Sakarya Fırat Trt 1

Konusu 'Diziler - Yeni Sezon' forumundadır ve dids tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  29 Ekim 2009
  Konu Sahibi : dids
 1. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Askerlerin hayatı dizi oluyor

  Askerliğin ve askerlerin gündemden düşmediği bu günlerde Osman Sınav da askerlerin hayatlarını konu alan bir diziyle ekranlara gelmeye hazırlanıyor. Gelecek hafta çekimleri Isparta'da başlayacak olan 'Sakarya Fırat' isimli televizyon dizisi TRT ekranlarından izleyicilerle buluşacak. Dizide askerlerin yaşadığı trajik olaylara ait kesitler yer alacak. Osman Sınav ve Tevfik Şenol'un yönetmenliği üstlendiği dizide Tayanç Ayaydın, ve Ceren Hindistan başrolü paylaşacak.
  Alıntıdır
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ocak 2012
 2. 29 Ekim 2009
  Konu Sahibi : dids
 3. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]


  Türk televizyonları yeni bir efsaneyle tanışıyor: Sakarya Fırat.

  Dizininin sloganı da: “İsimsiz kahramanlar için 71 dakikalık saygı duruşu”...

  Ünlü yapımcı-yönetmen Osman Sınav’ın son “bomba”sı Sakarya Fırat’ın çekimleri, Toros Dağları’nın 1600 mt rakımlı bir noktasındaki platoda başladı.

  Bu, Uzman Çavuş Osman Kanat ve bir avuç arkadaşının hikâyesidir.

  Çeliktepe sınır karakolunda yaşananlarla birlikte, asker analarının, evladı dağa çıkan babaların, kulağı seste, yüreği kıpır kıpır asker yavuklularının, yaşama mücadelesi veren bölge insanının ve diken üstündeki Türkiye’nin hikâyesidir.

  Gözyaşı ve gururla seyredilecek bir dizi... Her yayını, isimsiz kahramanlar için bir saygı duruşuna dönüşecek yeni bir televizyon olayı...

  2 yıldır senaryo çalışması devam ederken 3 ay da cast çalışması ve 2 ay mekân araştırmasını bitiren Sakarya Fırat ekibi artık dizi çekimlerine start veriyor.

  Toros dağlarında inşa edilen karakol bire bir diğer karakollarla aynı olmakla birlikte birde dizi için konak yapılıyor. Yüksek bütçelerin harcandığı “Sakarya Fırat” dizisi Son zamanların en iddialı ve kalplerinizi sızlatacak aynı zamanda unutmamamız gereken birçok duyguyu da taze tutacak bir dizi olacak.

  Ciddi bir cast araştırmasının sonucunda yapımcı Osman sınav’ın titiz çalışmalarıyla bir araya gelen oyuncu ekibini de zor zamanlar bekliyor. Hava şartlarının çetin geçeceği bilinen, Isparta da soğuk -30 varıyor.
  SAKARYA FIRAT, çok yakında TRT 1’de.

  Alıntıdır
   
 4. 8 Kasım 2009
  Konu Sahibi : dids
 5. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  KÜNYE

  Oyuncular
  Tayanç Ayaydın – Ceren Hindistan – Gerçek Sağlar – Sönmez Atasoy
  Zerrin Sümer – Özay Fecht – Gökhan Soylu – Kürşat Alnıaçık – Sait Genay – ıdil Yener – Şener Kökkaya – Erkan Avcı
  Selim Gürata – ısmail Hakkı – Caner Özçavuş – Erkan Kolçak Köstendil – Çağdaş Onur Öztürk – Bora Koçak
  Süleyman Karaahmet – Bahadır Muhtar – Kamil Adıgüzel – Muhammed Cangören

  Yapımcı
  Osman Sınav

  Yönetmen
  Osman Sınav
  Tevfik Şenol
  Aybars Bora Kahyaoğlu

  Senaryo
  Süleyman Çobanoğlu

  Görüntü Yönetmeni
  Engin Saygılı

  Kurgu
  Murat Önal

  Müzik
  Aytuğ Yargıç
  Etni-ka

  Sanat Yönetmeni
  Soner Caner​  Kaynak
   
 6. 8 Kasım 2009
  Konu Sahibi : dids
 7. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  OYUNCULAR

