlak bulunmalı. Sadece protein ağırlıklı ya da sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenme vücutta giderilmesi mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Bunun yanı sıra taze meyve ve sebzeden alınacak vitaminler de çok önemsenmeli.” Bu yeni zayıflama yöntemiyle ilgili spor merkezleriyle de görüştük. Hemen hemen hiçbiri bu yöntemi uygulamıyor ama çok yakında başlayacaklarını da söylemeden geçmiyor. Çünkü insanlar yavaş yavaş bu yöntemden haberdar olmaya başlamış ve spor merkezlerinde bu yönde isteklerle karşılaşır olmuş.

Uzman görüşleri

İBRAHİM GÜVEN
    (The Plaw Hotel Fitness Center Müdürü)

Amerika'da son iki yılda uygulanan bu yöntemi burada da uygulamaya çalışıyoruz. Bundan önce kilo vermeye yönelik çalışmalarda vücuda çok yükleniliyordu. Ancak, kilolu insanların sohbet edilebilecek tempoda yapılan sporları tercih etmesi gerekiyor. Örneğin, yürüyüş ya da hafif ağırlık çalışmaları tercih edilebilir. Hafif egzersizler, streching ve hafif ağırlık çalışmaları birbirini tamamlayan öğelerdir. Ancak her durumda nabız kontrol altında tutulmalı. Ağırlık çalışmaları, hafif seviyede yapılmalı ve hareketlerin tekrarı yüksek tutularak kalp zorlanmamalı. Mesela evdeki hafif ağırlıklarla basit fitness hareketleri yapılabilir. Ancak bu işi bilen birine danışılmasında fayda var. Kilolu insanların ayda 4-5 kilodan fazla vermemeleri önerilir. Diyetin kalıcı olması isteniyorsa, fitness ile desteklenmeli. Günde 8 dakika ağırlık çalışmak hiçbir bünyeyi zorlamaz ve hayat boyunca yapılır, alışkanlık olur. Ancak bu çalışma hiçbir zaman abartılmamalı. Bel omurlarına yük bindirilmeden ve kalp atım sayısını yükseltmeden yapılan ağırlık çalışması o zaman zararlı değildir.

VEDAT ÇAKIRALP
    (Motus Wellness Club Spor Koordinatörü)

Vücutta kas kitlesi ne kadar çoksa metabolizma da onunla doğru orantılı olarak iyi çalışır. Fitness ve hafif egzersizler birbirini tamamlayan iki ayrı öğe. Eğer uzun bir süre yüksek tempolu egzersiz yapılır ve iyi beslenilmezse vücut kendisi için gerekli olan karbonhidratı kas kitlesinden almaya başlar ve kas erimeleri meydana gelebilir. Bu tip yüksek tempolu sporlarda bir süre sonra tartıda hafif çıkabilirsiniz. Ancak burada kaybedilen kas kitlesidir. Bunun için egzersiz, fitness ve beslenme dengeli bir şekilde gitmeli. Fitness yapılırken yanında hafif egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek gerekiyor. Özellikle sabah ve öğle yemeklerinde karbonhidrat eksik olmamalı.

DR. ALİ BEKTAŞ
    (Bakırköy Acıbadem Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı)

Düzenli spor yapmak bir yaşam felsefesi olmalı. Normalde yapılan ağır sporlar kalbi ve eğer kişi kiloluysa iskelet sisteminin zorlayabilir. Bu sebeple spor yapacak kişiye uygun yöntemin bulunabilmesi için bir hekime danışılması önerilir. Aşırı efor gerektiren sporlar eğer kişi kiloluysa bazı olumsuzlukları beraberinde getirir. Ancak günde 10 dakika hafif fitness yapılması hem kalbi yormaz hem de iskelet sistemine aşırı yüklenilmesini engeller.

6. 25 Ağustos 2007
  7. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.192
    Ödül Puanları:
    238
    Güzel bilgiler.. Ellerine sağlık. a.s.
    O zaman ben mekik çekmeyi sabaha alayım. Keten tohumu yağı, aktarlardan bulunan o minik şişelerdeki yağlardan mı acaba?
    Bir de hareket linkine bakayım.. Aslında uzun zamandır ağırlık çalışmıyorum ben.. Bir dönem yaptım, bilinçsiz yapınca kollarım kaslandı ve göğüslerimde büyüme oldu. 3 ay sonra bu değişiklikler olunca ben de ağırlıkları dolaba kaldırdım. Belki linkte vardır uygun hareketler..

Tekrar teşekkürler, çok faydalı olacak. Merakımdan hızla okudum, daha sonra sindirerek bir kere daha okuyacağım. a.s.

8. 25 Ağustos 2007
  9. seaBahAR

Beğenildi:
    8.192
    Ödül Puanları:
    238
    Hareketlere göz gezdirdim.. Süper!
    Yarın sabah başlıyorum.

