Sade hayat

Konusu 'Hayat Bilgisi' forumundadır ve guldenasya tarafından 4 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  4 Ekim 2010
  Konu Sahibi : guldenasya
 1. guldenasya

  guldenasya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  64
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  SADE HAYAT
  Kaynak: Tolga ÇELEBİ

  Hayatımızı olayların kontrol ettiğine, bu gün kim olduğumuzu çevrenin saptadığına öyle de kolay inanıyoruz ki! Oysa bundan büyük bir yalan olamaz. Bizi biçimlendiren, hayatımızdaki olaylar değil, o olayların ne anlama geldiğine inandığımızdır. (Anthony Robbins)

  İnançlarımızın bir anda bizi hasta da, iyi de edebileceğini anlamamız gerekmektedir. İnançlarımız hayatımızın her alanını olumlu ya da olumsuz olarak etkiler. Bir inancı bir defa kabul edip benimsediğimiz zaman, sinir sistemimize tartışılmaz emirler biçiminde iletilir. Bir şeye kesin olarak inandığınız sürece, beyniniz otomatik pilotta çalışır, çevreden gelen girdileri süzer, o inancı destekleyecek referanslar arar.

  Kişi zengin olsun, yoksul olsun hastalığı iyileştiren de,
  mutsuzluğu mutlu kılan da zihindir.
  - EDMUND SPENSER -

  Kaizen; Japonca’da sürekli iyileştirme anlamına gelir. Japonya’da insanlar, hayatlarının her alanında, küçük basit iyileştirmeler yapma peşindeler. Her gün yapılan ufacık düzeltmeler; kolay hayal edilemeyecek düzeyde bir bileşik etki yaratmaya başlayacaktır.

  Bizim kültürümüzde de; kişinin iki gününün birbiriyle aynı geçmesi, o kişinin zararda olduğuna işaret etmektedir. Bu yüzden standartlarımızı yükseltmek için kendimize her gün küçük artılar katmalıyız.

  Çoğu insanlar kendilerini hiç güvende hissetmezler, çünkü sürekli olarak işlerini kaybetmekten, ellerindeki parayı kaybetmekten, eşlerini kaybetmekten, sağlıklarını kaybetmekten falan korkarlar. Hayattaki en gerçek güvenlik duygusu, her gün kendinizi bir yönde iyileştirdiğinizi bilmekten, kim olduğunuzun kalibresini yükselttiğinizi, şirketiniz için, dostlarınız ve aileniz için değerli olduğunuzu bilmekten gelir. Bir konu hakkında “emin olmak” siz güç getirir.

  Dışarıda mucize arama, mucize sensin. Önce kendine inan, diğerlerinin önemi yok.

  Unutmamamız gerekir ki, biz hayatta neye odaklanırsak onu elde ederiz. Eğer hep istemediğimiz şeylere odaklanırsak, onlar daha sıklaşmaya başlar. Değişiklik yaratmanın ilk adımı, neyi istediğinize karar vermektir ki, belli bir şeye doğru ilerleyebilirsiniz. Kısacası: “Ben ne istiyorum? Beni ne engelliyor?”

  Ne düşünürsek oyuz. Biz her neysek, düşüncelerimizden doğar.
  Düşüncelerimizle biz, dünyamızı yaparız.
  - BUDA -

  Eğer vücudunuzu sürekli olarak zayıf biçimde kullanırsanız, hep omuzlarınız sarkık durur, yorgunmuş gibi yürürseniz, gerçekten kendinizi yorgun hissetmeye başlasınız. Başka nasıl olabilir ki? Duygularınızın lideri vücudunuzdur. Şu anda nasıl oturduğunuza bir bakın. Hemen dikleşin, oturmayı sürdürürken ve bu ilkeleri öğrenirken vücudunuza daha çok enerji yayın.

  Kişi kendini nasıl hissediyorsa, iyi hissetmeye devam etmesi çok kolaydır. Ama hayatta esas kilit, iyi hissetmiyorken iyi hissetmeye başlamak hatta iyi hissetmek istemiyorken iyi hissetmeye başlamaktır.

  İnsan neye odaklanırsa oraya gider. Korkunuza karşı koyar, inancınızı sürdürür, gitmek istediğiniz yere odaklanırsanız hareketleriniz sizi o yere götürür., eğer kurtulmak mümkünse kurtulabilirsiniz. Ama korktuğunuz şeye odaklandığınız zaman hiç kurtuluş umudunuz olmaz.

  tolgacelebi com