Sağlıklı Gözler için;

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve neslihanaltuntas tarafından 11 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  11 Haziran 2010
  Konu Sahibi : neslihanaltuntas
 1. neslihanaltuntas

  neslihanaltuntas Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2009
  Mesajlar:
  169
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [SIZE="2"Sağlıklı Gözler İçin


  SAĞLIKLI GÖZLER İÇİN 10 TAVSİYE
  1.Sigarayı Bırakın!

  Sigara içiyorsanız mutlaka bırakın! Sigara içmek Katarakt ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.Ne kadar uzun dönemler boyunca sigara içmiş olursanız olun,bırakmanın ve riski azaltmanın avantajlarından faydalanmak için asla geç değildir

  2.Sağlıklı Beslenin

  Sağlıklı bir beslenme ile kilonuzu tutmaya gayret edin.Obezite,yaşa bağlı maküler dejenerasyon(AMD) hastalığı için risk faktörü olup, A ve C vitaminleri gibi antioksidan vitamin eksikliği ise hem katarakt hem de AMD hastalığı için bir başka risk faktörü oluşturur.Beslenmenizin bol miktarda omega-3 yağ asitlerini içermesine dikkat edin.

  3.Besin Katkı Maddeleri Kullanın

  AMD hastalığı ile bağlantılı aile geçmişinizi de gözönünde bulundurarak uygun besin katkı maddelerini almayı düşünün.Bunlardan bazıları,özellikle göz sağlığı için kombine edilmiştir.Bu besin katkı maddelerini,eczanelerde ve sağlık ürünleri satan reyonlarda bulabilirsiniz.Keten tohumu ve çuha çiçeği yağının,kuru göz sendromunda faydası vardır.

  4.Güneş Gözlüğü Kullanın

  Ultraviyole ışınlar katarakt ve AMd hastalıkları için bir risk oluştururlar.Özellikle genç yaşta UV ışınlarına maruz kalmak gözlere en büyük zararı verdiğinden çocukalrın gözlerini güneş gözlüğü ile korumak gerekir.Güneş gözlüğü alırken ürünün EN1836 standardına uygun olduğuna dikkat etmelisiniz.Günlük kullandığınız,renksiz gözlüklerinize de UV ışınlarını emen gözlük camları taktırabilirsiniz.

  5.Göz Kuruluğuna Dikkat

  Göz yaşı tabakanızın incelmesi sonucu gözleriniz kurur ve acımaya başalr.Merkezi ısıtma sistemleri,klima,bilgisayar kullanımı bu sendromu daha da kötüleştirebilir.40 yaş üstü yetişkinlerin yaklaşık yüzde 15'i bu sıkıntıdan muzdariptir.Kadınlarda görünme oranı,erkeklere oranla iki mislidir.Göz nemlendirici damlalar sayesinde kuruluktan oluşabilecek tahrişin azaltılması ve rahatsızlığın giderilmesi mümkündür.

  6.Ailenizin Hastalık Geçmişini Araştırın

  Basit bir miyopluk veya hipermetropluktan glokom gibi ciddi rahatsızlıklara kadar pek çok göz hastalığı ve kusuru ailede görülür.Daha önceden aile fertleri tarafından yaşanmış olan hastalıkların bilinmesi, görme "problemlerinin" erken teşhis edilmesi açısından çok faydalıdır.

  7.Numaralı Gözlüklerinizi Kullanın

  Numaralı gözlük kullanınca gözlerin daha fazla bozulduğu yönünde halk arasında mevcut olan inanış kesinlikle doğru değildir.Pek çok göz ve görme rahatsızlığı,yaşımız ilerledikçe artar.Numaralı gözlük kullanmak,gözlerinizi bozmaz,tam tersine gözlerinizin daha etkin işlev görmesini sağlar.

  8.Düzenli Göz Muayneleri

  Göz muaynesi olmak,sadace gözlerinizdeki sorunların teşhisinde değil,yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi genel sağlık sorunlarının tespitinde de çok önemli rol oynar.Glokom gibi körlük yaratabilen hastalıklar farkedilmeden sinsice gözlerinizi körleştirmeye başlayabilir.En az 2 yılda bir düzenli aralıklarla göz muaynesi olmalısınız.

  9.Düzenli Molalar Verin

  İşyerindeki görevlerinizi yerine getirirken,özlellikle belli bir noktaya odaklanmak çok önemlidir.Göz kasları, sürekli aktif olduklarından,normal görüş esnasında bile yorgunluk baş ağrısı oluşabilir.Bu nedenle gözleriniz her saat başı dinlendirmeye özen gösterin.Bunun için bakışlarınızı ofisin uzakta kalan noktalarında gezdirebilir veya pencereden dışarı bakabilirsiniz.

  10.Tedbirli Olmak Herzaman İyidir

  Görmenin birdenbire bulanıklaşması,gözün önünde şimşekler çakması,gözlere sancı girmesi gibi durumlar,enderde olsa tedavi gerektiren bir hastalığın habercisi olabilir.Pekçok göz hastalığı,erken teşhis edilmesi halinde gereksiz yere görme kaybı yaşanmasına sebep olmaz.Bu nedenle siz siz olun,asla tedbiri elden bırakmayın.

  Sağlıklı Günler :)  ][/SIZE]
  sengözlerimebaksanab
   
 2. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : neslihanaltuntas
 3. greeneyes3543

  greeneyes3543 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.716
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  teşekükrler canım bilgileriin icin..
   
 4. 18 Haziran 2010
  Konu Sahibi : neslihanaltuntas
 5. busemavi

  busemavi Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  402
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  Teşekkürler a.s.