Şarjla çalışan motosikletler yola çıkıyor / 17 nisan

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 17 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  17 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.654
  Beğenildi:
  8.428
  Ödül Puanları:
  113
  Türkiye pazarına geçtiğimiz yıl temmuz ayında giren elektrikli motosikletlerin trafiğe çıkabilmesi için çalışmalar sürüyor.

  Ürünü Türkiye'ye getiren Biselect Firması Genel Müdürü Yusuf Kenan Çalık, ürünle ilgili mevzuat eksiklikleri bulunduğunu, bunların aşılması için hem Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile hem de Emniyet Genel Müdürlüğü ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Çalık, yakıt istemeyen ve son derece çevreci olan bu ürünün Türkiye için uygun olduğunu belirterek, "Ürünü ilk biz Türkiye'ye getirdik. En kısa sürede gerekli mevzuatları yerine getirip ürünümüzün karayollarında ve trafikte de kullanılmasını sağlayacağız." dedi. Elektrikle şarj edilerek kullanılan ürünlerin 'bisiklet' olarak ithal edildiği; ancak Türkiye'ye ithalat sürecinde motosiklet konumunda kabul edilerek kendilerinden yüzde 22 ÖTV, yüzde 18 KDV ve yüzde 6 Gümrük Vergisi alındığını hatırlatan Çalık, "Sanayi Bakanlığı, 250 watt ve 250 kilometreye kadar hız yapan ürünleri 'Tip Onay Belgesi'nden muaf tutuyor. Biz, vatandaşlarımızın bu ürünleri karayollarında kullanmasını istiyoruz. Bu amaçla 500, bin, bin 500 ve 2 bin watt gücündeki elektrikli ürünleri de Türkiye piyasasına sunmayı hedefliyoruz." diye konuştu. Çalık, küresel ısınma sorununun had safhaya ulaştığı bugünlerde elektrikle şarj edilen ürünün hem ekonomik olması hem de çevreci olmasının büyük önem taşıdığına işaret eetti.
   
 2. 19 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 3. sedakanmaz

  sedakanmaz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  74
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bende var bir tane akülü bisiklet.şehir içinde harika gerçekten diğerlerine göre ufak ve çok daka pratik. yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve çok memnunum. benim gibi tatil beldesinde yaşayanlar için çok ideal bir araç. işin en güzel kısmı. ehliyet ruhsat ve plaka gibi dertlerinin olmaması motoru olmadığı için bisiklet muamelesi görüyor yetkililer tarafından bu yüzden kimse durdurupta senin ehliyetin yok kullanamazsın diyemiyor. küçük yerde yaşayanlar ve günde 20- 25 kilometre yol yapan tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum.
   
 4. 19 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 5. dhilek

  dhilek shizen & senritsu Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.783
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  bu yaz bizede geldi yurtdışından. 25-30 km hız yapıyor. kornasından tut aynaları falan küçük bi motorsiklet. akşamdan şarja takıyoruz, valla yazlık yerde hakikaten kolaylık. .....
   
 6. 20 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 7. penbeli

  penbeli Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  226
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  fakattt benimde bir arkadaşımda var bu şarjlı motorlardan.ilk birkaç ay sonra sorun çıktı şuan çalışmıyor.serviside sorununu çözemedi..yinede alırken düşünmek gerek derim..