Saç Niçin Dökülür?

Konusu 'Saç Dökülmesi Neden ve Çözümleri' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 18 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  18 Ekim 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Stres ve Saç Dökülmesi
  Deri hastalıkları ile stres ve ruhsal olaylar arsındaki ilişki öteden beri bilinir. Kişi psikolojik sıkıntılarını kişisel yada ailsel sorunlarını bir dermatolojik problem halinde yansıtabilmektedir. Ayrıca kendiliğinden oluşmuş bir deri problemi (saç dökülmesi) kişide vücut imajını zedeleyecek bireysel, psikolojik bozukluklara ve hatta psikososyal olumsuzluklara yol açabilmektedir. Kısaca anlatılmak istenirse, saç dökülmesi ve stres arasında iki çeşit ilişki söz konusudur:


  => Birinci ilişki nörotik bir ruhsal yapının desteklediği görünürde organik bir neden olmaksızın, stresin körüklediği saç dökülmeleri oluşabilir.

  => İkinci ilişki ise saç dökülmesi sonucu oluşan görünüme karşı kişinin geliştirdiği psikolojik reaksiyonlardır.

  Stres zemininde gelişen saç dökülmelerine ilişkin çeşitli önlemler çok eski tarihe dayanır. Tıp literatürü ani, ciddi stres sonucu ortaya çıkan dramatik saç kayıpları örnekleri ile doludur. Sevilen birinin ölümü, sevgiliden ayrılık, iş kaybı,? gibi akut, ciddi stres halleri çarpıcı, hızlı, şiddetli saç dökülmelerine yol açabilir ve bu duruma stresle tetiklenen telojen effluvium denir.
  Kronik, sinsi, yavaş gidişli saç dökülmelerinde, dış etkilerin yanında psikonevrozlar ve kronik anksiyete de etkilidir. Burada saç köklerinin anajen evreden telojen evreye prematür presipitasyonu yoluyla strese yanıt oluştuğu düşünülmektedir.
  Alopesi areata (Saç Kıran): Madeni para büyüklüğünde, yani 2-2,5 cm çapında dairesel ? oluşan saç dökülmesidir. Her iki cinste oluşabilir. Çoğu vaka kendiliğinden geçer. Bu hastalığın ortaya çıkışında psikososyal streslerinetkili olduğu gösterilmiştir. Özellikle çocuk hastalarda yapılan incelemeler saç dökülmesi öncesi dönemde çocukların negatif yaşam olaylarıyla karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir.
  Psikolojik stres sonrası olan saç dökülmelerinin altında yatan esas olay psiko-nöroendokrin sistem ile immun sistem arasındaki karmaşık etkileşmedir. Yani immun sistem psikolojik olayların etkisiyle harekete geçer ve sonuçta saç dökülmesi meydana gelir.
  Stres ile saç dökülmesi arasındaki ikinci ilişki saç dökülmesinin yarattığı psikolojik sorunlar (stres)dır.
  Saçı dökülen insanlarda yapılan çeşitli psikolojik ölçümler benlik duygusu, vücut imajı, öz saygı, kendine güven gibi duyguları etkilediği ortaya çıkmıştır.
  Saç dökülmesi yaşayan kadın ve erkeklerde yapılan çalışmalarda erkeklerde saç kaybının artmasıyla depresyon, içe dönüklük, aşırı sinirlilik, özbenlik duygusunda azalma gibi olumsuz sonuçlar çıkarken, kadınların da günlük yaşamlarını negatif etkilediği ve sosyal problemler yaşadıkları görülmüştür. Erkeklerin aktif olarak bu durumla başa çıkabildikleri ancak kadınlarda saça cinsel kimlik, seksüalite, çekicilik gibi kültürel ve kişisel özel anlamlar verildiğinden başa çıkmaları daha zor olmaktadır. Bu tip kişiler toplum içersinde daha gergin, utangaç davranmakta, boyunlarını daha dik tutmakta (boyun ağrısına yol açan), sık sık saçını yıkamak, kurutmak gibi yöntemlere başvurmaktadırlar. Sonuç olarak stresli, gergin, psikolojik problemleri olan bireyler olmaktadırlar. Tedavi konseptinde bu durum dikkate alınmalıdır. Tedavide bilgilendirme, empatik dinleme ve davranışları iyileştirme gibi psikosoyal destek gerekirse ilaç tedavisi uygulanabilir
   
 2. 14 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 3. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.330
  Beğenildi:
  607
  Ödül Puanları:
  238
  Her gün 35- 50 kadının saçlarına kesim boya balyaj ve benzeri işlemler uygularken bazen onlardan sadece şikayetler değil önemli tespitlerde duyabiliyorum..

