Sararan bardaklar için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz?

Konusu 'Mutfak Püf Noktaları' forumundadır ve Beyhatun tarafından 10 Nisan 2012 başlatılmıştır.

10 Nisan 2012
    Konu Sahibi : Beyhatun
  1. Beyhatun

Beyhatun Bin zulme uğrasan da bir zulüm yapma... Üye

Beğenildi:
    42
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    48
    Merhaba arkadaşlar, sararan bardak, çatal ve kaşıklar için sirke kullanıyorum ama tam istediğim gibi olmuyor. Siz ne ile nasıl temizliyorsunuz acaba? Şöyle parıl parıl parlasınlar istiyorum:nazar: Çamaşır suyunu sağlıksız olduğu için kullanmak istemiyorum:KK50:

2. 10 Nisan 2012
  3. elzem7

elzem7 Sevdiceğimle Mutluyum :) Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Önerisi olan varsa bana da söyleyin kızlar, bizim bardaklarda sarı ve bulaşık makinesine girdiği için çizik çizik bi çare bulamadık :KK50:

4. 10 Nisan 2012
  5. Amonra

Amonra Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    162
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    63
    limon tuzu iyi diyolar denemedim
    ama çamaşır suyunda bekletip sirkeli su da bekletiyorum sonrasında
    iyi durulandığında bi zararı olsun sanmıyorum
    ışıl ışıl oluyolar

6. 10 Nisan 2012
  7. Beyhatun

Beğenildi:
    42
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    48
    Canım ben önceleri çamaşır suyunda bekletirdim ve onun temizliğinden memnundum ama çamaşır suyu çok zararlı olduğu için bıraktım ve kullanmak istemiyorum. Erkan Şamcı' yı ( ziraat mühendisi- gülbenin programında çıkıyor) dinlediniz mi bilmiyorum, çamaşır suyunu asla kullanmayın diyor. Belki bazı alternatif tatmin edici temizleme yöntemleri deneyen arkadaşlarımız varsa fikirlerini alalım istiyorum. Daha önce karbonat ve sirkeli suda bekletmiştim biraz açılmışlardı ama herhangi bir şey sirke ile kaynatıldığı zaman mükemmel sonuç veriyor olmazsa öyle deneyeceğim. Bardakları çatlatmam inşallah:KK1:

8. 10 Nisan 2012
  9. EsmGzl

EsmGzl Hayata Gülümse :) Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten herşeye önce iyi ertesi sene kötü diyorlar.
    Herkes başka birşey uyduyor.
    İyi yıkanıp durulandığı sürece çamaşır suyunun b zararıolacağını sanmıyorum.

10. 10 Nisan 2012
  11. chess

chess Erguvan Pro Üye

Beğenildi:
    4.809
    Beğendikleri:
    4.283
    Ödül Puanları:
    113
    domestoslu suda beklet, sonra yıka elinde, sarartı falan kalmaz, güzel duruladıktan sonra nolcak, bişey olmaz

Son düzenleme: 10 Nisan 2012
  12. 11 Nisan 2012
  13. TatLiGaci

TatLiGaci Heidi ve kankileri Üye

Beğenildi:
    41
    Beğendikleri:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    bardak ve fincanları domestosla yıkıyorum,
    çatal kaşıkları da bazen domestoslu suda bekletirim bazen de tek tek ciflerim..:KK6::KK6:

14. 11 Nisan 2012
  15. Yes_Im

Yes_Im Kaktüs ツ Üye

Beğenildi:
    4
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Biz bulaşık makinesinde calgonit finish tablet kullanıyoruz hiç sararma falan olmuyo. Aynı reklamlarda ki gibi pasparlak çıkartıyorum makineden. Çok memnunum. Önceden başka bi tablet kullanıyoduk boğuk boğuktu camlar sanki temizlenmemiş gibi. Bulaşık makinesinin kapağına biraz domestos döküyodum bazen anca öyle temiz oluyolardı. Bulaşık makinesinden çıktığında domestos kokusu kesinlikle olmuyo ama görüntüde fark oluyo. Zaten makine kaç derecede yıkıyo onu arıtmaması mümkün değil. Epey uzun zamanlar finish tablet kullanıyorum çokta memnunum başka hiçbişey koymayada gerek kalmadan bardaklar parlıyo bulaşıklar pırıl pırıl çıkıyo tavsiye ederim:KK34: Ayrıca çok sararan bardaklarınızı bi leğene su yapın içinede domestos koyun bekletin öyle lekeli yerler kalmışsa süngerle ovalayın çıkar sonrada bulaşık makineniz varsa bulaşık makinesine atın güzelce paklansınlar makineniz yoksada güzelce durulayın bi kaç kere sudan geçirin bardaklarınızı. Koku kalmaması içinde sonrasında tekrar bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz. Güzelce duruladığınızda hiç bi zararı olmaz içiniz rahat olsun.

