sanırım kafayı yicemm!!!!!!!!!!

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve 06_gelincik_05 tarafından 29 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

29 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : 06_gelincik_05
  1. 06_gelincik_05

06_gelincik_05 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar ek besin,bal,pekmez,inek sütü,keçi sütü vs vs her kafadan bi söz kafayı yicem neye inanacağımı bilemiyorum.

şimdi ben öncelikle kadınlar kuılübünde kadir tuğcuyu duyana kadar bir takım bilgilerim vardı ve bunların kaynağıda bir kısmı aldığım eğitimden(hemşireyim)bir kısmıda kadınlar kulübü başta olmak üzere internet sitelerinden öğrendiklerim idi.

mesela;
    * inek sütü bir yaşına kadar kesinlikle verilmez.mümkünse iki yaşına kadar verilmemelidir.
    * keçi sütü sindirimi kolay olması açısından ve içeriği yönüyle anne sütüne en yakındır inek sütü yerine tercih edilir.(hatta 4.ayındaki oğluma veriyorum ve yoğurdunu yediriyorum)
    *bal kur'an'ı kerimdede geçtiği gibi muhteşem bir nimettir faydaları say say bitmez.
    *pekmez özelliklede üzüm,dut ve keçiboynuzu çok faydalıdır sofra şekeri yerine hem tatlandırıcı olarak hem sağlık açısından verilmelidir.
    * anne sütü alsada ve yeterli olsada 6.ayda bebek ek besine geçmelidir çünkü süt yeterli olmaz.
    * süt ürünleri ve pekmez bir arad verilmez(demir kalsiyum etkileşiminden ötürü)

şimdi ben bu kadir tuğcuyu duydum nette araştırdım bi sitede soru cevap kısmında verdiği cevapları okudum ve şoktayım.

adam diyoki;
    * çocuk 2 yaşına kadar bile olsa yetiyosa anne sütü ver ek besine gerek yok.
    * 4.aydan sonra mamayı bırak inek sütü ver,zararı olmaz.
    * keçi sütünün inek sütüne üstünlüğü yoktur hatta folik asit ve bazı vitaminlerce fakirdir bile.
    * balın ve pekmezin şeker içeriğinden başka besin değeri yoktur tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.
    * pekmezle süt ürünleri karıştırılabilir hiç bi sakınca yok
    * çocuk balık yemese olur orta asyadakiler hayatlarında hiç balık görmediler

vs vs

adamın dedikleri bi yana diğer bütün dünya doktorları bi yana...ben şaştım kaldm....şimdi benim üniversitedeki prof,doç vs bütün hocalarım ve binlerce doktor mu doğru süylüyo yoksa kadir tuğcu mu?

işin enteresan tarafı sitelerde kimse hocam sen haksızsın demiyo.herkes bi memnun bi memnun..bir sevgi gösterisi minnettarlık şaşılır cinsten...

galiba sıyırıcam!!!çocuğuma ne verecem şaşırdım.bütün tabularım altüst oldu.

yorumlarınızı bekliyorum.

2. 29 Temmuz 2010
  3. susaden

susaden Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    bence altüst olmasın canım sen ve biz bir çoğumuz aynı düşünüyoruz bu konuda yani boşver sen kadir tuğcuyu kendinde sağlıkçıymışsın kendi doğrularını uygula gerisini boşver hiç endişe edicek boş yere kendini sıkıntıya strese sokacak bir durum yok :)

4. 29 Temmuz 2010
  5. 06_gelincik_05

06_gelincik_05 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    doğru aslında ama ek besine yeni geçiyorum heyecanda var:KK1:o siteyi oku bu siteyi oku derken kaldım muallakta.ama bu doktora uymucam zaten cevaplandırma uslubuda çok kaba ve alaycı itti beni yani..

