Sanal sohbet neden tehlikeli?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Elif tarafından 21 Aralık 2006 başlatılmıştır.

21 Aralık 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.193
    Ödül Puanları:
    438
    Son zamanlarda internet ortamında chat odalarına girip yabancı kişilerle sohbet etme ile ilgili yaşanan sorunlar hepimizi üzüyor... Bu sorunları göz ardı etmeyerek duyarlı olmak zorundayız.

Aksi takdirde birbiri ardına yaşanan hadiseler sosyal patlamaları da beraberinde getirecektir. Bunu önlemenin yolu kişilerin bilinçlenmesi ve problemlerinin farkında olarak çözüm yollarını araştırmalarıdır.

Sohbet etme duygu ve düşüncelerini başka kişilerle paylaşma herkesin ihtiyacı. Bununla beraber uygun kişilerle yapılmayınca da birçok sıkıntıya yol açıyor.

Kişi en yakınları, ailesi, arkadaşları dururken duygu ve düşüncelerini hiç tanımadığı kişilerle paylaşmaya neden ihtiyaç duyar? Bunun birçok nedeni vardır. Bunlardan başlıcaları şunlardır:

Yalnızlık duygusu.

Kişinin kendisiyle ilgilenen, ona zaman veren yakınlarının olmaması.

Boş vakti olup bir gayesinin olmaması.

Kitap okumaması, bir sanatla meşgul olmaması.

Arkadaşlarının olmaması.

Yakın kişilerin eleştirilerinden, yanlış anlamalarından endişe edip düşüncelerini onlarla paylaşmak istemeyip tanımadığı kişilerle bu ihtiyacını gidermeye çalışması.

Kendisiyle aynı fikir, duygu ve düşüncede olduğunu, ortak noktalara sahip olduğunu düşündüğü kişilerle bu ihtiyacını gidermeye çalışmaması.

Bütün bu nedenlere bağlı olarak bakıyoruz ki bazı hanımlar chat odalarında yabancı kişilerle (başlangıçta hemcinsleri bayanlarla) sohbet ihtiyacını karşılamaya çalışıyor, gerekçe olarak da eşlerinin iş yoğunluğu veya arkadaş toplantıları sebebiyle kendisiyle ilgilenmediğini gösterip buna mecbur kaldıklarını iddia ediyorlar. Yine bazı beyler chat odalarında sohbet ihtiyaçlarını gidermeye çalışıp kimisi eşlerinin aileleri, işleri, sağlık sorunları, küçük çocukları, arkadaşları gibi nedenlerle kendilerine vakit ayıramadıklarından buna itildiklerini söylüyorlar. Yine anne-babası çalışan veya aralarındaki fikri farklılıkları sebebiyle onlarla anlaşamayan, uygun arkadaş ortamı da bulamayan gençler sohbet ihtiyaçlarını chat odalarında karşılamaya çalışıyorlar. Kültür ve mizaç farklılıkları vb. nedenlerle ortaya çıkan karı-koca geçimsizliği gibi durumlarda da eşler sorunlarına makul çözüm yolları aramak yerine chat odalarında sohbet arkadaşları bularak kendilerini oyalıyorlar. Bir kısmı bunun sadece sorunlardan kaçış olduğunu, mazeretlerle bir yere varılamayacağını bilse de birçoğu yaptığının doğru olduğunu veya çaresiz kaldığını düşünüyor. Bu konuşmaların bir kısmı kişinin hemcinsiyle iken, bir kısmı da bazen farkında olmadan karşı cinsle olmakta ve sorunları daha da büyütmektedir...

Kişi ister evli ister bekar olsun birbirinden farklı, çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır.

Chat yapma, bazen bağımlılığa dönüşmekte bazen de yabancı bir kişinin verdiği zarar, kişinin kaçmak istediği sorunlardan kat be kat daha da zorlanmasına yol açmaktadır. Buna ait birçok örnek medyada yer almakta ve başka birçok sorun yanında ruhsal sorunlara da yol açmaktadır.

