Saçlarımıza bakım yaparken yaptığımız hatalar

Konusu 'Saç Uzatma Yöntemleri' forumundadır ve sinem_06 tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

28 Nisan 2010
    Konu Sahibi : sinem_06
  1. sinem_06

sinem_06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    90
    Ödül Puanları:
    108
    Bende bilmiyordum ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim kızlar
    Saçlarımla ilgili çok sorunlarım vardı 20 yaşına kadar kuaföre bile gitmeye çekinirdim çünkü o kadar çoktu ki saçlarım şekil almıyo direk kabarıyodu fön çekmek tam bi eziyetti kolum yorulurdu ama son dört beş senedir nerdeyse sayılacak kadar az kaldı saçlarım nedeni ise saç koparma hastalığına yakalandım sürekli elim saçlarımdaydı
    :eek::eek: kısalı uzunlu hatta en uzu kulaklarımda olan saçlara sahip oldum eskiden fön çekmek için üşenirken şimdi fön fırçası bile saçımı tutmuyodu çünkü fön fırçasını dolduracak kadar saçlarım bile yoktu:gitme:
    neyse bakımlar yaptım saçıma sürmediğim şey kalmadı ama yine aynı yine aynıydı
    en son bi eczaneci ile görüştüm ve internetten bilgi topladım
    işte yaptığımız hatalar :
    :enbuyukkk::enbuyukkk:
    1- Saçımızı sıkı sıkı bağlamak hatta onunla da yetinmeyip tel tokalarla sıkılaştırmak(saçın hava almasını önlüyor ve hava almayan saç dipten kopuyor)
    2- Yağları karma karışık yapıp saçımıza sürmek mesela bi maya bi kaç gün sonra ısırgan otu bi kaç gün sonra başka bi ot fln fln (belki bu otlar saç için faydalı ama tam saç misal ısırgana alışmışken ardından başka bi ot karışımı sürerek dengeyi bozuyoruz....yada en basiti bütün yağları kafamıza göre karıştırıp sürüyoruz işte en büyük yanlış burda çünkü bazı yağlar birbiriyle karıştığında zehirleyici özellik bile taşıyabilir)
    3- Yağ karışımımızı güzelce hazırladık ve karıştıracağız dimi öncelikle bu karışımı hazırlarken metal yada demir bi kasede diil plastik bi kasede hazırlamalıyız ve karıştırmak içinde demir metal kaşık/çatal diil de plastik/tahta kaşık kullanmalıyız çünkü metal bu ürünlerle temas ettiği anda belki şeklini rengini kokusunu değiştirmez ama kesinlikle içeriğini ve vitaminini alacaktır yaptığımız işlemlerde boşa gidecektir
    4-Bitkisel bi sabun aldık saçımızı yıkadık arkasından kozmetik bi şampuanla yıkamayalım yine bitkisel bi ürünle devam edelim kozmektik şampuanlarda o kadar çok saça zararlı maddeler var ki bitkilerle fayda sağlarken kozmetikle mafetmiyelim herşeyi
    5- Saçımızı ne kadar çok beslemeye çalışsakda içten beslenmediği sürece hiç bi işe yaramıyacaktır bu yüzden beslenmemize de dikkat etmeliyiz ben bazen diyodum o kadar yağ sürüyorum o kadar karışım uyguluyorum o bakımı kendime yapsam dağ gibi olurum diodum işte en büyük yanlış burdaymış önce kendi vücudumuzu besleyip daha sonra saçımıza bakımı yapmalıymışız çünkü saç en başta içten besleniyormuş
    6- Fön maşa olayını elimizden geldiği kadar az yapalım bakımla saç kırıklarımızı önleyelim derken maşa fön ile tekrar düzelen saçımızı kırmayalım

Benim saçlarım hiç uzamazdı ama farklı bi yöntem denedim ve iki haftada iki cm uzadı hala devam ediyorum şu an saçımda yine yağ var
    yaptığım bakımı yazıyım uygulayan olursa ve yararı olursa bildirsin arkadaşlar
    1- Defne sabunu ile saçımı sabunluyorum artık eskiden sabun kullanmazdım artık sabunluyorum ve saçlarım tamamen temizlenmiş derim hava almış oluyo
    2- Sarımsak şampuanı aldım ve onunla saçımı şampuanlıyorum kesinlikle sarımsak kokmuyor menekşe özü var içinde sarımsak kokusunu bastırıyor
    3- Isırgan otu aldım kaynattım fıs fıs şişeye koydum ve günün hangi saati olursa olsun saç diplerime sıkıyorum işe gideceğim zaman saçımı açmışsam dalgalı yapmışsam diplerime sıkıp işe gidiyorum belli olmuyor gece yatarken yine diplerime sıkıyorum bağlarken diplerime sıkıyorum kendi kendine kuruyor müsait olunca yıkıyorum
    4- Zeytin yağı aldım onu hafif ısıtıyorum ve saç diplerime ve daha sonrada uçlarına sürüp başımı seralıyorum üstüne de tülbentle bağlıyorum sıcak yağ daima saça daha fazla nüfus eder....bazı arkadaşlar yaptım saçlarımı yaktı fln yazmış çok sıcak olmaması lazım ılık olması lazım
    5-Haftada bi kere yapmadan bi hafta önce zeytin yağının içine rendelenmiş sarımsak koyuyorum bekletiyorum ve fırçayla önce saç diplerime ve daha sonra yine uçlarına sürüp seralıyorum
    defne sabunu + sarımsak şampuanıyla yıkıyorum sarımsak şampuanım zaten mis gibi kokuyo menekşe özü yüzünden
    ve bu şekilde saçlarım ipek gibi oldu ve ayda 4 cm uzadı
    aklinialirimsmile

2. 28 Nisan 2010
  3. askpirin

askpirin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Teşekkürler bilgileriniz için, bende bütün yağları karıştırıp saçıma sürenlerdendim, artık dikkat ederim. Peki sarımsaklı şampuanı eczaneden mi aldınız?