  [​IMG]
  OSMAN KANAT / TAYANÇ AYAYDIN

  27 – 30 yaş, uzman çavuş, bekâr, gönüllü asker. Sınava ailesinden habersiz girerek kazanıp isteyerek asker olmuş. Keskin nişancı. Ordunun, özellikle Albay Hüsamettin’in gözbebeklerinden. Hem karakolda, hem de özel operasyonlarda kendini göstermiş. Neşeli, eğlenceli, dost canlısı… Gülüm Mahmut’a merhametle karışık bir sevgisi var. Annesi, O’nu memleketindeki Zeliha ile başgöz etmek istiyor ama Osman pek oralı değil…


  [​IMG]
  NİHAN TEKİNTAŞ / CEREN HİNDİSTAN

  23 yaşlarında. Mürsel Ağa’nın en küçük çocuğu. Hukuk Fakültesini bitirmek üzere. Ufku, ailesinin sıkıştığı feodal düzeni aşmış, sevmiyor bu işleri. Zihniyet olarak dağa da, karakola da eşit mesafede.


  [​IMG]
  FATMA KANAT / ZERRİN SÜMER

  Osman’ın annesi… 55 yaşlarında. Ege ağzıyla konuşuyor, neşeli, eğlenceli, hayat dolu bir kadın. Pratik zekalı, akıllı, lafını esirgemeyen, dobra biri. Tek evladı Osman’ın üstüne titriyor. Tüm o tip kadınlar gibi Osman’ın hayatını uzaktan da olsa yönetmeye çalışıyor. Anaç bir sezgisi, okumadan sahip olunmuş bir irfanı var. Oğlunu niçin gönderdiğini de, oğlunun ne ile savaştığını da içgüdüsel olarak bilip kabullenen Anadolu analarından biri.


  [​IMG]
  TESLİME TEKİNTAŞ / ÖZAY FECHT

  Mürsel Ağa’nın karısı. 55-58 yaş civarı. Ağa karısı olmanın bilincinde ve bunun avantajlarını biliyor. Ama Necla’nın durumu, onun dengesini iyice bozmuş. Sürekli bir ağıt ve yas hali ve ifadesi içinde. Patladığı anda Kürtçe sayıp döküyor. Acılı Mezepotamyanın bilinçaltı. Nihan da olmasa, canlı canlı toprağa girmemesi için bir sebep yok.


  [​IMG]
  İBRAHİM KANAT / SAİT GENAY

  56–57 yaşlarda, temiz, iyi, işinde gücünde, iyi niyetli bir adam. Ekonomik durumu iyi; çift çubuk, bağ bahçe sahibi… Osman’la ilgili beklentisi bu işleri çekip çevirmesi iken, yine de oğlunun tercihine ses çıkarmıyor. Her şartta “vatan sağ olsun” diyebilen babalardan.


  [​IMG]
  MÜRSEL AĞA / SÖNMEZ ATASOY

  60 yaş civarında. Yedi göbek ağa. Bir yanda sarsılan ağalık kurumu, otorite kayması yaşayan köy halkı, ailesinin sorunları, öbür yanda da Mürsel ağa… Zorlanan, ama geleneksel insani değerlerini, içinde doğduğu sistemi yaşatmaya çalışan bir adam. Adalet Partili. Ailesine de, köyüne de büyük enerji sarf ederek sahip olabiliyor. Ama hala kudretli, zengin ve saygı duyulan bir adam.Onun trajedisi, evlatları.


  [​IMG]
  ZELİHA GÜLER / İDİL YENER

  22-23 yaşlarında… Fatma Kanat’ın oğlu Osman’a gelin almak istediği, saf, temiz bir kız… Dizinin masum beklentisi…


  [​IMG]
  KÜPELİ NECLA / GERÇEK SAĞLAR

  30 yaşlarında, Mürsel Ağa’nın kızı, Nihan’ın ablası. Güneydoğu’da, özellikle asker arasında nam salmış azılı bir terörist. Çok gençken, aşık olduğu bir oğlan askerlerce öldürülmüş, Necla karnındaki bebeği doğurur doğurmaz, sevgilisinin göğsünden çıkan mermi çekirdeğini kulağına takmış, dağa çıkmıştır. Necla’nın yapısı da gerilla olmaya uygundur: ruh hali içe kapalı ve kıyıcı, vücudu yapılı ve muntazam, tam bir psikopat. Coşkuyla öldürüyor. Usta ve sinsi bir savaşçı. Tim komutanı. Bakır’ın sevgilisi. Bakır ona tutkulu aşık fakat onun Bakır’a karşı aynı duyguları taşıdığı söylenemez.


