Sarsılmanın bebeklere verdiği zarar

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve netertua tarafından 13 Şubat 2010 başlatılmıştır.

13 Şubat 2010
    Konu Sahibi : netertua
  1. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Bebekleri sarsmayın

Bebeğiniz hiç durmadan ağlar ve hiç bir şeyle sakinleşmez. Ister altını değiştirin, karnını doyurun. gezdirin, şarkı söyleyin, isterseniz sallayın.

Anne ve babalar böyle durumlarda bebeklerinin ağlamaması için artık ne yapacaklaonı şaşırır. Anne veya babalar ağlayan bebeği sarsarak susturmaya çalıştıklarına sık sık rastlanır. Bebeği koltuk altlarındao tutup, ileri geri hırpalarlar.

Bebeğin bu şekilde sarsılması ona dayak kadar zarar verir. Çünkü bebeğin bedenine göre ağır olan kafasının bu şekilde hızla ileri - geri sallanması, onun nazik omurga kemiğini yerinden oynamasına ve beyininde birtakım yaralanmaların oluşmasına sebep olur, Kan damarları çatlayabilir ve biriken kan diğer damarlara pompalanır. Böylece beyinin bazı bölgelerinde ufak zedelenmeler ve yaralar oluşur. Bunun olumsuz sonuçları, gelişim bozukluğundan zeka bozukluğuna kadar uzanır.
    Hatta bu durumun ölümle bile sonuçlandığı görülmüştür. Onun için ne kadar öfkelenseniz de bebeğinizi hiçbir zaman sarsmayın.
    --alıntıdır--

2. 13 Şubat 2010
  3. netertua

netertua Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    ilgimi çekti,önemli bir yazıydı onun için sizlerle paylaşmak istedim.

4. 13 Şubat 2010
  5. Nelya

Nelya NiLoVski Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    ilginc gercekten

6. 14 Şubat 2010
  7. glupglup

glupglup Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Çok önemli bir konuya değinmişsin canım. Bence her anne ve baba adayı bunu bilmeli. Benim bebeğimde çok ama çok ağlayan bir bebekti. Gazlıydı ve ilk 4 ay boyunca sürekli ağladı. Ama ne ben ne eşim asla bebeğimizi susturmak için şiddet kullanmadık. Tam tersi en kolay nasıl susar diye her yolu deniyorduk. Eve almadığımız beşik türü kalmadı. Kızım ancak battaniyede sallanınca susuyordu. Onuda eşim görümcem kayınvalidem ve ben sırayla sallıyorduk düşünebiliyormusunuz. Küçüçük bir şey bizi sabahlara kadar ayakta tutuyordu. Ama asla dayak yada sarsma olmadı olamazda. Kızım 3 yaşına gircek ve halen çok ağlar. Alışkanlık yapmış galiba kaydirigubbakcemile3