Sağlık Bakanlığı Uyardı (AMAN DİKKAT)

Konusu 'Dermatoloji - Deri ve Cilt Hastalıkları' forumundadır ve daylight tarafından 23 Şubat 2009 başlatılmıştır.

    23 Şubat 2009
    Konu Sahibi : daylight
  1. daylight

    daylight Popüler Üye Pro Üye

    Katılım:
    6 Mayıs 2008
    Mesajlar:
    2.435
    Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, sedef hastalığı tedavisinde kullanılan Raptiva isimli ilacın risklerinin yararlarından fazla olduğu gerekçesiyle ilacın ruhsatını askıya aldı:eek:klava::eek:klava:

    Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, dünyada tedavi edilmiş 3 hastada ciddi özürlülük ve ölüme yol açan beyin enfeksiyonu olan (PML) dahil ciddi yan etkilerin yaşandığının gözlendiği vurgulandı.

    Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMEA) Avrupa Birliği'ne ilacın ruhsatının askıya alınmasının önerildiğinin belirtildiği açıklamada, sözkonusu ilacın risklerinin yararlarından çok olduğu gerekçesiyle Türkiye'de ruhsatının askıya alındığı kaydedildikötükedihüsokötükedihüso

    Bakanlık, ilacı kullanan hastalara ise şu önerilerde bulundu:
    "Hastalar, kötüleşmeleri ihtimali nedeniyle Raptiva alımını aniden kesmemelidir. İlaçlarını kesmeden yeni tedavi programı için doktora başvurmalıdır. Geçmişte Raptiva tedavisi görmüş hastalar, bu konu ile ilgili soruları için doktorlarına veya eczacılarına danışmalıdır.