Salkl mutfak iin 10 neri

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve DilaNaz tarafından 14 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  14 Nisan 2008
  Konu Sahibi : DilaNaz
 1. DilaNaz

  DilaNaz Körler sağırlar,birbirini ağırlar. Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.725
  Beğenildi:
  40
  Ödül Puanları:
  153
  Sağlıklı mutfak için 10 önemli uyarı

  Bazen gözümüzden kaçan küçük detaylar da sağlığımıza ciddi ölçüde zarar verebilir. Özellikle mutfakta gözden kaçan detaylar sağlığımızı tendit edebilir...
  12 Nisan 2008 08:36
  Yazı boyutunu büyütmek için
  Sağlıklı olmak için yalnızca görünen ve bilinen olgulara dikkat etmek yetmez. Bazen gözümüzden kaçan küçük detaylar da sağlığımıza ciddi ölçüde zarar verebilir. Özellikle mutfaklarda hijyen kurallarına maksimum dikkat etmenin önemine dikkat çekiyor uzmanlar.

  İşte size sağlıklı bir mutfak için gerekli 10 ipucu...

  Sağlıklı süt alın

  Daima sağlıklı süt satın alın. Açıkta satılan sütlerin hijyenik şartlara uygunluğuna emin olun. Pastörize sütü gerekmedikçe tercih etmeyin ama sağlıksız koşullarda satılan açık süte tercih edebilirsiniz.  Eğer seçme durumundaysanız, taze veya şok dondurma işlemine tabi tutularak dondurulmuş tavuğu seçin.

  Etleri en az 70 derecede pişirin

  Gıdaların bütün kısımlarının en az 70 derecede pişirilmesi gerektiğini unutmayın. Donmuş sığır eti, balık ve tavuk etini pişirmeden önce tamamen çözün.

  Soğutmadan yiyin

  Güvenli tüketim için, pişmiş besinleri ısılarını kaybetmeye başlamadan hemen yemeye özen gösterin.

  Bebeğe taze gıda verin

  Bebekler için, depo edilmemiş gıdaları tercih edin. Taze gıda ile beslenen bebeğinizin daha sağlıklı olacağını aklınızdan çıkarmayın.

  Hepsini birden ısıtın

  Bir kez daha yeniden ısıtmak, gıdaların bütün kısımlarının en az 70 dereceye ulaşması anlamına gelir.

  Pişmiş ve pişmemiş eti ayrı koyun

  Çiğ tavuk hazırlarken kullanılan bıçak ve kesme tahtasını yıkamadan, daha sonra pişmiş tavuk için kullanmayın. Böyle yapmakla, mikrop üremesi ve pişirme öncesi mevcut olan hastalıklar için tüm potansiyel riskleri tekrardan oluşturursunuz.

  Ellerinizi sık sık yıkayın

  Gıdaların hazırlanışı işlemine başlamadan önce ve her bir ara sonrasında, özellikle tuvalete girdiyseniz veya bebek bezi değiştirdiyseniz ellerinizi çok iyi şekilde yıkayın. Balık, tavuk veya et gibi çiğ gıdaların hazırlanmasından sonra diğer gıdaların işlemine başlamadan önce de ellerinizi tekrar yıkayın.

  Temizliğe özen gösterin

  Her bir gıda kırıntısı, kalıntısı veya noktasını mikropların potansiyel kaynağı olarak düşünün. Bulaşıklarla ve kap kacaklarla temas eden havlu, kurulama bezi gibi eşyalarınızı her gün değiştirin ve tekrar kullanım öncesi iyice yıkayın.

  Böceklerden koruyun

  Gıdaları, sıkıca kapatılmış kaplar içerisinde depolayarak saklayın. Herhangi bir haşereye karşı dikkatli olun.Buz için önce suyu kaynatınYemek yaparken içme suyu kullanın.

  Buz yapmadan önce buz kabına koyacağınız suyu mutlaka kaynatın.

  Özellikle bebek mamalarının hazırlanmasında kullanılan sular konusunda daha da dikkatli olun.


  a.s.a.s.a.s.