  [​IMG]
  KÂHYA KALAFAT / ŞENER GÖKKAYA

  50–55 yaşlarında, Mürsel’in sadakatli adamı. İyi niyetli, babacan olumlu bir karakter… Gerektiğinde devreye girip, ailede sükûneti sağlayan emektar.


  [​IMG]
  BAKIR / KÜRŞAT ALNIAÇIK

  38–40 yaşlarında, Necla’ya marazi, takıntılı bir şekilde aşık. Yılanın başı. Bir yandan teröre organik anlamda destek veriyor, diğer yandan İstanbul’daki belli mahfillerle çok sıkı fıkı. Belediye ihalelerinden mazot kaçakçılığına, her halta bakıyor. Ama asıl iştigal sahası uyuşturucu. Bir dava adamı devrimci, bir düzene saygılı siyasi maskesi takıyor. Ama her halde kıyıcı, zalim, ruhsuz ve psikopat bir adam. Hayatta sevdiği tek şey Necla.


  [​IMG]
  ETHEM TEKİNTAŞ / ERKAN AVCI

  Mürsel Ağa’nın en büyük çocuğu…34–35 yaşlarında. Bir baltaya sap olamamış; serseri, ayyaş, hayırsız bir evlat. Bakır’ın etrafındaki adamlardan biri. Mürsel Ağa’nın hayal kırıklığı…


  [​IMG]
  KIDEMLİ ALBAY HÜSAMETTİN YAVUZER / SELİM GÜRATA

  48–55 yaşlarında. Sadece silahlar üzerinde değil, terörün kökenleri üzerinde de düşünen, sıkça kuralları yıkan, ordunun önemli adamlarından biri. Babacan, akıllı, umur görmüş bir adam. Osman’ı pek sever. Başarılı operasyonlara imza atıyor. Asker babası, zor zamanlarda hep onların yanında tatlı-sert bir üslubu var.


  [​IMG]
  ASTEĞMEN HAKAN KÜÇÜKARSLAN / GÖKHAN SOYLU

  25–26 yaşlarında. Sivilde edebiyat öğretmeni, temiz yüzlü, tertipli düzenli bir genç. Karakol’un muvakkat komutanı.


  [​IMG]
  ASTSUBAY KIDEMLİ BAŞÇAVUŞ DURALİ TAHTAKILIÇ / İSMAİL HAKKI ÜRÜN

  Astsubay başçavuş 45 yaşlarında… Trabzonlu… Eğlenceli biri. Gülen yüzümüz. Karadenizli. Gocunmaz, yüksünmez. Emekliliğine günler kala, hala dağdadır. Arada patlar, arada ağlar. Coşkulu, saf, ama samimi bir adam. Üç kız çocuğu ve karısı onu bekliyor. Emekliliğinde bıyık bırakıp bırakmama ikilemi ve kendi kendine attığı tiradlarla meşhur. Askeri tecrübesi oldukça iyi.. Yıllardan beri şarkta terörle savaşıyor.


  [​IMG]
  ÇAVUŞ TANER ÖZTAN (TURİST) / CANER ÖZÇAVUŞ

  İstanbullu. 22 yaşında. Komando çavuş. Sivilde turist rehberi.. Sultanahmet fırlaması. Aynı zamanda görev adamı. Karakolun direği, arkadaşlarını çekip çevirir.


  [​IMG]
  ER MAHMUT KARAKUM (GÜLÜM MAHMUT) / ERKAN KOLÇAK KÖSTENDİL

  22 yaşında, Diyarbakırlı. Terörden yana o da dertli, herkesle iyi ilişkiler kurmuş, sevilen; iyi niyetli bir er. Gülüm Mahmut, bir bakıma birliği oluşturan çocuklar için bir kardeşlik sınavı, kökeni itibariyle.


  [​IMG]
  ER HASAN TURNA (SARI HOCA) / ÇAĞDAŞ ONUR ÖZTÜRK

  21 yaşında. Aksekili. Sarışın, zayıf, saz benizli. Timin filozofu. Namazını geçirmez, mütedeyyin. Çok az konuşur, ama konuşunca da ağır ve özlüdür.


