Saç Boyama İle İlgili Bilgi ve Öneriler !!!!

Konusu 'Saç Rengi ve Saç Boyama' forumundadır ve yagmurbulutu tarafından 2 Mart 2010 başlatılmıştır.

  2 Mart 2010
  Konu Sahibi : yagmurbulutu
 1. yagmurbulutu

  yagmurbulutu Yalnız Kraliçe Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar bir sitede buldum ve hemen sizinle paylaşmak istedim.Umarım faydalı olur..

  Eğer saç renginiz çok koyuya kaçarsa..

  Koyu saç boyasından mutfağındaki iki ürünle kurtulabilirsin. Bulaşıkları yıkadığının dörtte biri kadar bulaşık jeli ile saçlarını yıka ve rengin nasıl etkileyici şekilde açıldığım gör. Fakat çok etkili olan güçlü deterjanlar aynı zamanda saçların için zararlı olabilir. Bu yüzden yıkama sonrası iyi bir saç kreminden yardım almalısın.
  Zeytinyağı da kesinlikle çok ise yarar çünkü hem nemlendirici özelliği vardır hem de hafiftir. Saçlarını yağ ile ıslat ve durulanıncaya kadar şampuanla. İşlem bittikten sonra daha açık bir renk elde ettiğini göreceksin
  ------------------------------------------------------------------------------------------

  Boya felaketlerinin çözümü
  Saçlarınız sarı yerine yeşile mi döndü?

  Bir konserve domates suyu ile saçındaki garip rengi giderebilirsin. Saçlarını ıslat, domates suyunu her yanına sür ve 30 dakika öylece bıraktıktan sonra tamamen durula.

  Turuncu rengi nasıl ılık bir tona çevirirsiniz?

  Sıcaklığı hissedemiyor musun? "Öyleyse saçlarını istediğin renge daha yakın peroksit içermeyen (geçici ya da yarı kalıcı) bir boyayla yeniden boya. Yalnız bu kez, o turuncu renkten kurtulmak için daha soğuk ve soluk bir renk dene.

  Saç rengini beğenmediyseniz...

  Eğer yeni saç rengin kurtarılabilir bir renk değilse, bir şapkaya ihtiyacın olacak. Fakat bir saç boyası çıkarıcısı seni boyanın pişmanlığından kurtarabilir. Goldwell System Color Remover Hair/Sactan Boya Çıkarıcı 100 ML ile yapılan tedavi boya moleküllerini değiştirir. Böylelikle onları yıkanabilir hale getirir. Tekrar saçlarını boyamak için ise muhakkak profesyonel bir yardım al.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Bunlardan kaçının: •

  Saçınız açık kahverengiden daha koyuysa renk açıcı ya da sarartıcı maddeler kullanmayın. Aksi takdirde saçınız turuncu olur.
  Cereyan yapan bir yerde ya da ateş yakınında oturmayın. Bu uygulama sürecini ve sonucu etkileyebilir.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. Bu süre genellikle bir saat olmasına rağmen, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. Örneğin açık renk saçta “havuç turuncusu” gibi bir sonuç istenmiyorsa, uygulama süresi kısa tutulmalıdır.

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Saçlarınızı Kirliyken Boyayın
  Boya yapmadan önce saçlarınızı yıkamayın çünkü kirli saçta boya işlemi daha başarılı sonuçlar vermektedir. Saçlarınızı hafifçe ıslatmanız boya yapmak için yeterlidir. Günler geçtiğinde saç diplerinizde beyazlar çıktığında saçlarınızı tamamen boyamayın. Sadece beyaz saçın olduğu bölgeye boyayı uygulayın. Sık sık boya yapmak saçların canlılığını yitirmesine neden olabilir.

  Tarayın
  Saçlarınıza sürdüğünüz boyanın her alana eşit oranda yayılmasını sağlamak geniş aralıklı bir tarakla saçlarınızı tarayın. Boyanın içindeki kremsi madde saçlarınızın kolayca taranmasını sağlayacaktır.

  Masaj Yapın
  Boya kutusunun içinde çıkan eldivenleri elinize geçirerek saçlarınıza yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Bu işlem hem boyanın tüm saçlara dağılmasını hem de rahatlamanızı sağlar.

