Sakız çiğne, zekan artsın

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Gulpare tarafından 20 Ekim 2007 başlatılmıştır.

20 Ekim 2007
    Konu Sahibi : Gulpare
  1. Gulpare

Gulpare Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Sakız çiğnemenin düşünme ve hatırlama gibi idrakla ilgili olumlu etkileri belirlendi.

Testte başarılılar

İngiliz bilimadamları, "Sakız çiğneyen kişilerin hafıza testlerinde daha başarılı olduklarını ve daha çok kelime hatırladıklarını gördük" dedi. Sakızın naneli ya da mentollü olmasının bir fark yaratmadığını belirten uzmanlar, en önemli unsurun sürekli sakız çiğnemek olduğunu ifade etti. Bilimadamları, araştırmaya katılan 75 kişinin, sakız çiğnemeyenler, gerçekten sakız çiğneyenler ve yalandan sakız çiğneyenler şeklinde gruplara ayrıldığını belirtti. Deneklere resim, kelime ve telefon numarası hatırlatmaya yönelik sorular soruldu.

İNSÜLİNİ YÜKSELTİYOR

UZMANLAR, "Testlerden sonra gerçekten sakız çiğneyenlerin, sakız çiğnemeyenlere göre kalp atışları dakikada 3 kez, yalancı çiğneyenlere göre ise 1.5 kez hızlı attı. Kalp atışındaki artışın, idrakı artıracak derecede beyne oksijen ve glikoz dağıtımını yükseltmiş olabileceğini düşünüyoruz" dedi. Sakız çiğnemenin, ağzın sulanmasına bağlı olarak insülinin yükselmesine neden olduğu olasılığı üzerinde de durulduğunu belirten uzmanlar, "Beyinde, öğrenme ve hatırlama için önemli olan insülin alıcı sinirlerin bulunduğu biliniyor" diye konuştu.

2. 20 Ekim 2007
  3. sudenaz17

sudenaz17 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    o ingiliz bilim adamları benim kaynanıyı inçelemeyi unutmuşlarda ondan öyle bi sonuca varmışlar maşallah sabahtan akşa sakızla yatıp kalkıyo ama kadında bir dirhem akıl yok:Roflol:

4. 20 Ekim 2007
  5. Gulpare

Gulpare Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Demekki senin kayivalidende ters etki yapmis..:))

6. 20 Ekim 2007
  7. snookie

snookie Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    130
    Ödül Puanları:
    153
    bende geçen gün çiğniyordum çok fazla çiğneme bebeğin geveze olur dediler :)...

8. 24 Ekim 2007
  9. royall

royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    106
    yok öle bişii kesinlikle inannma sakızı çok sevmeme rağmen sürekli çiğnememe rağmen kızım tam tersi nefret eder tiksinir hattaa sakızdan dokunamaz bile sakız çiğneyene..bende kulaklar için iigeldiğini daha ii duyduğunu okumuştumm..şakkıdışakkıdı

10. 24 Ekim 2007
  11. laluz1984

laluz1984 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    valla bende cok çiğniyom evde bi kutu var ama gittikçe zekam geriledi yaaww eşim aptal olcan yakında dio valla:)))

12. 24 Ekim 2007
  13. sine

sine Guest

bende okadar çok ve hızlı çiğniyorumki eşim banada kızıyor çıkar şunu ağzından diye ama sakız çiğnedimmi hem acıkmıyorum hemde sinirlerim daha rahat oluyuyor relex oluyorum yani bence boş verin onu bunu çiğneyin çok rahatlatıcı birde sakız çiğneyenlerinyüz hatlarının daha sıkı olduğunu duydum

14. 24 Ekim 2007
  15. Claries

Claries O bir anne:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    benim eşimde sakız çiğnememe uyuz oluyo ama ben çok seviyorum onun inadına şişirip şişirip patlatıyorum balonları

16. 24 Ekim 2007
  17. Gulpare

Gulpare Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Evet sakiz kulaklara da iyi geliyor.Kulaklarim agridigi zaman hep sakiz cignerim ve etkisini de en kisa sürede görürüm.

18. 24 Ekim 2007
  19. sozyasi

sozyasi Hüzün Dostu..! Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Hımm, ben severim ama yanımda cak cak sakız çiğneyenlerden nefret ederim.. Bu yüzden bende onlar gibi olmayayım diye çok kasarım kendimi..