  [​IMG]
  ONBAŞI MUHARREM PEKTAŞ / BORA KOÇAK

  21 yaşında, Kırşehirli. Abdal. Mucizevî bir şekilde onbaşı olmuş; esmer zayıf yapılı, hareketli bir tip. Yerinde duramaz. En büyük tutkusu, türkü çalıp söylemek. Tabii ki, Neşet Baba’dan.


  [​IMG]
  SAİT AYHAN (DADAŞ) / SÜLEYMAN KARAMEHMET

  Erzurumlu er. 22 yaşında. Kaya gibi sert, yapılı. Tam bir görev adamı. Her soruya aynı cevabı verir: “Ben bilmem, büyüklerimiz bilir.” Az konuşur, çok çalışır, sır vermez, dayanıklı, tam bir komando.


  [​IMG]
  KAMİL ARITAN (TON BALIĞI) / BAHADIR MUHTAR

  21 yaşında. Çanakkaleli, biraz iri yarı... Akıllı bir er. Sadece anne ve kız kardeşi var bu memlekette. Eceabatta gemi atölyesinde tamirat yapıyor. Onun belalısı da Durali başçavuş.


  [​IMG]
  EŞREF KANAT / KAMİL ADIGÜZEL

  Osman’ın dedesi. 80 yaş civarında. Vakit bulduğu an Ertokuş türbesinde alır soluğu. Görmüş geçirmiş, gönül sahibi, tertemiz bir adam. Makedonya için de dua edip endişelenir, Kaşgar için de. Tarih ve millet bilinci yüksek, tasavvufi bir terbiyeye sahip.

  SITKI SEYİTOĞLU / MUHAMMED CANGÖREN

  Nihan’ın dedesi. O da 80’li yaşlarında. Güneydoğu’ya has medrese eğitiminden geçmiş, ciddi bir geleneğin son temsilcilerinden. Görüşleri isabetli, feraseti yüksek. Yaşadığı coğrafyaya musallat olan büyük fitnenin farkında. Elinden bir şey gelmemesinin acısını duyuyor.

  Kaynak
   
 8. 16 Kasım 2009
  Konu Sahibi : dids
 9. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  1. bölüm fotoğraflarının bir kısmı ve kamera arkası fotoğrafları

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak
   
  Son düzenleme: 23 Aralık 2009
 10. 16 Kasım 2009
  Konu Sahibi : dids
 11. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Son düzenleme: 23 Aralık 2009
 12. 16 Kasım 2009
  Konu Sahibi : dids
 13. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  1. bölümden kamera arkası fotoğrafları

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak
   
 14. 10 Aralık 2009
  Konu Sahibi : dids
 15. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  16 Aralık Çarşamba 20:00'da TRT 1'de!

  Ve Sonunda Sakarya Fırat'ın Yayın Tarihi Belli Oldu..Yapılan Açıklama Şöyle...

  Sakarya Fırat'ın ilk bölümü 16 Aralık Çarşamba günü saat 20:00'de TRT 1 ekranlarında yayınlanacak.

  1. ve 2. bölüm çekimleri tamamlanan, halen 3. bölüm çekimlerine Isparta'da devam edilen Sakarya Fırat'ın çarpıcı ve dramatik ilk bölümünün yayını önümüzdeki Çarşamba saat 20:00'de TRT 1'de gerçekleşecek.
  Kaynak
   
 16. 10 Aralık 2009
  Konu Sahibi : dids
 17. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Sakarya Fırat 1.Bölüm Özeti

  Türkiye’nin acıyla, ölümle, terörle geçen son 25 yılının Osman Kanat ve onun bir avuç arkadaşının hayatları üzerinden anlatılan hikayesidir Sakarya Fırat…

  Sönen on binlerce hayatın, dağılan, yerinden yurdundan olan binlerce ailenin, bir ülkenin çektiği acının hikayesidir…

  Aynı topraklardan doğan, aynı topraklarda akan iki nehrin, ayrılığa, bölünmeye karşı savaşıdır Sakarya Fırat…

  Uzman Jandarma Osman Kanat, askerliği gönüllü olarak seçmiş ve görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan parlak bir askerdir. En zor operasyonların altından kalkan da odur… Devresi Cemil’le gittikleri ufak bir operasyon başarıyla sonuçlanır ancak bu operasyonun başarısı örgütü fena kızdırır…

  Osman ve Cemil, operasyondan sonra köyün ileri gelenlerinden Mürsel Ağa’nın evine sığınırlar. Peşlerindeki adamları atlatmayı başaran Osman nicedir unuttuğu aşkla burada, Mürsel ağa’nın kızı Nihan’ın gözlerinde karşılaşır.