4. 28 Nisan 2010
  5. beatnikk

beatnikk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    saçları arkadan öne doğru fırçalamak da kan dolaşımını arttırır ve saçların tekrardan çıkmasında(eğer saç hücreleri ölmemişse)büyük roloynar.banyodan sonra saçları makine yerine,nemini aldıktan sonra kendi haline bırakıp kurutmak gerekir,bu saçın nem dengesini sağlar.saç kremi yerine ,jojoba yağını kullanmanızı öneririm,ayrıca saçlarınızı düzleştirmeden önce bunu uygularsanız saçlarınızın daha kolay düzleşmesini sağlayacaktır.şampuana atılan çamterebentin,saçın parlak ve güçlü olmasını sağlar.

6. 28 Nisan 2010
  7. cikilopcik

cikilopcik artık sadece üzgün.. Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim de şu anda saçımda kafama göre karıştırdığım bi sürü yağ var. bi zararını görmedim ben açıkçası..
    bu arada defne sabunu saçlarımı çok aşırı sertleştiriyo o yüzden kullanamıyorum ben. sizde de aynı etkiyi yapıyor mu? benim aldığım sabunda mı bi tuhaflık var yoksa.. 1 milyona mı ne almıştım çünkü =))

8. 28 Nisan 2010
  9. sinem_06

sinem_06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    90
    Ödül Puanları:
    108
    su an sacımdakı yagı yıkadım kurutuyorum saclarımı :-) ve sampuan kullanmadım yıkarken sadece defne sabunu ile iki kere kopurttum daha sonra cok az uclarına zeytinyağlı krem surdum ve cıktım yarın tekrar sarımsak sampuanı alıcam bitmis kaydirigubbakcemile3 evet yıkamada sertlestiriyo ama daha sonra uclarına cok az krem surersen yumusuyacaktır emin ol gece yatarken de dıplerime kaynattığım ve soguyan ısırgan otundan cok az sıkcam ve yatıcam
    eskiden fon cekerken arka tarafıma yetisebiliyordum su an arka tarafımdakı saclara uzanamıyorum uclarına fon cekemedim
    :kedi:sositososito cok mutluyum anlatamam kızlar
    canım ben dalan ın 6 lı sabununu aldım altısıda defne sabunu ve zeytinyaglıymıs tavsiye ederim

10. 28 Nisan 2010
  11. sinem_06

sinem_06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    90
    Ödül Puanları:
    108
    jojoba yagını bilmiyordum bundan sonra onu kullanırım yarın sampuanımla beraber alıyım ondan da cam terebentin benim saclarımı kurutuyor o yuzden kullanmıyorum tskler bilgilerin icin cnm:icecream:

12. 28 Nisan 2010
  13. sinem_06

sinem_06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    90
    Ödül Puanları:
    108

hayır aktardan
    saf sarımsaklı ve hic sarımsak kokmuyo cok hos bi kokusu var kokusunu icindeki menekseden alıyor
    adı biogreen
    yag karısımı bende suruyorum ama birbiriyle bagdasan yagları surmek onemli olan ve sakın aktardan yag karısımı almayın kendiniz karıstırın

14. 28 Nisan 2010
  15. 23Ocak

23Ocak 13.11.2010 Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    güzel paylasımlar ıcın tesekkurler

16. 29 Nisan 2010
  17. Proserpine

Proserpine Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Buna kesinlikle katılmakla birlikte birçok kişinin dikkatini çekmesini istiyorum, zehirli olmaları bir yana, bir yağın etkisi diğer yağın etkisini yok edebilir ayrıca. Saçla ilgili bir tarif verilmişse, malzemelerinin birbiri üstündeki etkisi ve hepsinin birlikte saça etkisi dikkate alınmıştır, bu bende yok, dur onun yerine bunu karıştırayım ya da bir de bunu katayım saçım daha güzel olsun, daha çabuk uzasın demek de bir yerde yanlış olur...tarife bir kaşık farklı yağ katmak hiçbirşeyi değiştirmeyebilir sonuçta.

Ayrıca çok sıklıkla maske yapmak, saça yarardan çok zarar sağlar.
    Şöyle ki, ben de geçen seneler böyle bir hataya düştüm ve uzmana gösterdikten sonra saç köklerimin yağ ile tıkandığını anladım. Saçın birim sürede emebileceği belli bir miktar var ve o miktarı aştığınızda saç kökleri, gözenekleri tıkanıyor ve saçlar yağlanmaya ya da dökülmeye başlıyor.

18. 29 Nisan 2010
  19. sewengirl

sewengirl Kuru Boya Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    peki şey sormak istiyorum
    ben karanfil suyunu fısfıslı şişeyler istediğim zaman sıkıyordum dökülmeyi önlüyor içine de ısırgan otu uyunu da kattım yarı yarıya
    bu faydasını azaltmaz demi?