sadece karnımızdaki bebeğimizi besleyen, gelişimi için yarayan besinler

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve panikatak tarafından 5 Şubat 2008 başlatılmıştır.

5 Şubat 2008
    Konu Sahibi : panikatak
  1. panikatak

panikatak Guest

slm bayanlar.sadece bebeğimize faydalı besinler nelerdir bilgilerimizi paylaşalım...
    benim dr'um bana dediklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.
    her gün 3 tane ceviz - badem-fındık yememin bebeğin beyin gelişiminde çok etkili olduğunu söyledi.
    ayrıca ekmek, makarna, hamur işi, pilav bebek gelişiminde hiç bir işe yaramıyor.onun yerine mercimek çorbası ( yada köftesi :1rolleyes: ) , nohut, kuru fasulye vs tahıllı çorbaları/yemekleri öneriyor.
    ayrıca baklava böreğinde hiç bir faydası yokmuş.ama sütlü tatlılar ( muhallebi - dondurma vs.) bebeğimizi besliyor(fazla kaçırmamak kaydıylajeyyar ).
    Ayrıca yeşilliklerin/yeşil yapraklıların (örneğin biber, salatalık,marul) taze ve çiğ tüketilmesi bebek için çok faydalı.
    elimizden geldiği kadar tuz-şeker-ve unu kesmemiz şart.fazladan kilo yapıyor.bebeğede faydası yok.
    meyve öneriliyor (özellikle c vitamini içeren gıdalar)
    bal -reçel yerine tahini öneriyor benim dr'um.
    kayısı , incir (kurularıda olabilir ) meyve ve sebzeleri kabuklarıyla yememin (temiz şekilde-iyice yıkanmış) kabızlığı önleyeceğini söyledi.
    süt-peynir -yoğurt bebeğin özellikle kas ve kemiklerini güçlendiriyor.
    ve su.bebek için çok gerekli ana besin maddesidir.
    kola-çay-kahvede bebeğe yararı olmayan içecekler arasında.( :1closedeyes: )

sizinde bilgilerinizi bekliyorum ?ekleyelimki sağlıklı beslenelim, bebişlerimizide sağlıklı besleyelim.ben öğrendikçe ekleyeceğim...

2. 5 Şubat 2008
  3. tilsim_23

tilsim_23 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    canım iyiki paylaşmışın ben akşam internette baktım bulamadım yani bu kadar ayrıntılı değil genel anlatmış bütün bebek sitelerinde.
    ama ben daha hamişmiyim onu bile bilmiyorum :KK43:(( daha günüme 1 hafta var ama bütün hamişlik belirtilerini yaşıyorum ama ya değilsem ozaman çok büyük hayal kırıklığı yaşıycam:KK43:(((

4. 5 Şubat 2008
  5. panikatak

panikatak Guest

ayrıca aşağıda bulunan gıdaların alımı bebekte hiç bir yarar sağlamıyor.sadece gereksiz kilo almamıza yarıyor.

• Katkı maddeleri içeren gıdalar
    • Dondurulmuş yiyecekler
    • Açıkta satılan gıdalar
    • Açık süt-peynir ve çiğ etlerden yapılmış gıdalar
    • Koyu çay, kahve, kakao. Son araştırmalar özellikle kahvenin erken doğum riski oluşturduğu yönündedir.
    • Bitki çayları: Doktorunuz ve diyetisyeninize danışmadan tüketilmesi önerilmemektedir. Çayların içeriğindeki bazı etken maddeler sizi olumsuz etkileyebilir.
    • Tuz: Vücutta aşırı tuz tüketimi ödem oluşmasına yani şişliğe neden olacağından böbrekleriniz zarar görüp sizi hastalandırabilir.
    • Gazlı içecek ve meşrubatlar: Boş enerji kaynağı olup;annenin gereksiz kilo almasına neden olurlar.
    • İyi yıkanmamış sebze ve meyveler: Üzerlerinde kalabilecek kimyasal atıklar, bakterilerden dolayı zarar verebilirler
    • İyi pişmemiş etler: Gıda Zehirlenmesine neden olabilir.
    • Maydanoz: Fazla maydanoz tüketimi erken doğumu tetikleyebilir

6. 5 Şubat 2008
  7. panikatak

panikatak Guest

ben hamile olduğum ay,daha öğrenmeden içime doğmuştu. SATmden sonra çayı kolayı kestim.folikast alımıma başladım.içime doğmuş demek.umarım seninde içine doğan olur.hayırlı haberlerini bekliyoruz. a.s.

8. 5 Şubat 2008
  9. panikatak

panikatak Guest

ayrıca yağsız - iyi pişmiş kırmızı et ve balığı şiddetle öneriyor dr'um.bu besinlerde sadece bebeği besliyor.

10. 5 Şubat 2008
  11. melekk_84

melekk_84 2 prenses annesi.. Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    108
    çok güzel bilgiler paylaşım için teşekkürleryerimseniben

12. 5 Şubat 2008
  13. streetpit

streetpit ''beatrix kido'' Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    evet yağsız kırmızı et ve balık önemli ama ben onları az pişmiş seviyorum...:)neyse domates,peynir gibi kahvaltı besinleri de bebeğe çok faydalı ..evde yapılan katkısız meyve kompostoları da yararlı..daha doğrusu zararlı bir meyve sebze yok benim bildiğim taze ve mevsiminde olduğu sürece hepsi yararlı sanırım.benim doktorum kaliteli beslen dedi o kadar...:KK66:

14. 5 Şubat 2008
  15. belenay

belenay Sena'm Taha'm sol yanım şükürler olsun rabbim Pro Üye

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    148
    çok güzel bilgiler canım sağol eğer hamile kalırsam hayırlısıyla mutlaka uygularım hele bu kiloda olunca :eek:benim yararıma olur çok sağola.s.

16. 6 Şubat 2008
  17. medos

medos Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaslar bende 9 haftalik hamileyim ama surekli kabizlik var.Buda beni cok rahatsiz ediyor karnim davul gibi sisiyor.neler onerirsiniz bana?lutfen aranizda ayni sorunu yasayan varsa yardim bekliyorum.

18. 6 Şubat 2008
  19. belenay

belenay Sena'm Taha'm sol yanım şükürler olsun rabbim Pro Üye

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    148
    tüp bebek merkezinde hamile bir bayandan duymuştum inciri zeytinyağın içine doğrayıp sabahları aç karnına içiyormuş ben böyle kurtuldum dedi bunu daha önce birisinden daha duymuştum dene istersen umarım faydalı oluryerimseniben