Sanat Güneşimiz Zeki Müren

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve yesilim tarafından 20 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

20 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : yesilim
  1. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    SANAT GÜNEŞİMİZ ZEKİ MÜREN

Dinlediğim en güzel Türkçe ile Türk müziğini icra eden Zeki Müren.
    Sesine hayrandım,hakkında çok yorum yapılırdı,beni hiç ilgilendirmezdi özeli.
    İlk karşılaşmamız..
    Evimizin karşısındaki (motel)havuza kızımı da alıp giderdim.Serilip,uzanırdık güneşe karşı,kararmak isterdik o yıllarda nedense...Çok sıcak Temmuz günlerinin birinde.. Bir koşuşturma başladı..Gazeteciler doluştu.Ortalarında Zeki Müren,ağır ağır iniyor merdivenleri,kendine has yürüyüşü ile..Arkasında hayranları,ne geliş ama..Her gün değişik sanatçılar onu ziyarette.Fotoğraflar çekiliyor,röportajlar yapılıyor..Zeki müren ile bir poz verebilmek için yaptıkları rezillikleri seyrederdik..
    Havuza giriyor,arkasında yine onlarca insan...Birkaç gün böyle geçiyor. Biz kızımla izliyoruz sessizce.Elimizde kitabımızı okuyor,arada serinlemek için yüzüyoruz. Göz göze gelince selâmlaşıyoruz usulen...Ve bir gün havuzun içinde...İngilizce kendini tanıtıyor..“Sizi tanımaz mıyım,sesinize hayranım,ben Türküm” diyorum...Gülüyor“Ben sizi turist sandım.Buradakilere baksanıza peşimden ayrılmıyorlar.Sizi umursamaz görünce”...diyor gülüşüyoruz...Nasıl kibar konuşma,nasıl zarif hareketler..o nasıl yüzüş..görmeliydiniz.

Sonraki günlerde de arada selâmlaşıp ayak üstü sohbet ediyoruz.“Bana suda çıkmayan rimelleri tavsiye ediyor,onları nasıl temizleyeceğimi kâğıda yazdırıyor ısrarla.
    Bir gün.. “Tanınmış biri olmasam,sizi,ailenizle davet etmek ve sohbet etmek isterdim.Ama olmuyor işte..Benim yüzümden size lâf gelsin istemem” dedi ve yerine doğru yürüdü.
    Şaşırmış,daha da hayran olmuştum tutumundan dolayı.Hassas ve kibardı bize karşı.. Ben kendisini daima seviyeli bulurdum..

Eşimle bir Bodrum tatilimizde..İskelede oturmuş,sağı solu her zamanki gibi kalabalık.Bizi nasıl gördüyse kalktı.. Canım benim ay!ay! canım diye bir gelişi var ki..Nasıl tanıdı o kalabalıkta...adı gibi Zeki idi ..Yine ayak üstü sohbet,oradan buradan.“Ben sizi ağırlamak isterdim” derken.. Eşim atılıyor tatlı bir yalan.”Biz kalabalığız,kopamayız onlardan,başka zaman söz” dedi..Biliyorduk ki o davet hiç gerçekleşmeyecek.

Ölümünü duyduğum yıl ve şimdilerde içimden geçen...Hiç olmazsa o hayran olduğum sesli insanla bir fotoğrafım olsaydı..Kaç kez halktan birileri ile fotoğraf çektirirken,havuz kenarında ve Bodrumda,ne ben ne o teklif edememiştik birbirimize.Lâf olur diye...ne saçma

TV de sanatçıların yozlaşmışlığını izledikçe o eşsiz sesli SANAT GÜNEŞİMİZİN büyüklüğünü,insanlığını anılarımda anmadan geçemedim..Sizlerle paylaşmak istedim

Yeşilimin duyguları:çiçek:

2. 20 Mayıs 2007
  3. ffcamdankalp

ffcamdankalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yeşilim,
    zeki müren ben 19 lu yaşlarımda iken Hakkın rahmetine kavuştu,
    benim onu tanımam senin kadar yakın değil,
    hatta halamın kızı olmasa belkide bilmeyecektim,
    çok sevdiğim bir ablam ben onada hala derim, büyük hayranıydı Zeki Müren'nin
    o kadarki o zamanlar ilk bulduğu parayı onun bir haberinin çıktığı dergileri koşup alacak kadar, kasetler, resimler
    plak devrini hiç hatırlamıyorum tabi.
    birde bir defteri vardı hazinesi gibi saklardı,
    içinde tüm şarkılarının yazılı olduğu,
    çok severdi dua ederdi bir gün onunla selamlaşabilmek için
    ne yazıkki gerçekleşmedi,
    bende o zamanlardan kalma bir şarkısı hep dilime dolanır,

gönül penceresinden ansızın bakıp geçti
    bir yangının külünü yeniden yakıp geçti
    mademki son şarkının kırık bir güftesiydi
    niçin yarım bıraktı
    neden bırakıp gitti
    bir yangının külünü yeniden yakıp geçti.

