Sağlıklı tırnaklar

Konusu 'Güzel ve Bakımlı Eller İçin Öneriler' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 5 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  5 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  Hemen hemen bütün kadınlar uzun tırnak sever, hatta erkeklerde uzun tırnaklı kadın sever. Tırnak uzatmayı seven kadın, belkide aylarını verir tırnakları için ve gün gelir ki o da ne, tırnak kırılmış, can sıkılır, off poff çekilir. Sağlıklı ve kırılmayan tırnaklar bakımdan geçer melek’lerim. Bu bakım ise hemen aşağıda :)


  Tırnakların ana maddesi keratin adlı sert yapılı proteindir. Tırnak bakımı, tırnaklarımızın travmalardan daha iyi korunmasına ve küçük objeleri tutabilmemize yaradığı gibi, ellerin estetik görünümünde, tartışmasız önemli bir yer kaplamaktadır.

  Temel Tırnak Bakımı
  Hafif ( pH nötr ) bir sabun ve bir tırnak temizlik fırçası ile eller yıkanır. Tırnakla derinin birleşim yerlerinin yumuşaması için, eller ılık suda 3 ile 5 dakika bekletilir.Yukarıda bahsedilen bölgeler uzamışsa ve tırnak üstüne yapışıksa, nazikçe geriye doğru itilir, fazlalıkları kesilir.

  Tırnak uçları istenilen biçim ve uzunlukta kesilir ve ardından törpülenir. Bu temiz ve bakımlı görüntü isteğe bağlı olarak tırnak cilası veya oje ile tamamlanabilir. En son olarak eller kuru ise, nemlendirici bir krem uygulanır.

  Manikür
  Genelde, ellerimizin tırnak ve tırnak etlerinin bakımı için kullanılan bir ifadedir; ancak günümüzde el cildinin bakımı da, bu kozmetik uygulamaya entegre olmuştur. Kozmetik uzmanları, haftada bir kere evde; ayda bir ise, bir profesyonel tarafından hijyenik koşullarda uygulanmasını tavsiye etmektedirler.

  Pedikür
  Ayak ve ayak tırnaklarına, hem güzel görünmek; hem de sağlıklı olmak, çeşitli hastalıklardan korunmak (mantar, nasır vb.) amacı ile, bakım uygulanmasıdır. Bir bakıma, manikürün ayaklara uygulanan tipidir.

  Manikür ve pedikürde kullanılan malzemeler:

  * Tırnak bakım spreyi
  * Aseton
  * Tırnak makası
  * Tırnak eti kremi
  * Manikür çubuğu
  * Tırnak eti kesici
  * Tırnak eti çıkarıcı krem ( Tırnak etlerinizin etrafına, tırnak eti çıkarıcı ürünü uygulayın. Tırnak etleriniz yumuşadıktan sonra bu ölü deriyi, çubuğa sarılı pamuk yardımıyla alın. )
  * Ponzo taşı
  * Antibakteriyel sabun
  * El veya ayak nemlendirici bakım kremi
  * Tırnak astarı
  * Oje
  * Oje kurutma makinesi
  * Oje kurutma spreyi
  * Tırnak cilası
  * Takma tırnaklar
  * Protez akrilik veya jel tırnaklar

  Manikür tırnakların temiz ve güzel bir görünüm alması, ellerin daha bakımlı ve zarif durması için yapılıyor. Ancak hijyen kurallarına dikkat edilmeden yapılan manikür çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Çünkü, manikür sırasında, tırnak etlerinin kesilmesi, virüslerin kolaylıkla alınmasına yol açabiliyor. Mavala’nın Londra’daki manikür okulunun eğitmeni Mrs. Jenny Wiles, tırnak etleri kesilmeden de oldukça başarılı ve sağlıklı bir şekilde manikür yapılabileceğini söylemektedir.

  Asetonlu pamuğu tırnağınıza bastırın ve 1-2 saniye o şekilde tutun. Ardından ojeyi bir iki dokunuşla temizleyin. Bu işlemi oje tamamen çıkana kadar tekrarlayın.

  Tırnaklarınızı karton törpü yardımıyla şekillendirin. Bu işlemi yaparken tırnakların köşelerini çok derinleştirmekten kaçının.  Tırnak etlerinizin etrafına tırnak eti çıkarıcı ürünü uygulayın. Tırnak etleriniz yumuşadıktan sonra bu ölü deriyi, çubuğa sarılı pamuk yardımıyla alın.

  ınatçı tırnak etlerini tahta çubuk yardımıyla geri itin. Çubuğu aynı zamanda tırnaklarınızın içini temizlemek için de kullanabilirsiniz.

  Tırnak besleyici ürünü sürerek manikürü tamamlayabilir ve oje sürmeye geçebilirsiniz.

  Tırnak sağlığını neler etkiliyor?
  Doğumdan 3 yaşına kadar tırnaklar son derece yavaş bir biçimde uzar. 3-40 yaş arasında ise büyüme hızı ayda yaklaşık 2-3 mmdir. Bu büyüme hızı ve tırnakların sağlıklı görünümünde bir çok iç ve dış faktörün etkisi vardır.

  Dış faktörler: Güçlü kimyasal maddeler, darbeler, su ile aşırı temas, aşırı sıcak gibi dış faktörler tırnak büyümesini yavaşlatır ve tırnağın yumuşak olmasına neden olur.

  ıç faktörler: Alerjiler, amino asit ve vitamin eksikliği, romatizma ve yüksek ateşli hastalıklar tırnak yapısında bozukluklara yol açar.

  Psikolojik faktörler: Psikolojik travmalar nedeniyle de tırnakların sağlığını kaybetmesine ve yüzeyinde çukurlar oluşmasına neden olur.
   
  Son düzenleme: 5 Kasım 2009