Sabrın Sonu Selamettir;)

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Ally tarafından 10 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  10 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ally
 1. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  'Bir bambu ağacı nasıl yetişiyor biliyor musunuz ?' Baktım ki bir bambu ağacı nelere kadirmiş, özünden alıp insanı nerelere götürmüş. Bu istek ve amaç içinde olan kişi toprağa bambu ağacı tohumu eker ve sularmış. İlk yıl hep toprağa ve dolayısıyla tohuma su vermekle geçermiş. İkinci yıl aynı işlem devam edermiş. Tohum itinayla sulanır ve dikkat edilirmiş. Ondan sonraki üç sene yine aynı. Görünürde hiçbir şey yok. Emek veriliyor ama ortada bir şey yok. Ne zaman ki beşinci yılın sonuna gelindiğinde, işte o zaman bambu ağacı filiz vermeye başladığı gibi altı hafta içinde de tam yirmi yedi metre boyuna geliveriyor. Ekildiğinden beri gördüğümüz elle tuttuğumuz ve gelişimini gözlemleyebildiğimiz başka hiçbir ağaç 5 yılda bu boyuta gelemiyor belkide. Peki o zaman bu ağaç beş yılda mı büyüdü, yoksa altı haftada mı? Sadece fiziksel gelişimi gören insanlar için cevap altı hafta. Ama işin arkasını görebilen, farkında olanlar için ise beş yıl. Toprağa atılan tohum, belli aralıklarla özenle verilen su, ışığını ayarlama, yağmurdan, rüzgardan koruma derken uzun zamana yayılmış bir emek harcanıyor. Bu emek harcanırken tohum filizlenene kadar büyük bir sabır gösteriliyor.
  Sonrada tüm kalbiyle ona inanmak gerekiyor. Verilen emeklerin boşa gitmeyeceğine ve sabırın sonunun selamet olduğuna inanmak. Çünkü inanmadan yapılan hiçbir şey gerçek olmuyor. Geçici olarak gerçekmiş gibi duruyor ama kısa zamanda öyle olmadığı görünüyor.

  Bu gelişim süreci içinde bir diğer etken ise vazgeçmemek. Verilen emeklerin karşılığı görülmeyince, gelişim süresi uzadığında, etraftan baskılar veya caydırma yönünde etkili tepkiler geldiğinde, cesaret gösteremeyenler kıskançlıkla yaklaşıp olumsuz enerji verdiğinde, tembeller emeği değersizmiş gibi gösterdiğinde vazgeçme aşamasına gelinebiliniyor.

  Geçen zaman ve bu zaman içinde verilen emeklerden, gösterilen sabırdan dolayı yorgunluk da düştümü bedene ve zihine, vazgeçmek gündeme yerleşiyor. İnsan bir an duruyor ve 'değer mi?' sorgulamasına giriyor. Bu gelinen noktada en önemli şey, derhal harekete geçmek. Durmamak ve devam etmek. Asla ve asla vazgeçmemek. Tabii ki değer. Bu başarıldığı an diğerleri arkadan geliyor olacak. Kapılar kapıları açacak, başarıdan başarıya koşulacak.

  Uzun zamanda sabırla yavaş yavaş emekle, inanarak kat edilen yollar en sağlam ve en doğru noktalara ulaşacak; tıpkı bambu ağacı gibi. Zor büyüyen ama büyüdü mü kolay kolay devrilemeyecek bir ağaç gibi.

  Emek -sabır- inanmak ve vazgeçmemek;

  işte başarının sırrının açılımı bu. İnsan ilişkilerinde de, iş ilişkilerinde de, üretme aşamasında veya tüketirken bile bu dört noktaya önem verildiğinde sanki her şey daha güzel ve daha kıymetli olacak, sanki her zorluğun üstesinden daha rahat gelinecek. Sanki daha kaliteli ve daha rafine bir toplum oluşacak. Mutluluk ve şans, kapıları defalarca çalacak.

  Tabii ki sevgiyle beslediğimiz, saygıyla büyüttüğümüz sürece.

  Tabii ki yönümüzü aydınlığa, mutluluğa doğru çevirdiğimiz ve çok çalıştığımız sürece.

  Fark ettiğimiz ve farkında olduğumuz şekliyle.


  Alıntı...
   
  Son düzenleme: 11 Haziran 2008
 2. 10 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ally
 3. denef72

  denef72 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.699
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  emek,sabır,inanmak ve vaz geçmemek.benim gibi hayatında pes etmiş insanların okuması gereken bir yazı.çok begendim.bu dördü bir arada oldugu müddetçe insanogluda asla yıkılmaz.bana bu yazın güç verdi arkadaşım.bugün kopmuş durumdaydım.allah çaresizlikle ve umutsuzlukla sınamasına.s.
   
 4. 11 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ally
 5. Ally

  Ally Vadideki Zambak Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.072
  Beğenildi:
  23
  Ödül Puanları:
  148
  Amin amin:) bu yazının sana moral vermesine sevindim ablacım inşallah umutların hiç bitmez :1rolleyes: canım benim:1hug:
   
 6. 11 Haziran 2008
  Konu Sahibi : Ally
 7. HeartLess

  HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

  Katılım:
  20 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.846
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  198
  çok hoşuma gitti...paylaşımın için teşekkürler...
   
 8. 10 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Ally
 9. NurseLi4

  NurseLi4 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2008
  Mesajlar:
  21
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  gercekten guzel bir paylasim.elinize saglik.
   
 10. 10 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Ally
 11. DUYGUCIKMAZI

  DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  9.475
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  ally cıgım..canım harıka bır yazı olmuş...emegıne saglık...
  keske...sabretmeyı bılsek...ve sonuna kadar dırensek...
  ısyanlar etmesek...ama bazen sabır denen sey fayda etmıyor....
  ama sabrın hem bu dunyada hemde obur dunyada mukafatı sonsuz...
  allah bol sabırlar versın...