6. 29 Temmuz 2010
  7. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    Her annenin mutlaka kafasında bir yorum vardır.Sonra uygulamaya geçeriz.
    Ben babannemin beni beslediği gibi beslemeyi tercih ettim kızımı.Alya 40 günlüktü Kadir Tuğcuyu bir arkadaşın tavsiyesiyle okumaya başladım.HAstalıklara ve beslenmeye karşı bakış açısını çok yakn ve yerinde buldum.Uyguladım.Anne sütünü ek gıdayla birlikte 6.aya kadar devam ettirdim ben ama ek gıda konusunda ısrarcı olmadım mesela zamanla alıştı.Adamın makalelerini okuyup rahatladım panik durumundan çıktım.
    İnek sütüne 6.ayda geçtim ben kendi doktorumuzda bu anlamda destekcimdi.Maşallah bir sorunumuz olmadı..
    Ben modern bir doktor mantığıyla hareket etmiyorum işin açıkçası,şükür kızımında bağışıklık sistemi çok güçlü.Yani ben öyle olduğunu düşünüyorum bir çok akranına göre.

8. 29 Temmuz 2010
  9. buket_akay

buket_akay Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    2 yaşına kadar çocuklarda bal kesinlikle verilmemeli deli bal hastalığı olarak araştırabilirsiniz...çocuklarda yaptığı bir hastalıktır...

10. 29 Temmuz 2010
  11. BeyazBulut

BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    ben kadir tuğcuya sinir oluyorum evet direk yazıyorum bunu
    ukala ca verdiği cevaplar insanları yanlış bilinçlendirmesi yüzünden
    4. aydan sonra mamayı bırak inek sütüne geç diyor inek sütü kansızlık yapmazmış
    halt etmiş kendisi kızıma 7. ayından itibaren süt vermeye başladım kadir beyin yorumlarına
    güvenerek ve kızım anemi oldu kansızlık yüzünden hiçbirşey yemiyor her dediğine güvenip inanmayın
    balın pekmezin şeker içerinden başka besin değeri yokmuş göya
    balın ve pekmezin ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz doktor olmamıza gerek yok

12. 29 Temmuz 2010
  13. BeyazBulut

BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    şu adamı yüceltmeyin ne olur kendini bi halt sanmasın
    tecrübesiz birsürü anne var inanmayın arkadaşlar
    ben hala çekiyorum kızım kan şurupları kullanmak zorunda kaldı
    aylarca zorla içiyorduk inek sütü kansızlık yapar bir yaşından önce vermeyin çocuklarınıza

14. 29 Temmuz 2010
  15. NakrEdusA

NakrEdusA ♥ {- _ -} ♥ Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    sadece anne sütü yetermiymiş o zaman şuna nasıl cevap verecek oğlum 13 aylık ve ek besine hiçbir şekilde geçemedik yemiyor ne yaparsak yapalım çok şükür anne sütü var emiyo ama sadece anne sütü ne kadar yeterli ; değilki oğlum 1 hafta daha fazla süre kakasını yapmıyor doğru düzgün gıda almıyo çünkü ben o doktorun hala eskide kaldığını düşünüyorum sonuçta herşey değişiyo herşey gelişiyo illaki doğru söylediği şeyler var ama ek gıdaya geçen bi bebeği yeter diye neden bizim durumumuza düşüresiniz keşke bebeğim yese bu yüzden ilerde bağırsakları tembelleşirse diye çok büyük korku içerisindeyim

16. 29 Temmuz 2010
  17. pollyannaa

pollyannaa 1kral+1kraliçe+2 prenses Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    146
    Bende açık açık söylüyorum.. Bu adamın adını bile görmek duymak istemiyorum..

18. 29 Temmuz 2010
  19. denizkxixzxixl

denizkxixzxixl o bir bücür cadı Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    insan neye inanacağını, kime güveneceğini şaşırıyor.
    hele çocuğu sözkonusu olunca.
    kimsenin maddi menfaat ve popülarite uğruna annelere bunu yapmaya hakkı yok. bizim ülkemizde genelin aksini iddia eden rağbet görür.
    sanırım kadir tuğcunun popülaritesi burdan kaynaklanıyor.