  Ilık ve Soğuk Su İle Yıkayın
  Saç boyasının üzerinde yazan süre boyunca, boyayı saçlarınızda tuttuktan sonra önce ılık su yıkayıp ardından soğuk ile iyice durulayın. Yıkama işlemi sırasında koruyucu özelliği bulunan şampuanlar ve saçınıza yumuşaklık veren saç kremleri kullanın. Saç kremini yalnızca saç uçlarına uygulamaya özen gösterin. Aksi durumda saçlarınız dökülebilir.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   
 2. 2 Mart 2010
  Konu Sahibi : yagmurbulutu
 3. yagmurbulutu

  yagmurbulutu Yalnız Kraliçe Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Röfle Yaptırmanın Püf Noktaları
  Eileen Sutton

  Işıltı aşkı şöyle bir şeydir: Düşünmeden saçlarında mükemmel görünen röflelerle yürüyen kadının arkasından bakarken buluverirsiniz. Röfleler sihirli olabilirler ve hayret verici bir etki yaratabilirler. Ama herhangi bir renk değişimi gibi, onlar da hileli olabilir ve saçlarınızın gölge ve tonuna özel dikkat edilmesini gerektirir.

  Başarılı röfleler aynı zamanda saçlarınızın dokusuna ve sağlığına, kimyasalların saçınızda ne kadar kalacağına ve ne kadar röfle istediğinize de bağlıdır. New York’lu veteran kuaförler Arté Salon’dan Valerie Ahms ve Kim Lépine Salon’dan Carmen Rossi’ye bu şık, bakışları üzerine çekici parıltılı saçlara evde ya da salonda nasıl sahip olacağımızın yollarını sorduk. Röflenizi evde yapın.

  Birçok kuaför evde saçlarınızı boyamanın röfle yapmaktan daha kolay olduğunu kabul ediyor. Bu yüzden evde saçlarınızı boyamakta başarılı olmanız gölge yapmakta da başarılı olacağınız anlamına gelmiyor. Aslında, gölge gayet zor olabilir ve bir çoğu size salonda yaptırmanızı söylüyor. (Evde yapılan gölge çok sarı ya da ağarmış gibi olabilir.)

  Yine de evde gölge yapmayı tercih ediyorsanız en azından bu öğütleri dinleyin:


  Başlamadan önce iyi bir arındırıcı kullanın böylece saç uçlarınızı fazla işlem görmekten kurtarırsınız.
  Gölge maddesini saçlarınızda her zaman normal boyadan daha kısa süre tuttuğunuza emin olun. Kimyasalları saçlarınızda uzun süre tutmak saçlarınıza zarar verir. 30 dakika iyi bir zamandır ama yine de kutu üzerindeki kullanım tavsiyelerini uygulayın.
  İyi bir arkadaşınızdan yardım etmesini isteyin böylece hem öne hem de arkaya uygulayabilirsiniz.
  Renk açıcı kimyasalların doğru miktarda olduğundan emin olun. Eğer çok inceldiyse, renk açıcı akacak ve nereye sürüp nereye sürmediğinizi bilemeyeceksiniz. Çok kalınsa, yeteri kadar uygulayamayacak ve gerektiğinde dağıtamayacaksınız.
  Kıvırcık saçlar bir parça daha zor olacaktır. Ne yaptığınızı görmek için ve gölge yapmayı kolaylaştırmak için saçlarınızın kabarıklığını indirmeye çalışın. Kıvırcık saçlarla hata yapmak kolaydır, çünkü ya çok kalın gölgeler yaparsınız, ya da sadece üstlere yapar ve altları unutursunuz.
  Doğru ürünü kullandığınızdan emin olun ve her zaman doğal renginizden sadece 1 ya da 2 ton açık gölge yapın. Eğer bu tonlarda yaparsanız, sonuç daha iyi olacak ve düzeltilmesi gerekirse de düzeltmek daha kolay olacaktır.
  Salonda gölge yaptırmak
  Bir çok kuaför gölge yapmak zor bir iş oduğundan eğer karşılayabiliyorsanız salonda gölge yaptırmanızı öneriyor. Başka nedenler de var: eğer hamile iseniz, kimyasal uygulamalar yaptıysanız, siyah saçlıysanız ve tamamen sarışın olmak istiyorsanız...

  Eğer gerçekten koyu renk saçlarınız varsa kuaförünüz gizli tehlikeleri turuncumsu gölgeler kullanarak engelleyebilir. Saç renginizi açtıktan sonra, doğru tonu ekleyebilir böylece gölgeleriniz gerçek saçlarınızla daha iyi karışacak ve ten renginizle de daha iyi uyum sağlayacaktır.

