sağlık güvencesi olmayanların tedavisi yardımmmm arkadaşlar

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve jelibon17 tarafından 30 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  30 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 1. jelibon17

  jelibon17 Guest

  arkadaşlar 17 yaşındayım mayısta 18 e giricem sağlık güvencem yok
  sağlık güvencesi olmayanların kadım doğuma gittiklerinde (tüylerim için gitmem gerekiyor)

  testler için yada muayne için ücret ödemeleri gerekiyormu yardımmm
   
 2. 30 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 3. nesrin111

  nesrin111 hayat boş boş boş Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.886
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  o zaman ailen senin adına sgk ya para yatıracak...en az 25 lira oluyor bu ve artıyor..yani hane halkında kişi başına düşen paraya göre değişiyor...
   
 4. 30 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 5. jelibon17

  jelibon17 Guest

  nesrin anlamadım ben
   
 6. 30 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 7. meltem44

  meltem44 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2008
  Mesajlar:
  639
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  Artık hastanelerde 0-18 yaş arası ücretsiz canım
   
 8. 31 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 9. nesrin111

  nesrin111 hayat boş boş boş Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.886
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  canım sen bekarsan , anne ve baban üzerinden sağlık yardımı alabilirsin ama bunun için aile bireyleri adına yani 18 yaşını geçen çocuklar için sgk primi ödeniyor..

  Çocuklar için sağlık primi ödenecek mi?

  Özellikle son günlerde bir çok okurumuz, kız çocuklarının sağlık yardımından yararlanıp yararlanmayacaklarını soruyor. Sosyal güvenlik reformu olarak bilinen 5510 sayılı Kanuna göre; genel sağlık sigortalısının, sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı sayılmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan;

  a) Eşi,

  b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi hálinde 20 yaşını, yüksek öğrenim gör-mesi hálinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın çalışma gücünü en az yüzde 60 oranında yitirdiği kurum sağlık kurulu tarafından tespit edilen evli olmayan çocukları,

  c) Her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak kabul edilmektedir.

  Kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinde ilgili kanunları gereği bakmakla yükümlü olunan kız çocukları kanun gereğince de bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmakta ve bunların sağlık yardımları devam etmektedir.

  Genel sağlık sigortalısı olması gerektiği halde tescili yapılmamış olan ana ve babaların çocukları sağlık hizmeti sunucularına başvurduğu tarih itibarıyla ana ve babalar genel sağlık sigortalısı sayılmak suretiyle 18 yaşını dolduruncaya kadar bakmakla yükümlü olunan kişi olarak genel sağlık sigortalısı sayılırlar.

  Bakmakla yükümlü olunan kişi olmaları nedeniyle genel sağlık sigortası kapsamındaki ana ve babaların çocukları gelir durumuna bakılmak suretiyle prim ödemeden veya prim ödeyerek genel sağlık sigortalısı sayılırlar.

  Evlenen veya işe giren kız çocuklarına sağlık yardımı yok

  Ancak durumlarında değişiklik olduğunda (çalışmaya başladıkları veya evlendikleri takdirde) sağlık hizmetlerinden yararlanma koşulları sona erer ve daha sonra işten veya eşlerinden ayrılmaları durumunda Kanun hükümlerine göre yeniden belirlenir.

  Yani, Aile içinde kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden (212.90.-YTL) az olması’ halinde primleri Devlet tarafından karşılanacak.

  Aile içindeki kişi başına düşen aylık geliri;

  Brüt asgari ücretin üçte biri (212.90 YTL) ile asgari ücret arasında olanlar, brüt asgari ücretin üçte birinin yüzde 12’si (25.55 YTL),

  Brüt asgari ücret (638.70) ile brüt asgari ücretin iki katı (1.277,4) arasında olanlar, brüt asgari ücretin yüzde 12’si (76.64 YTL),

  Brüt asgari ücretin iki katından (1.277,4) fazla olanlar, brüt asgari ücretin iki katının yüzde 12’si (153.29 YTL) tutarındaki primlerini kendileri ödeyecekler.

  Boşanmış eşlerin çocukları

  Ana ve babası boşanmış çocukların, genel sağlık sigortası kapsamındaki hakları, mahkeme kararı ile velayet hakkı verilmiş olan genel sağlık sigortalısı ana ya da baba üzerinden sağlanır.

