sallanma sorunumuza çözüm

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve nehirce tarafından 29 Ekim 2007 başlatılmıştır.

29 Ekim 2007
    Konu Sahibi : nehirce
  1. nehirce

nehirce Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    selam arkadaşlar.2 yaşındaki oğlum sürekli sallanıyor ve başını vuruyor.Artık takıntı haline geldi günün çoğunu böyle geçirmek istiyor.Böyle giderse başında bir hasar oluşacak.Ne yapsam önüne geçemiyorum.Belki aynı durumda olan arkadaşlar vardır.Bir çözüm önerisi ?

prettywoman89 bunu beğendi.
  2. 29 Ekim 2007
  3. yagmur_su

yagmur_su Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım çok çok geçmiş olsun üzmek istemem ama bizim komşumuzun oğluda öyleydi devamlı kafasını koltuğa falan vuruyodu ve 2 yaşına gelmesine ragmen hiç konuşmuyodu.doktora götürdüler ve çocuk otistik çıkmış otistiğin sebebide çocugun çok tv izlemesiymiş senelerce doktor peşinde koştular çocuk bayagı açıldı ama yaşıtlarına göre konuşması sınırlı.
    inşallah senin sorununda hemen çözülür vakit kaybetmeden doktora götürmeni tavsiye ederim canım.

4. 29 Ekim 2007
  5. nehirce

nehirce Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkürler ama biz pedagoga götürdük.o yönde bir sorunumuz yok çok şükür.cin gibi maşallah.şimdi bir psikiyatriste götüreceğiz.

6. 29 Ekim 2007
  7. nehirce

nehirce Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    teşekkürler ama biz pedagoga götürdük.o yönde bir sorunumuz yok çok şükür.cin gibi maşallah.şimdi bir psikiyatriste götüreceğiz.

8. 29 Ekim 2007
  9. çokoprens

çokoprens iki prens annesi Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    en kısa zamanda uzman yardımı almalısın canım umarım önemli bir sorun yoktur

10. 29 Ekim 2007
  11. nehirce

nehirce Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    sağol.sorun can sıkıntısımıdır nedir bilmiyorum?oyun oynadığımızda herşey süper ama yalnız kalınca sallanıyor

12. 2 Kasım 2007
  13. DryaSzr

DryaSzr Edeple gelen lütufla gider Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    canım bazı bebekler sallanmayı severler.benım 2 yasındakı oglum da sureklı sallanıyordu otızm den suphelenerek once cocuk dr.una sonra da bır psikiyatriste goturduk bır suru test sonuda korktugumuz basımıza gelmedı.ama başka seyler de gozlemlıyorsan ıletısım kurmrmk ya da goz goze gelmekten kaçınmak gıbı vakıt kaybetmeden dr.a gıtmelısın.sakın panık de olma dedıgım gıbı cocuklarda sallanmak hoş bır duygu yaratıyor.ama bunu takıntı halıne getırdıyse ve başka gozlemlerın de varsa vakıt kaybetme canım

14. 2 Kasım 2007
  15. eceda2003

eceda2003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Benim kızkardeşimde küçükken bir filimden (lorenzonun yağı) etkilenerek sallanmaya başlamış şimdi 28 yaşında tabii.Dikkat çekmek için yapıyorlar sanırım.Ozamanlar pedegog psikolog gibi şeyler doğal karşılanmadığından herhangi bir dr götürmemiş annem ama dikkatini farklı şeylere çekmek sanırım düzelmesine yardımcı olur.Mesela bir kreşin oyun saatlerinde onuda götür oynasın çocuklarla farklı birşeyler yapsın unutur bence.Yada uzun saatlerini alacak şekilde cocuk parklarına götür.geçmiş olsun.Bu arada kızkardeşim maaşallah cin gibidir.

16. 2 Kasım 2007
  17. kakule

kakule Guru Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    306
    arkadaşım benimde hemen aklıma otizm geldi lütfen ihmal etme yaşı daha erken benim yeğenimde otistik yaşadıklarımızdan biliyorum noolur basit bi sallanma deyip geçme düzelene kadarda peşini bırakma. otizmi bi sürü çeşidi var belki gözden kaçmış olabilir sana bi arkadaş bi abla tavsiyesi ciddi bişi olabilir canım... çocuğuna klip içerikli tv kanlalrını izletme dönen nesnelere bakışını takip et birde göz kontağı çok önemli dakikalarca gözlerinin içine bakmasını sağla.

18. 2 Kasım 2007
  19. Fahriye

Fahriye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    108
    Sallanma sorununa en iyi cözümü cocuk psiyatrisi üzerine egitim almis bir uzman karar verir. Biz burda ne desek, yalan ya da yanlis olur canim.

Ama, kendi kendine sallanma insana ilk etapta otizm süphesi uyandiriyor.
    Otizm genis bir yelpazesi olan bir rahatsizlik. Mesela, benim oglum otistik ama kendi kendine sallandigini görmedim. Ama bazi vakalarda sallanma, kendi etrafinda dönme..vs olabiliyormus.

Ismiyle cagrildiginda tepkisi nasil?
    Dönen nesnelere karsi ilgisi yogun mu?
    Siz seslendiginizde sagir gibiymis gibi hic tepki vermezken, cok sevdigi cizgi film, reklam, bir müzik...vs ciktigi zaman Tv karsina kosup pür dikkat kesilip, cevresiyle ilgisi azaliyor mu ya da tamamen kopuyor mu?

Daha bir sürü tipik belirtiler var. Sen en iyisi otizim üzerine egitim almis bir uzmana götür.Daha da iyisi, Türkiye`de bulunan bir otizm merkezine ugraman ve onlarla görüsmen..Onlar seni yönlendireceklerdir.

Benim oglumda cin gibi ama otistik iste.
    Söyledigim hemen hemen herseyi anliyor ama konusamiyor su an..Terapilerde, gösterilen seyi terapist bir kere göstermesi yetiyor. Puzzle`ri hic sasirmadan yerli yerine koyuyor. Küp-ücgen-silindir...vs sekilleri gelmesi gereken yerler yerlestiriyor. Renkleri tanimasi cok iyi...

Ihmal etme, telaslanma ama acele et canim...
    Hersey hastalikta oldugu gibi, otizmde de, erken teshis ve tedavi cok önemli..

Saglicakla kal,
    Umarim hicbirsey yoktur bebisinde..