  Ve sonuç olarak enteresan araştırmalar yapabiliyorum.. Bunlardan en önemli ve ilginç olanlardan birisi çok enteresan sizinle önce bu bilgimi paylaşmak istiyorum..

  Artık saç boyatırken istenmeyen kızıllarla karşılaşan bir bayan ile tanışırsam ona kan grubunun ne olduğunu soruyorum eğer cevap ”0 rh – ”negatif ise.. Hemen ona göre saç tonunu daha küllü ayarlıyarak harika renkler çıkarabiliyorum … Nasıl enteresan değil mi ama inanın mucize gibi bakan yüzleri ben gördüm..

  Ayrıca konumuza olan saç dökülmesine gelince ise artık saç dökülme sebepleri sedece düşük tansiyan stress veya vitamin eksikliği gibi ıvır zıvır sebelerden değilde çok somut bir kötü alışkanlık nedeni ile de olabiliyor.

  Hayır sigara değil… Tabii ki o da bir etken hatta değişen mevsim ve ruhsal travmalarda büyük nedenlerden ama asıl olay kan tahlillerinde bile ortaya çıkmayan bir nedenden kaynaklanıyor.

  Ve açıklıyorum.. Eğer sizinde saçlarınız dökülüyorsa bu soruları cevaplarmısınız..
  1 - saçlarınızı çalışır ken toplarmısınız
  2 - saçlarınızı ev işi yaparken toplarmısınız
  3 - saçlarınızı yatarken toplarmısınız..

  Eğer bu soruların hepsine evet diyebiliyorsanız saçlarınızı kesin dökülüyordur..
  Ayrıca şakaklarda geriye doğru kayma dediğimiz azalmalar oluşmaya başlamıştır..
  Bir çok bayan bana geldiğinde ilk gözüme çarpan sorun dökülme oluyor özellikle bu mevsim sıcaklığın 5-10 derece inip çıktığı dönemlerde dökülme had safhalara çıkıyor.. Doktorlar tahlill test derken bu gözlemi atlayabiliyor

  Zaten eski doktorları hatırlayın dakikalarca elle muayene gözlemleme hatta koklama ile hastalık hakkında ön bilgi sahibi olurlardı günümüzde ise her şeye kan tahlili ile bakar oldular nedendir bilinmez ellerindeki kağıda bakarak muayene modası çığ gibi yükseldi bu konuda ukalalık yapmak istemem ama bir cilt doktoru cilt hakkında yorum yapsın ama saç deriden uzaklaşıp uzayınca artık benim işim oluyor. Bunu bu kadar iddialı söyleye bilirim. Ben ne miyim? Kuaförlüğün en üst makamı olan ‘ ‘usta öğreticiyim’’sadece ama aynı zamanda araştıran ve inceleyen bir tirgolog (saç bilimciside olabilirim). Bunda bir sakınca yok, zaten sonuçta biotini eczanedeki kalfalar bile saç dökülmesi için verebiliyor..

  Ayrıca "saç ruhumuzunda aynası " eğer doğru kesilir veya doğru tasarlanırsa hastanında psikolojisine iyi geliyor… Doğrumudur evet doğrudur… Biraz abarttığımın farkındayım ama zaman zaman sizde kuaförünüze her şeyinizi anlatmıyormusunuz ya da en azından kuaföre sıkıldığınız zamanlarda gitmiyor musunuz?

  Sözün özü saç dökülmesinin sebebi bazen mekanik darbelerde olabilir yani sıkı saç topladığınızın farkında bile değilsinizdir. İşte bu yüzden lütfen ya her defasında değişik bölgelerden saçlarınızı bağlayın ya da çok aşırı dökülmeleri atlatabilmek için akşamları yumuşak fırçalarla başınızı öne eğerek fırçalayın

  Şampuanınızı dökülme önleyici şampuan ile değiştirin.. (ya da içine çam esansı katın) Gevşek toplayın.


  Saç Tasarım Uzmanı
  İlker Yavrutürk
  Şeniz
   
 4. 14 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 5. pubikanne

  pubikanne Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2007
  Mesajlar:
  657
  Beğenildi:
  119
  Ödül Puanları:
  113
  Harikasın ya o sorduğun 3 soruya da evet cevabını verdim çok ilginç kesinlikle katılıyorum sana..
  Teşkkürler
   
 6. 14 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 7. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.330
  Beğenildi:
  607
  Ödül Puanları:
  238
  bende de var o sorunlar canım ya