Şu ana kadar rutin spor programım şöyleydi:
    20 dk bisiklet, 300 ip, 100 mekik, 30 dk bölgesel vibrasyon masajı, günde 2 kez köpişimle yürüyüş.

Şimdi değiştiriyorum.
    Mekik ve ip iptal. Bölgesel masajı haftada 3 güne çekmenin zamanı gelmişti de geçiyordu bile..

Onların yerine verilen programı harfiyen uygulayacağım Pazar günü başlıyorum. Bir ay sonra neticeyi yazarım. yerimseniben

Kilo vermeye başladığımdan bu yana zaten günlük tutuyordum. Yaşasınnnn yeni bir programa başlıyoruummm

Tekrar ve kocaman teşekkürler kumralada a.s. a.s. a.s.

10. 25 Ağustos 2007
  11. kumralada

kumralada Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Teşekkürler :)) Benim de bu forumdaki bilgi hazinesine ufacık bir katkım olabildiyse çok sevindim.

Ben de şu ana kadar sadece okumakla kaldım. Bu zayıflama konusuna kafayı taktığım günden sonra şanssızlıktan mıdır, yoksa beynim direnç mi gösterdi bilinmez; bir hastalık, arkasından bir halsizlik. kıpırdayamıyorum bile. Bırakın sporu günlük normal aktiviteleri bile yerine getiremez oldum. Yatağa serildim kaldım :KK43:(

Yeşil çay haricinde hiç bir şey yaptığım yok. Onu da iki gündür aksattım. Bir de aldığım vitamin kilo aldıracak diye korkuyorum. Tabi bir de iştah açıcı etkisi var ki sorma...

Ben de karar verdim, emekleyerek de dönsem bu akşam yürüyüşe çıkacağım. Pazartesi de 8 dakika egzersizlerine başlıyorum.

Keten tohumu yağına gelince, sanırım aktarlarda vardır. Ben de yeni alacağım.

12. 25 Ağustos 2007
  13. seaBahAR

Beğenildi:
    8.192
    Ödül Puanları:
    238
    Geçmiş olsun kumraladacım.. Umarım bir an önce toparlarsın.. Halsizlikle başa çıkmanın en iyi yolu hareket etmek ve oksijen alımını yükseltmek.
    Şimdiden iyi yürüyüşler, umarım emekleyerek dönmezsin.. :nazar:

Ha-a unutmadan, şimdi geldi aklıma.. Yarın sabah ben ölçülerimi alayım. Bir ay sonra yeniden ölçerim. Bakalım nasıl etkileyecek. Yeme düzenimi çok şükür, oturttum artık.

Sana da kilo verme mücadelende başarılar diliyorum. a.s.

14. 25 Ağustos 2007
  15. seaBahAR

Beğenildi:
    8.192
    Ödül Puanları:
    238
  16. 25 Ağustos 2007
  17. kumralada

kumralada Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben senin günlük programı okurken yoruldum sevgili püsküüt:bbo: Halsizlikten olsa gerek :)

Ama insanı hırslandırıyor böyle şeyler. Kendi kendime diyorum ki "Bak millet neler yapıyor zayıflıcam diye. Sen yattığın yerden nasıl kilo vericeksin. Kalk, silkelen! doğru spora seni tembel"

Ayrıca benim bi sorunum da eskiden çok spor yapıyor olmam. Zaten sporu bırakmak zorunda kalınca kilo almaya başladım. Ne rejim ne diyet kar etmedi ondan sonra. Bu 8 dakika benim için de çok iyi olacak. Benim planım şu:

- Haftada 6 gün sabahları 8 dakika programı
    - Haftada 3 gün evde egzersiz (Şu gymuniversal'dekilerden)
    - Geri kalan günlerde de fırsat buldukça 45-60 dk hafif tempolu yürüyüş
    - Günde iki bardak yeşil çay
    - Hergün yosun sabunu ile duş
    - Titreşimli kemer ile günlük kalça, bacak ve karın masajı
    - Bi de arada şu metabolizma hızlandırıcı çay ile çorbayı düşünüyorum ama o konuda kararsızım hala.

Çok kalabalık görünüyor biliyorum. Ama uygulayınca çok iyi sonuçlar elde edeceğime inanıyorum. Ben de bir ay sonra olumlu :-)dance:) sonuçlarımı yazarım inşallah.

18. 25 Ağustos 2007
  19. kumralada

kumralada Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de güya forumda aradım, bulamayınca yeni başlık açtım. Aramayı bilmek lazımmış. Aynı konuyu yeniden açtığım için özür dilerim. :KK43:

İyi dilekerin için teşekkürler. Umarım hepimiz başaracağız. KK'da kilolu hatun kalmayacak :)

Ben de ölçülerimi alacağım ama şu an o ölçülere kendim bakmaya bile cesaret edemiyorum :1shok: o yüzden buraya yazmayacağım.

İşallah 1 ay sonra aradaki farkı göstermek için yazarım.