sağlık kurumları işletmeciliği

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve Sibel80 tarafından 23 Şubat 2008 başlatılmıştır.

23 Şubat 2008
    Konu Sahibi : Sibel80
  1. Sibel80

Sibel80 Üye Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar sağlık kurumları işletmeciliği <açıköğretim< bilgisi olan var mı ben imam hatip mezunuyum tercih edebilirmiyim.dersleri zormu.bitirince iş bulabilir mi.tam olarak ne iş yapıyoronu bitiren. bilen var mı:uhm:

2. 24 Şubat 2008
  3. kelebek41

kelebek41 Kalbinurum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tatlım bende aynı bölümü okuyorum iş imkanı oldukça yaygın

4. 25 Şubat 2008
  5. Sibel80

Sibel80 Üye Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    a.s.öylemi ,sevindim dersleri zor mu.benim 3 çocuğum varda.ama okumak istiyorum.yaşım 27 bitirene kadar 30 olurum memur olmak için geç bir yaş olur mu acaba.bitirince sağlık memuru mu olunuyor.kelebek41.canım alakadar olup cevap verdiğiniz için teşekkürlera.s.

6. 25 Şubat 2008
  7. gxuxl_gxuxzeli

gxuxl_gxuxzeli prenseslerin annesi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    canım bende sağlık kurumları işletmeciliği mezunuyum.İşimde terfi için okumuştum oldukça zor geldi bana.Eğer sayısalcıysan zorlanmazssın...:kahve:

8. 28 Şubat 2008
  9. kelebek41

kelebek41 Kalbinurum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    geç bir yaş olacagını dusunmuyorum canım
    dersler tabıkı kolay degıl,ama bıraz hırs yaparsan neden bıtmeısnkı:)bıtırınce saglık memuru olmuyorsun tam olarak,hastanelerde mesela yonetıcı statusunde oluyorsun.idarı kısmındasın yanı,ama yökün yenı yaptıgı acıklamaya bakarsak artık normal saglık personellerıyle aynı sınıfta olucakmısız:)yanı ıyı bısı bu bızler ıcın.
    tavsıye ederım canım,ama matematık hesap kıtap sevmıyorsan tercıh etmemelısın:)

10. 2 Mart 2008
  11. pinar-20

pinar-20 Guest

arkadaşlar ben 2. sınıf işletme okuyorum aö benim sağlık kurumları işletmeciliğine geçme hakkım var mı? bu bölümü kazanmak için neler yapılması gerek bilgilendirirseniz sevinirim

12. 2 Mart 2008
  13. seresss

seresss Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

cnm benim bir arkadaşım buna benzer bir bölümde doktora yapıyor. Eğer yanlış bilmiyorsam hastanelerde yönetici falan oluyorsun. Derslerini bilemem ama geleceği çok parlak görünüyor bu mesleğin. Ne de olsa bir sürü özel hastane var. daha detaylı bilgilere açıköğretimin web sayfasından bakabilirsin :1rolleyes:

14. 9 Ocak 2009
  15. 34esra86

34esra86 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende bu bölümü seçmek istiyorum sizce zormu birde yüzyüze eğitim alıyormuyuz...

16. 20 Ocak 2009
  17. cigdem19

cigdem19 Üye Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    6
    Hastane yöneticisi (müdür), sağlık kurumlarında, çeşitli etkinliklerin, düzenlenme ve yürütülmesinde gerekli personel, araç ve gerecin sağlanması, sağlık ve muayene ücretlerini saptayacak eleman olarak yetiştirilir. Doktorlar, hemşireler ve sağlık personeliyle iyi ilişki kurabilen, sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü ve soğukkanlı bireyler olmaları, ayrıca insanlara, yardım etmekten zevk duymaları gerekmektedir.

Programın Amacı: Sağlık kurumları işletmeciliği programının amacı çeşitli sağlık kurumlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sağlık kurumları işletmeciliği programında matematik, bilgisayar, ekonomi, işletme, istatistik, hukuk, özgür kuramı ve tasarımı, tıbbi sosyoloji, sağlık işletmelerinde finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, sağlık politikası ve planlaması sosyal politika ve sağlık sigortacılığı, sağlık ve etik, koruyucu sağlık hizmetleri yönetimi gibi dersler okutulmaktadır. Bu programda bir yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Gereken Nitelikler: Sağlık kurumları işletmecisi olmak isteyenlerin matematik ekonomi ve işletme konularına ilgili ve bu alanda başarılı, analitik düşünme, problem çözme,başkalarını etkileme ve yönlendirme yetenekleri gelişmiş, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sağlık kurumları işletmeciliği programını bitirenlere "Sağlık Kurumları İşletmecisi (Yönetici)" ünvanı verilir. Sağlık kurumları işletmecisi sağlık kurumlarının personel ihtiyacının karşılanması, personelin verimli bir şekilde çalıştırılması, gereken araç-gereç vb. satın alınması, çalışmalarının planlanması ve etkin bir biçimde yürütülmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Sağlık kurumları işletmecileri kamu, üniversite vakıf hastanelerinde, özel hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde, Emekli Sandığı, Bağkur, SSK gibi kuruluşların sağlık sigortası ile ilgili birimlerinde, özel sigorta şirketlerinde, ilaç, tıbbi cihaz üreten endüstri kuruluşlarında sağlık araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Sağlık kurumlarının özelleştirilmesi veya resmi kuruluşlarının çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi gereğinin giderek daha fazla hissedilmesi ile bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinme artacaktır.

18. 16 Mart 2009
  19. havvazan

havvazan Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar bende 2 yıl once meslek lisesinden mezun oldum acıkögretimde bu bölumu okumak icin ne yapmam lazım