16. 11 Nisan 2012
  17. Beyhatun

Beğenildi:
    42
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    48
    Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için. Ben de yıllarca çamaşır suyunu kullandım hem makinede hem de elde yıkamada. Ama pek çok uzman çamaşır suyunun ne kadar sağlıksız ve tehlikeli olduğunu söylüyor. Hele de küçük çocuklu ailelerin daha çok dikkat etmesi lazım deniyor buna. Ben çamaşır ve bulaşık makinesi için, elde yıkamalar için doğal temizlik ürünleri kullanmaya başladım artık ve çok memnunum. Sararmalar için de doğal ve pratik olan çözüm önerileri istiyorum.
    Çamaşır suyunun bardakları, kaşık- çatalları çok güzel parlattığı bir gerçek ama bir kimyasal olduğunu da unutmamamız lazım. Amerika' da ameliyathaneler bile sadece boraksla ( doğal bir temizlik ürünü) temizlenirmiş, çamaşır suyu yok yani. Çamaşır suyu mutfağımızda ağzı kapalı iken durduğu zaman bile havaya zehirli gazlarını yayarmış.
    Arkadaşlar yazdıklarım ilgi alanınıza girer mi girmez mi bilmem ama hepimiz sağlığımızı özellikle de varsa küçük çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Büyüklerimizin hayatlarında kimyasallar yoktu sağlıkları yerindeydi bizler kimyasallarla yatar kalkar olduk ve hastalıktan da göz açamıyoruz maalesef. Babaannemin yanında daha lise çağlarındayken üşüyorum demiştim eylül ayındayken gülmüştü bana, daha gençsin bu yaşta üşümek olur mu diye. Bir kaç ay önce 95 yaşında vefat etti babaannem. Yaşadığı sürece turp gibiydi valla. Eskiler hep öyle değil miydi? Ama gittikçe insanımızın ömür süresi aşağılara iniyor. Doğal beslenmek diyoruz ya hep, bir o kadarda doğal yaşamamız önemli.:nazar:

porcelaine bunu beğendi.
  18. 11 Nisan 2012
  19. DreamLover

DreamLover Yeni Üye Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hatres arrkadaşın yazdıklarına aynen katılıyorum
    bende eskiden çamaşır sıuyu kullanırdım ama artık evimden içeri giremez, çamaşırın suyunun zararlarının bu kadar fazla olduğunu bilseydik zaten hiç kullanmazdık
    çocuklarımıza, kendimize ve ülkemize karşı sorumlu olmalıyız diye düşünüyorum
    yaklaşık 1yıldır ersağ organik ürünleri kulllanıyorum, bulaşık matikten de çok memnunum, tertemiz ve parlak çıkıyo bulaşıklarım
    1 çay kaşığını kimyasaldan arıtmak için 18 lt su gerektiğini biliyormuydunuz kızlar, mümkün değil kimyasallarla arıtamayız yıkadıklarımızı
    heleki kimysalla yıkadığımız bir tabağa sıcak çorbayı koyduğumuz anda tabakta kalan kimyasallarıda vücudumuza almış oluyoruzŞ:KK43:

organik ürünler kullanmasanız bile parlatıcı kullanmaayın bulaşık makinenizde
    çünkü parlatıcı makine bulaşıkları duruladıktan sonra bulaşıklar parlasın diye en son kuruma aşamasında püskürtülüyo makine tarafından, bu yüzden direk parlatıcıdaki zehirli kimyasalları alıyoruz :KK43:

porcelaine bunu beğendi.