bilmem doğru hatırlayabildim mi

ama bu bana o yılları halamla birlikte gezdiğimiz dergi bayilerini üsküdarı kuzguncuğu hatırlatır
    birde Zeki Mürenin bir resmi belirir gözümde güneş gözlüklü bir resmi

selamlar yeşilim,
    bu vesileyle sanat güneşimize Allahtan rahmet dilerim,

4. 20 Mayıs 2007
  5. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    camdankalbim..inan hala kızının tanımasını isterdim..görmeğe değer seviye..
    sende o kadar güzel yazmış yorumlamışsın ki...
    "dost dediklerim"şarkısını da ben ilâve etsem... teşekküerler canım ..

6. 20 Mayıs 2007
  7. Nixe

Nixe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sevgili yeşilim;
    dediğin gibi Zeki Müren gibi insanlar gerçek sanatkarlar az geliyor dünyaya...bende zeki müren'in son zamanlarında yaşça çok büyük değildim çocuk denebilecek kadar küçüktüm ama yinede onun nazik konuşması,Düzgün Türkçesive güzel sesi hala kulaklarımda.Seninde bahsettiğin gibi insanların özel yaşamları ne olursa olsun eğer işini düzgün yapıyorsa işi ön planda olmalı ,özel hayatı başkalarıı ilgilendirmemeli.Kendisinin sahnede vefat etmeside bence bir ayrıcalıktır,işine olan aşkıyla gözlerini yumdu,sevdikleri,sevenleri yanındaydı.
    sana diyorumya hep pozitif enerji verıyorsun diye Zeki Mürende böyle hissetmişki kader sizi birkez daha buluşturmuş,keske bir fotoğrafta hatıra olarak kalabilseymiş sana.Ama yinede tanıyabilmişsin bu büyük insanı...

8. 21 Mayıs 2007
  9. Daxgx Çiçexgxim

Daxgx Çiçexgxim hayat gezince güzel:: Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    yeşilim,sanat güneşimiz Zeki Müreni bize anımsattığın için sana teşekkür ediyorum.Benimde küçük bir hikayem var ,eşimle ben nişanlı iken ,malum ben Hollanda'da yaşıyordum ve eşim posta aracı ile bana Zeki Mürenin kasetini yollamıştı hala ben o kaseti saklar ve zaman zaman eşimle birlikte dinlerim.Nur içinde yat rahmetli Zeki Müren.

10. 21 Mayıs 2007
  11. pufidik27

pufidik27 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende sesini ve kişiliğini cok beğenırdım. biz yaşlardakiler böyle ise bizden büyük olanlar nasıl sever kımbilir. ben Bodrum da görmüstüm ölümünden 1 sene evvel ama cok şişmanlamistı ve şapkası vardı kafasında, söylemeseler tanıyamazdım. zeki müren denilince ilk aklıma gelen onlaca okuttugu cocuk!!!! mekanı cennet olsun..

12. 21 Mayıs 2007
  13. Nisan21

Nisan21 Taze Bekar ( mihrace ) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    yeşilim ne güzel anlatmışsın büyük sanatçıydı gerçekten sizin gibi herkes ince düşünse onlarda daha rahat ederlerdi herhalde insanın bazen rahat rahat gezememesi denize girememsi vs zordur sanırım çok istesede yapamıyorlar herkes siz kadar hoş görülü davrsansa keşke

14. 21 Mayıs 2007
  15. yesilim

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    sanırım hepimizin hayatında yeri olan ender sanatçılardan biri ZEKİ MÜREN..

16. 22 Mayıs 2007
  17. selinns

selinns Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    ne kadar şanslısın yeşilim zeki mürenle tanışabilmişsin,fotoğrafınız olmasada o güzel anınız hafızanda,büyük sanatcıydı hala severek dinlerim.

şimdi uzaklardasın
    gönül hicranla doldu
    şimdi uzaklardasın
    gönül hicranla doldu

hiç ayrılamam derken
    kavuşmak hayal oldu
    hiç ayrılamam derken
    kavuşmak hayal oldu

sevda bahçelerinin
    çiçekleri hep soldu çiçekleri hep soldu
    hiç ayrılamam derken
    kavuşmak hayal oldu
    hiç ayrılamam derken
    kavuşmak hayal oldu.:çok üzgünüm:

18. 22 Mayıs 2007
  19. olilya

olilya Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    gerçektende çok sanslısın yeşilim onun gıbı sanattçılar parmakla gosterılecek kadar az ne yazzkkı