Saksıda meyve yetiştirin..

Konusu 'Bir önerim var !' forumundadır ve Yelizz tarafından 9 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  9 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Yelizz
 1. Yelizz

  Yelizz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2006
  Mesajlar:
  445
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Saksıda meyve yetiştirin  Saksıda yetişen meyve ağaçlarının ömrü 30-50 yıl kadar. Balkonda, terasta ve bahçelerde dekorasyonu tamamlayan bir öğe olmanın yanı sıra, yenilebilir meyveler de veriyorlar. Farklı hediyelik arayışının en son noktalarından biri saksıda yetişen meyve ağaçları. Bahçe düzenlemesine duyulan ilgi de talebi artırıyor. Bu ağaçlar dekoratif ve hediyelik olma özelliklerinin dışında, evinizde canınız istediği zaman taze meyvelere ulaşmanızı sağlıyor.

  Ağaçları saksı içinde ve dalında meyveleriyle satan S Çiçekçilik sahibi Ziya Soner, "Geçtiğimiz Babalar Günü’nde kalıcı olsun diye saksıda çiçek almaya gelen müşterilerimiz meyve ağaçlarını görünce tercihlerini bu yöne çevirdiler. Ağaç alan müşterilerimiz tanıdıklarına tavsiye ettikçe baktık ki, saksıda çiçek yerine meyve ağacı satışları fırladı" diyor.

  Bu küçük ağaçları bulabileceğiniz tek adres Ziya Soner’inki değil. Ama en uygun fiyatlılardan biri. Soner, yurtdışından ithal edilen ağaçların çok yüksek fiyatlarla satıldığını görünce bu işe girmiş ve üreticiliğe başlamış. "Çocuklar kendi emeklerinin sonucu olan meyveleri yerlerse, daha farklı bir bakış açısına sahip olurlar. Ayrıca bahçesine özen gösteren, farklılık yaratmak isteyenlerin de tercihi olabilir bu ağaçlar. Yurtdışından getirmelerine gerek kalmadan, üstelik bakım desteği alarak saksıda meyve ağacı sahibi olabilirler" diyor.

  Bir ağaç 15 kilo meyve veriyor
  Normalde fide şeklinde satılan meyve ağaçları, ancak 20-30 yıl sonra ağaç olabiliyor. Bu süreçte ağaçların bakımı da çok önemli. Ancak saksıda yetişen ağaçlardan 1-52 ay arasında meyve alınabiliyor. Alternatifleriniz kiraz, nektarin, japon eriği ve elma. Hatta meyveleri üzerinde olarak satılanlar da var. Ağaçlar nisan-aralık arasında 10-15 kilogram meyve veriyor. Bu meyvelerin aroma oranı da çok yüksek. Bir buçuk ay boyunca ağacın dalından meyve yenebiliyor. Ömürleri 30-50 yıl. Kış geldiğinde nasıl bakılacağı konusunda eğitim veriliyor.

  Ağaçların, üzerinde yetişmiş meyveleriyle ortalama fiyatları 150-700 YTL arasında. Fiyat yaşına göre artıyor. Yaşı büyük olan ağaçlardan daha fazla meyve alınıyor.
   
 2. 24 Ekim 2013
  Konu Sahibi : Yelizz
 3. beckybecky

  beckybecky Üye Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2013
  Mesajlar:
  54
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  6
  Ben de limon cekirdegi ekmiştim ve suan küçük bir filiz haline geldi buşekilde büyür mü veya meyve verir mi acaba bir bilgisi olan var mı?