  Perma yaptırdınız ya da saçlarınız düzleştirdiyseniz, saçlarınız daha geçirgen olacak ve rengi eşit olmayan bir şekilde emecektir. Bu durumda, kuaförünüz yarı kalıcı bir renk kullanabilir. Eğer yakınlarda kimyasal bir işlem yaptırdıysanız, saçlarınızı boyamadan önce 1 ya da 2 hafta beklemenizi 2 uzman da tavsiye ediyor.

  "Hamile iseniz, yarı kalıcı boya kullanılmalıdır çünkü incedir. Kalıcı boyanın tersine, yarı kalıcı gölgeler saçlarınızı sarı yapmayacak ama size hoş bir ton verecektir. Aynı zamanda da saçlarınız hacim kazanıp daha fazla parlayacak.

  Önce saçlarınız kestirin, özellikle de katlı saçlarınız varsa ya da saç şeklinizi değiştiriyorsanız. Valeri gölge yaptığında, kesimin çizgilerini takip etmeyi seviyor ve gölgelerin her zaman kesimle uyumlu olması gerektiğini söylüyor.

  Renk uzmanınıza onun tavsiye ve önerilerini sorun. Mesela Valerie “Uzun saçlarla her zaman gölge uygularım çünkü saçların düz bir görüntüsü olmasını istemem.” Ama kısa saçlarınız varsa kadınsı bir görünüm için size sadece uçları biraz açık renge boyamayı tavsiye edebilir. Daha zarif bir görünüm arayan ya da sadece beyazlarını kapatmak isteyen daha yaşlı bir kadın için farklı bir yol seçebilir.

  Koyu gölgeleri de sorun, bunlar normal renginizden daha koyu olacaklardır. Eğer zamanlar açık gölgeleriniz beyazlaşmaya başladı ya da kaybolduysa, Valerie biraz tezat yaratmak için koyu gölgeler yapılabileceğini söylüyor.
   
 4. 2 Mart 2010
  Konu Sahibi : yagmurbulutu
 5. yagmurbulutu

  yagmurbulutu Yalnız Kraliçe Üye

  Katılım:
  11 Şubat 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Evde sarışın olmayı deneyenler için en büyük risk ortaya turuncuya bakan sarının çıkması.

  Boyanın uzun süre beklemesi:
  Boya saçınızda önerilenden daha fazla beklerse ne olur? Eğer saç renginizi açıyorsanız, gözünüzü saten ayırmamalısınız. Aksi takdirde saçınız zarar görebilir. Ancak kendi naturel tonunuza uygun bir renkle boyadıysanız biraz daha geç durulamakta bir zarar yok
  .

  Rengi muhafaza etmek:
  İdeal saç renginizi bulsanız bile birkaç yıkamadan sonra saç renginiz matlaşabilir. Bunun önüne geçmek için renk koruyucu şampuan kullanıp, saçı nemlendiren ve UV ışınlarından koruyan bir bakım kürü de uygulamalısınız.

  Saçın rengini tamamen değiştirmek:

  Bunun için bir yerine iki kutu şampuan boya almalısınız. Önce saç diplerini, beş dakika sonra da uçları boyamalısınız. Yaklaşık 45 dakika sonra da saçı ıslak tarakla tarayıp, 15 dakika daha boyamalısınız. Boyanın arta kalanını tekrar diplere sürüp açıkta kalan kalmamasını kontrol etmelisiniz. Saçınızı yıkadığınızda istediğiniz renge kavuştuğunuzu göreceksiniz.

  Beyazları kapatmak:


  Beyazları tamamen kapatmak istiyorsanız önce ideal saç boyası markanızı saptamalısınız. Çünkü her markanın beyaz kapatma konusundaki içeriği farklı. Eğer ilk kez deneyecekseniz, şansınıza güvenmekten başka seçeneğiniz yok. Çünkü her boya markası bu konuda iddialı olduğunu söylüyor. En iyisi deneyip görmek.

  Saçınıza uygun saç rengini ve doğru boyayı bulduğunuz takdirde kendi kendinizin kuaförü olabilir, yeni imajınıza çok daha ekonomik koşullarda kavuşabilirsiniz. Ancak, marketten alacağınız boyanının kutusu size doğru sonucu göstermeyebilir.