  Osman ve Cemil karakola dönerler… Osman yorgun, Cemil hafif yaralıdır. Karakoldaki herkes heyecanlıdır, çünkü milli maç vardır…

  Ortadan kaldırmayı planladığı adamı askere kaptıran Necla çok öfkelidir… Hem adamını hem intikamını almaya kararlıdır… O gece milli maç vardır… Yani Necla’nın aradığı fırsat…

  Necla tüm adamları ve her geçen an büyüyen öfkesiyle karakolun üstüne kabus gibi çöker… Ortalık cehenneme döner…

  Osman Kanat ve arkadaşları ölümüne bir mücadeleye girişir. Hiç kimse sabahı görüp göremeyeceğini bilmemektedir. O an, o gece sabahı görebilmek kimse için önemli değildir… Önemli olan mücadeledir, kanının son damlasına kadar…

  İsimsiz kahramanlar için 71 dakikalık saygı duruşu.
  SAKARYA FIRAT

  Kaynak
   
 18. 16 Aralık 2009
  Konu Sahibi : dids
 19. semuxsx

  semuxsx Güle Aşık Bülbül Pro Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2008
  Mesajlar:
  620
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  88
  sakarya fırat; yaktın yıktın kül ettin benimafoldumben
  dizide emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler..bu vatan uğruna canını veren isimsiz kahramanlar ruhunuz şad mekanınız cennet olsun:Saruboceq:
  dizide ilk başlarda askerlerimizin yaptığı bir çok şey beni güldürdü..mesela;askerlerden birinin dolabındaki kızın resmini öperken komutana yakalanması,yemek yerken masa altından gizlice dergiye bakıp sonradan yakalanmaları,acemi sayılacak tombik şişman bir askerimizin annesi yemesi için ona yemek hazırlamış,komutan bunu görünce alıp afiyetle bir güzel yemesi,sonra o tombik askere arkadaşlarının takılmaları güzeldikaydirigubbakcemile3
  taki jandarma osman'ın annesiyle telefonda konuşmalarını görünceye kadar..annesi üzülmesin kendisi için üzülmesin diye karakolun önünden cadde geçiyor dedi..oysa ne caddesi dağlık alan araba yerine o an ordan eşşekle giden bir amca geçiyordu,askerlerin hepsi takım elbiseli rahat yerimiz dedi..çatışma yeri dağlık alan bizden çoook uzakta dedi..annesi ona soru sordukça o hep bir şekilde annesinin içi rahat olacak şekilde cevaplar verdi..oysa annesine söylediklerinin tam tersini yaşıyordu..
  ve bir gece askerler maç seyrederlerken,teröristler karakolu bastılar,çatışma çıktı ve birçok asker şehit oldu..osman askerin devresi cemil bir başka vurulan askere yardıma giderken vuruldu ve oda şehit oldu..uzman jandarma osman çok kızdı öfkelendi keskin nişancılığını gösterdi ve arkadaşlarının daha fazla kayıp vermesine engel oldu..ve vurulan arkadaşının boynundaki künyesini alarak ona söz verdi ben ölüpte senin yanına gelinceye kadar senin intikamın alınmış olacak dedi..
  zor gerçekten çok zor..her ne kadar bu bir dizide olsa yaşanan bir gerçekte var..bizler evlerimizde rahat uyuyabiliyorsak mehmetçiğimiz sayesinde..Allah bütün mehmetçiklerimizi korusun..:Saruboceq:
  şehitlerimiz bu vatan uğruna canlarını veren evlatlarımız;ruhunuz şad mekanınız cennet olsun..ciğerleri yanan analarımız,babasız,evlatsız,eşsiz,kardeşsiz kalan insanlarımız var..Allah onlara dayanma gücü bol sabır versin..Allah kimseye bundan sonra evlat,kardeş,eş,acısı göstermesin..:Saruboceq:
  Allah mehmetçiklerimizin yardımcısı olsun..Allah'a emanet tüm mehmetçiklerimiz:Saruboceq: