sağ göğsüm kızardı bu iltihaplanma mı??

Konusu 'Doğum sonrası Annelerin Sorunları' forumundadır ve SiBeL tarafından 20 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  20 Aralık 2009
  Konu Sahibi : SiBeL
 1. SiBeL

  SiBeL oğlum ve kızım herşeyim Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2009
  Mesajlar:
  518
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  sağ göğsümün bugün kızardığını farkettim ve kızarık olan yer diğer bölgelere göre daha sıcak.az önce araştırdım aşağıdaki belirtiler iltihaplanmadır diyor.göğsümü hergün sağıyordum dün ve bugün yeterince sağamadım onda mıdır?bebeğimi emziriyorum ucu acıyor.ama emzirmek tehlikelidir diyor ne yapsam sağsam mı acaba tıkanmış mıdır bugün ara ara emzirdim ama..yoksa sağsam mı arkadaşlar yardımcı olur musunuz?  Göğüs iltihaplanması, mastit, mastitis:
  Mastit göğüs iltihaplanmsının latincesidir. Mastit doğumdan sonra ortaya çıkıyorsa mastitis puerperalis ve başka zamanlarda ortaya çıkıyorsa mastitis nonpuerperalis denir. Mastitin ağırlığı farklı şekilde ortaya çıkar ve bazen sağuk sarğı (hidroterapi)ile tedavi yeterli iken bazende ilaç gerekebilir. Şayet annenin göğüs iltihaplanması varsa çocuğu emzirmemelidir. Mastit , yani göğüs bezelerinin iltihaplanması doğum yapan kadınların %1?de görülür.

  Mastitin sebebi:
  Mastitin yani doğumdan sonra ortaya çıkan göğüs iltihaplanmasına % 95 oranında stafilokokken ve stafilokkus aureus isimli bakteriler tarafından sebep olur. Ayrıca proteus ve escherichia coli isimli bakterilerde iltihaplanmaya sebep olur. Annenin stresli olması nedeniyle süt kanalları yeterince uyarılmaz ve böylece kasılma olmasa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihapa sebep olur. Mastitis non puerperalis doğum ve emzirme ile ilgili olmasada, bu iltihapada bakteriler sebep olur.

  Süt akamamasının belirtileri:
  1-) Göğsün gergin olması, sıkınca ağrı vermesi
  2-) Emzirdikten sonra çok az veya hiç rahatlama olmaması
  3-) Kızarmış ve ısınmış deri
  4-) Meme ucunun yaralanması
  5-) Koltukaltı bezelerinin şişmesi
  6-) Göğüs iltihaplanmasının baş ve eklem ağrısına sebep olması ve vücut ısısına sebep olması

  Süt akmamasının önemli sebepleri:
  1-) Süt akışını oxytocin yetersizliği nedeniyle azalması
  2-) Süt kanallarının tamamen boşanmaması
  3-) Meme ucunun yara olması
  4-) Süt akışının yara nedeniyle engellenmesi
  5-) Göğüs dokusunun yaralanması

  Mastit rahatsızlıkları:
  Mastit genelikle doğumdan sonra tek taraflı olarak göğsün kızarması ve ısınması şeklinde kendini gösterir. Emzirmede göğüs ağrısına sebep olur ve tam olarakta göğüsteki süt boşalmaz. Buna ilavetten koltuk altı bezlerinde şişme görülebilir. Doğumla ilgisi olmayan mastitte (mastitis nonpuerperalis) ise önce göğüs ağrısı sonra ise meme ucunda iltihaplanma görülür.

  Mastitin teşhisi:
  Mastitin teşhisi çok çok koaydır, çünkü kendini açık bir şekilde belieder. Göğüs iltihaplanması ağrı, kızarma ve göğüs ısısının artması gibi faktörlerle kendini belieder. Göğüs ağrılarındada mutlaka kadın doktoruna görünmek gerekir, çünkü göğüs iltihaplanması ağrıya sebep olduğu gibi göğüsteki urda aynı şekilde rahatsızlık verir. Bu nedenle doğru teşhis çok önemlidir.

  Mastitin tedavisi:
  Mastitin tedavisi iltihabın ağırlık derecesine ve zamana göre farklılık gösterir, Ev ilaçı olarak göğüse buz veya soğuk bez sarılır. Göğüs ağrısı ve iltihaplanması bir günden fazla devam edersemutlaka doktora gitmek gerekir. Tedavi için antibiyotik ilaçlar, özeliklede penisilin kulanılırsa bebekte ishale sebep olabilir. Bunedenle doğal ilaçlar, özeliklede Gökçek İksiri kulanılması en sağlıklı olanıdır. Süt artırıcı olarak Gökçek İksiri, rezene tohumu, kimyon tohumlu, anason tohumu ve ısırganotunun çayı içilirse iyi gelir.