  Velayet hakkı verilmeyen kişinin üzerinden de sağlık hizmeti ile yol gideri, gündelik ve refakatçi hakları sağlanabilir. Bu durum, çocuğun sağlık hizmeti ve yol gideri, gündelik ve refakatçi haklarından yararlandırılacağı ana ya da baba tarafından SGK’ya verilecek bir dilekçe ile belgelenir.

  Genel sağlık sigortalısının tescili aşamasında veya sonrasında bakmakla yükümlü olduğu kişilerin elektronik ortamda kurumca tespit edilememesi halinde, genel sağlık sigortalısı tarafından bildirim yapılır.

  Kurum, genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu; eşinin, 18 yaşını doldurmuş çocuklarının, ana ve babasının sağlık hizmetlerinden ve yol gideri, gündelik ve refakatçi haklarından yararlanma hakkının devam edip etmediğini öncelikle elektronik ortamda periyodik olarak kontrol eder.

  Bunun mümkün olmaması hálinde gerekli belgeleri kişilerden isteyerek kontrolü yapar. Yetim kız çocuklarına sağlık yardımı var Sosyal güvenlik kanunlarına göre gelir veya aylık alan kişiler genel sağlık sigortalısı sayıldıklarından, bu durumdaki yetim aylığı alan kız çocukları yetim aylıklarını aldıkları sürece sağlık hakkından yararlanma hakkına sahiptir.

  Ayrıca çalışmaya başlaması veya evlenmesi nedeniyle aylıkları kesilen yetim kız çocukları boşanır veya işten ayrılırlarsa yeniden aylıkları bağlanır. Evlenme yardımı almış yetim kız çocukları 2 yıl bitmeden boşanırsa 2 yıl tamamlandıktan sonra yetim aylığı bağlanır ama aylık alamadığı bu dönemde dahi sağlık yardımı verilir. * * * Tüm okurlarımızın kurban bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

  Star / Resul Kurt
  Gönderen Özhan Gürsoy zaman: 18:51
  Etiketler: Sosyal Güvenlik Yazıları


  eğer evli isen o zaman eşinin üzerinden de sağlık yardımı alabilirsin...
  eğer ki annen baban , evli isen de eşin çalışmıyorsa yeşil karne çıkarttırılır...bunun için önce muhtara gitmelisin.o yol gösterir
   
 10. 31 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 11. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  kırtasiyeciden yeşilkart formu satın alıyorsun,muhtara onaylattıktan sonra baglı bulundugun ilçenin SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI bürosuna teslim ediyorsun talep çok fazla oldugu için işlemler 3-6ay arası sürmekte onun için yaşını doldurmaya 2ay kala başvur ancak çıkar
   
 12. 31 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 13. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  profilinde evli dogum/kilo çizelgen bile var anlamadım ya neyse anne babadan sosyal guvencen varsa 18 doldursan da faydalanabilirsin 25yaşına kadar ; eger aileden birilerinin yeşilkartı varsa dosyaya fotokopilerini de ekle faydası olur
   
 14. 31 Aralık 2008
  Konu Sahibi : jelibon17
 15. nesmit

  nesmit Nesrinsavas ben:) Pro Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  2.492
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148

  mayısa kadar devlet hastanelerinde kimlik fotokopini beyan ederek ücret ödemeden muayene olabilir, tetkiklerini yaptırabilirsin...
  ayrıca profilinde evli oluğun yazıyor ama daha 17 yaşındasın...:sm_confused:
   
 16. 1 Ocak 2009
  Konu Sahibi : jelibon17
 17. jelibon17

  jelibon17 Guest

  :) çok güldümmmmm yhaaa
  arkadaşlar ben o evli seçeneğini dalgınlıkla seçmişim sanırım siz söyleyince gördüm :)

  ben 17 yaşındayım bu sene öss ye giricem aielmin yanında yaşıyorum,(doğal olarak)

  aşağıdaki çizelgeyi ben doğum değilde kilo çizelgesi diye biliyorum zayıflamaya çalışıyorum :)

  nese verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim, gerçekten billmeye ihtiyacım vardı çünkü aileme fazla masraf yaptrmayı istemiyyum.

  annem bbu konuyu açtığımı duysa beni boğazlar biz sennden neyi esirgedik diye ama bende aklımca tasarrufa katkıda bulunmaya çalışıyorum
  nese ben baya baya içimi döktüm :p teşekkürler