sadece anne sütü veripte 4.aydan sonra ek gıdaya başlayan var mı??

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve vaveyla_a tarafından 11 Aralık 2009 başlatılmıştır.

11 Aralık 2009
    Konu Sahibi : vaveyla_a
  1. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    merhaba arkadaşlar..anne sütü alıyor bebeğim ve 4.aydan sonra ek gıadaya başlamak istiyorum yavaş yavaş..yardımcı olur musunuz??hihoyyyt

2. 11 Aralık 2009
  3. adilemir

adilemir Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    4.322
    Ödül Puanları:
    238
    sadec anne sutu verdım 6 ay..sonra yoğurt ve elma suyuyla ek gıdaya basladık...4.ay erken degılmı...masada bız yemeklerden az az taddırıyorduk ama kasık kasık yemesı ıçın 6 ayın geçmesı gerekıyor...mıdesı daha çok hassas annesi..

4. 11 Aralık 2009
  5. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    ya aslında ben de onu anlatmak istedim:kedi:tattırmak istiyorum kaşık kaşık vermek değil..neleri veriyordunuz yediğiniz şeylerden önce neyi verdiniz??

6. 11 Aralık 2009
  7. fb_qirL

fb_qirL Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    108
    merhaba canım ablam yanı gorumcem 4 aylık bebegı var 4 ay boyunca sadece anne sutu ıle beslendı masallah kılosu cok ıyı bu aydan ıtıbaren tat alsın dıye ek gıdaya baslamıs ek gıda derken mama degıl annesı yerken azda bebege tattırıyormus ama en son konustugumuzda kabız oldugunu soylemıstı daha once boyle bı sıkıntısı yoktu sanırım ek gıdalardan oldu.

8. 11 Aralık 2009
  9. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    büyük ihtimal ek gıdadan olmuştur..ben de tatırcam bakalımama nası başlasam bilemiyorum..

10. 11 Aralık 2009
  11. sky77

sky77 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bebeğim 6 ayı doldurmak üzere.
    prof olan doktorumuzun nasıl başlattığını soyleyebilirim. 4. ay dolunca asla doyurmak amaçlı değil ama çiğnemeyi öğrenmesi ve anne sütünün yetmediği 7. ayda yemeye hazır hale gelmesi için başlattı. Her ay farklı gıdalar başladı. 5. ay başlayınca evde günlük hazırlanan yoğurt ve meyve suları başladı. yoğurt bir küçük kahve fincanı kadar günün herhangi bir saatinde verilebilir ama beslenme öncesinde mutlaka aç olacak. Alıştıktan sonra yaklaşık 4_5 gün sonra bir büyük fincan kadar arttırılabilir. Genellikle severek yeseler de gerekirse bir cay kasıgı pudra sekeri koyulabilir. Biz pekmez ekledik. Yine de hala fazla yemiyor. Meyve listesi de elma.havuc.tatlı portakal.kivi.üzüm.armut.şeftali. cam rendede rendelenecek ve tülbentle sıkılacak.yarım cay bardagı kadaryine herhangi bir saatte mutlaka ac verilir.5 ay dolunca püre halinde verilebilir. Hep kaşıkla veriyoruz. :Zorlamak yok.Günde bir kez deneyip yemiyorsa aynı günde bir daha denemek yok.

12. 11 Aralık 2009
  13. seli54

seli54 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    550
    Ödül Puanları:
    123
    benim dr da 4 aylıkken elma suyu havuç suyu ile başlattı bir kaç hafta sonra yoğurt 5 ayını doldurunca 1 patates 1 parça kereviz 1 havuçtan sebze çorbası falan başladık ama sadece tatma miktarınca yani bir kaç kaşık... amaç sadece kaşıkla beslenmeyi öğrenmesi ve değişik tatları tanıması ama asla annenin her yediğinden tattırmayı düşünmedim o ancak 7. aydan sonra olabilir hatta o zaman bile her gida tatıırılmaz alerjik gıdalar da var çünkü bebeklere yani bu konuda kontrollü olmak lazım bence hele 4. ayda mide bağırsak sistemi gelişmediği için çok hafif gıdalar tattırılabilir sebze meyve ve yoğurt gibi şeyler yemek olayına girmemeli...

14. 13 Aralık 2009
  15. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    peki bunları verirken gaz problemi oluyor muydu??

16. 14 Aralık 2009
  17. ilgin0707

ilgin0707 seviyor seviliyor:) Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    canım bende dördüncü ayda yavaş yavaş başladım doktorumun tavsiyesiyle ilk önce meyvayı cam rendede rendeleyip suyunu verdim baktım bir rahatsızlık vermedi devam ettim ardından kendi mayaladığım yoğurttan verdim bir problem olmadı şimdide herşeyden yemeye başladı sebze çorbası yoğurt kahvaltı muhallebi :)

18. 14 Aralık 2009
  19. vaveyla_a

vaveyla_a kaktüs Pro Üye

Beğenildi:
    116
    Ödül Puanları:
    163
    ya ben bir doktora da götürmedim..sadece sağlık ocağı ve bana 6 ay hiç bişey verme dediler..ben de ya 6. aydan sonra yemesi zorlaşırsa diyorum..canım hangi meyveyle başladın ve ne kadar verdin??