Sakız kilo mu kaybettiriyor?

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve Asortie tarafından 14 Ocak 2008 başlatılmıştır.

14 Ocak 2008
    Konu Sahibi : Asortie
  1. Asortie

Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

Beğenildi:
    607
    Ödül Puanları:
    238
    Özellikle sakızda bulunan bir tatlandırıcı olan sorbitol maddesinin, önemli ölçüde ishale ve kilo kaybına yol açtığı bildirildi.

Berlin Charite Üniversitesi Gastroenteroloji Bölümü'nden doktorların, güçlü ishal ve bağırsak yakınmalarıyla hastaneye gelen 2 hastayı tetkik ettikleri belirtildi. Bu hastalardan biri olan 21 yaşındaki bir kadının, 8 ay boyunca karın ağrısı ve ishalden yakınması olduğu, 11 kilo yitirdiği ve hastaneye geldiğinde 41 kilonun altında olduğu, diğer hastanın ise 1 yılda 22 kilo yitiren 46 yaşındaki bir erkek olduğu kaydedildi.

Tetkikleri normal görünen iki hastanın beslenmesini inceleyen doktorlar, kadının günde 18-20 grama eşdeğer miktarda sorbitol tükettiği (bir sakızda 1.25 gram sorbitol bulunuyor), erkeğin ise günde yaklaşık 20 şekersiz sakız çiğnediği ve yaklaşık 200 gram tatlandırıcılı şekerleme tükettiğini saptadılar. Erkeğin tüketiminin yaklaşık 30 gram sorbitole denk geldiği kaydedildi.

Bu biçimdeki beslenmeye son verilmesiyle söz konusu belirtilerin kısa sürede kesildiği belirtildi. Bu iki hastada olduğu gibi yüksek dozda sorbitol tüketiminin beslenmeyle ilgili ciddi risklere neden olabileceği kaydedildi.

CADIARZU

Son düzenleyen: Moderatör: 28 Mayıs 2009
  2. 26 Ocak 2008
  3. ilayda26

ilayda26 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim bildigim sakiz çignedigin zaman insanin karni acikiyorlaelaelaelaelae

4. 26 Ocak 2008
  5. mehay

mehay CANIM OGLUM Üye

Beğenildi:
    26
    Ödül Puanları:
    198
    ama ben sakiz cigneyince cok acikiyorum!!!!!!

6. 26 Ocak 2008
  7. Ur$uLa

Ur$uLa Guest

sanırım sakız derken çiğnenen sakızdan bahsetmiyoCADIARZU çünkü birde tatlı çeşitlerinde vs gibi şeylerde kullanılan sakızda var CADIARZU
    allah allah ilginçmişCADIARZU

8. 26 Ocak 2008
  9. bebişiiiim

bebişiiiim Guest

valla benım yengem bı yatarken çıkartır ağzından sakızı gerçektende tığ gibi bır çocuğu var ama mankenlere taş çıkartır sakıza borçlu.

10. 27 Ocak 2008
  11. Sahara

Sahara Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yıllardır sadece yatarken çıkarıyorum çiğniyorum kiloyla bi ilgiis olduğunu sanmıyorum

12. 27 Ocak 2008
  13. martonus

martonus Guest

tüm sakızların üstünde yazar laktasif etkisi vardır yani ishal yapar diye
    Arkadaşlar böyle seylere meyletmeyin sağlıklı olanı secin bence ilerki yıları dusunun vucudunuza zarar vermeden kilo verin

14. 27 Ocak 2008
  15. sus_aglama

sus_aglama Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar akıllı olun ya adamlar zararlı oldugunu söylemişler dikkat edin bencede denemeyin derim

16. 27 Ocak 2008
  17. Siyah_24

Siyah_24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    aynen bende öle canım cigneyince acıkıyorum ama yüz kaslarına iyi geldigini biliyorum.. şu cignediklerimizden ziyade eskinin yaım sakızları var onlar yüz kaslarına iyi geliyo diye duymuşum yerimseniben

18. 27 Ocak 2008
  19. wheatus

wheatus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    her sakizda sorbitolda yoktr degilmi ???