Kişinin gerçek kişiler yerine tanımadığı kişilerle konuşmayı alışkanlık haline getirmesi, gerçek ortamda yüz yüze sohbet etmek yerine sanal ortamdaki arkadaşlıklardan hoşlanması, içki kumar gibi zararlı bir alışkanlığa dönüşebiliyor, ailevi sorunlara yol açıp gençlerin ders başarısını, çalışanların verimliliğini düşürüyor. Forumlar, tartışma odalarında kişi kendisiyle ortak yanları olan kimselerle sohbet etme imkanı bulduğunu zannederken tanımadığı yabancı ve zarar verebilecek kişilere yakınlaşıp korumasız kalıyor. Zira sanal ortamda birçok kişi, kimliklerini çok kolay gizleyip karşı tarafı yanlış bilgilerle yanıltarak hayal kırıklıklarına yol açıyor.

Özel konulara girmeyin

Kişi tanımadığı kişilerle internet ortamında konuşmamalı, kendisi hakkında bilgi vermemeli, iş vb. gerekli konularda haberleşmek gerekiyorsa sadece işle ilgili konuşup tanıdığı kişi de olsa özel konularda sohbete girmemelidir. İnternet ortamında iletişim birçok yönüyle eksik olduğundan yanlış anlamalar gerçek dünyadakinden de daha fazla olmaktadır. Herhangi bir kişi tarafından rahatsız edilme durumunda en yakın kişilere bilgi verilmeli. İnternet bağımlılığı ve yabancılarla chat yapma bağımlılığına son vermek için hayatın olumlu, güzel yönlerine bakarak mutlu olabilmeyi öğrenmeli, hedef sahibi olmalı. Kitap okuma, kurslara katılma, spor yapma, vb. şeklinde çözümler üretmeli.

Farika Teymur Artır

2. 21 Aralık 2006
  3. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Elif canim cok onemli bir konuyu gundeme getirmisin, tsk, yazilanlar cok dogru katiliyorum, sanal ortamdayim aman bana ne yapabilir diye dusunuyor insanlar, ama kimseye guven yok,

4. 3 Nisan 2007
  5. txixlsxixm

txixlsxixm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben sanmıyorum sanalda kendimin bu kadar kaptıracağıma... sadece kk dayım ...arada başka yerlerede gitsem..yinede sanal ortamın ..bu kadar derinlerinde dolaşmam... bu bence kendini yalnız hissedenlerin yapacağı bir şey ..elifim ama harika bir konu tebrik ederim bebeğim....

6. 29 Ağustos 2007
  7. ozge83

ozge83 Guest

ben bu yazıya katılıyorum..

8. 30 Ağustos 2007
  9. gulsehri

gulsehri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Interneti ilk baglattigim zaman bir kac defa merak edip girmeye kalktim chat sitelerine resmen midem bulandi,ben kk dan baska birkac paylasim sitesine daha giriyorum ve onlarda gercekten cok iyi paylasimlari olan yerler,ama vaktimin hemen hemen hepsini kk da geciriyorum,chat sitelerimi? aman yanina bile yaklasmam dogrusu,iyiki varsin kk.a.s.a.s.Şeniz

10. 30 Ağustos 2007
  11. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    bana çok saçma gelmiştir her zaman.ben kk daki sohbete bile, bir şey sormanın haricinde katılmıyorum.gerçi kk ya üye olana kadar, hiç görmediğim yabancı insanlarla arkadaş olabileceğim, aklıma bile gelmezdi.

12. 31 Ağustos 2007
  13. yagmursu

yagmursu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bence çok özele gırmeden sohbette sorun yok

14. 4 Aralık 2007
  15. S€LD@

S€LD@ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Evet Eliff çok öenmli Bi Konuyu Dile Getirmişsin....

16. 10 Aralık 2007
  17. GxuxZeLcEm

GxuxZeLcEm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler... kişi kendine saygılı olmalı... böyle şeyler yaşanmasa...

18. 13 Şubat 2008
  19. miyase

miyase o bir adanaliiiiiiiiiiiii Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    slm arkadaşım gerçekten önemli bir konuya değinmişsin tebrikler