Şaşılık ve kaymalar

Konusu 'Oftalmoloji - Göz Hastalıkları' forumundadır ve Elif tarafından 9 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

9 Ağustos 2006
    Konu Sahibi : Elif
  1. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.191
    Ödül Puanları:
    438
    Kaç çeşit Şaşılık vardır ?

Bir kaç çeşit sınıflama mevcut olmasına karşın, burada kısaca en sık görülenlerden bahsedilecektir.

- Küçük Yaşta Kaymalar :

Nedenleri :

Zor Doğum,

Zor hamilelik dönemi veya Hamilelikte geçirilen ağır hastalıklar

Annenin hamilelik sırasında bazı ilaçları kullanması

Anne-baba'nın Akraba olması ( Kan Bağı çook uzaktan bile olsa!! )

Küçük yaşta geçirilen ağır ve ateşli hastalıklar

Küçük yaşta geçirilen havaleler

Şiddetli Düşme

Görme bozukluğu olanlar

Ailede gözü kayan veya göz bozukluğu olanlar

Çeşitleri :

- Tek Gözde devamlı Kayma :
    En sık rastlanan türdür. Genelde içe kayma şeklindedir ve kaymaya sıklıkla Hipermetropi veya Hipermetropik Astigmatizma eşlik eder.
    Bazen de dışa kayma şeklindedir ve buna da genellikle Miyopi / Miyopik astigmatizma eşlik eder.

- İki Gözde Kayma: Bu çeşit kaymalarda anne-baba daha üzgündürler; halbuki iki gözün kayması daha kolay tedavi edilir.
    - İki Gözde Arada Kayma
    - Tek Gözde Arada Kayma
    Bu son iki tür genelde daha kolay tedavi edilirler.

Tedavi : Nedene yöneliktir; ama burada en sık rastladığımız Tek Gözde Devamlı Kayma' nın tedavisi üzerinde duracağız.

En önemlisi çocuğun Göz Doktoruna erken götürülmesidir: çünkü 1 yaşında 2 ayda düzeltilebilecek kayma, 4 yaşında 2 senede, 7 yaşında 3 senede, 10 yaşında 4 senede belki düzelebilir !!!

Önce varsa görme kusuru düzeltilmeli ve gerekli gözlükler verilmelidir.

Sonra gerekirse kapama yapılmalıdır.

Eğer kapama yapılamazsa, göz bebeğini büyütücü ilaçlarla kapama etkisi sağlanmalıdır.

Gerekirse özel aletlerle pleoptik tedavi uygulanmalıdır.

Yeterli olmayan durumlarda cerrahi müdahale yapılmalıdır Ama şu nokta asla unutulmamalıdır:

Ameliyat ile estetik yönden kayma düzeltilir, fakat göz tembelliği ne yazık ki düzeltilemez !!!

İleri Yaşlarda Göz Kaymaları:

Genelde trafik kazası, darbe gibi travmalardan sonra veya Diyabet, Beyin veya Göz tümörleri gibi nedenlerden oluşurlar ve tedavileri nedene yöneliktir.

2. 16 Kasım 2009
  3. my_daisy

my_daisy Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ıyi gunler ben dogustan ıkı gozumde kayma var astıgmatla ve hıpermetrop (uzagı gorememe)beraber yenı tanımını ogrendım sanırım goz tembellıgıde var yanı tek gozumle bakıyorum tv goz doktorun tanımı buydu(benım anladıgım) ıkı kere amelıyat oldum bırı 9 dıgerı 14 yasımda ve azda olsa kayma bellı gozluk takmam gerekıyor tek gozumu kullanmamın dısında pek sıkayetım yok ama ben gozlukten kurtulamak ıstıyorum Sorum su:
    1: lazer amelıyatı olmam mumkun mu en azından tek gozumu kullanmak ıstemıyorum eskıden lazer amelıyatının kayma problemlerınde yapılamadını duymustum tıpta ılerleme oldumu acep
    2:gecen tv da goz tembelıgıyle ve sasılıkta yenı bır tedavı seklı cıktını soyledı adı nerovizyon (soylenısı bu yazılısını bılmıyorum) bu tedavı seklı hakkında bılgınız var mı ınternetde bılgıye ulasamadım eger gozluklerımden kurtulma ımkanım varsa son bır kez daha amelıyat olmak ıstıyorum sıfırlanmasada gorme duzeyımın daha ıyı olmasını ıstıyorum yanlıs hatırlamıyorsam bır gozum 1.5 dıgerı 2.5 bılgısı olan arkadasların cevaplarını beklıyorum saygılarımla....

4. 16 Kasım 2009
  5. sermest

sermest hoşgeldin nazlı kelebeğim Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    küçükken ani düşme sonucu tek gözümde dışa kayma başlamış
    bunun neticesinde uzun yıllar gözlük ve göz egzersizleriyle tedavi oldum
    en sonunda gözlükten sıkıldım pes ettim çıkardım attım camları
    eskiye oranla epey düzeldi kayma
    ara sıra bir şey üzerine uzun süreli odaklanmalarda
    ya da aşağıya dogru bakarken kayma oluyor
    başka tedavi şekillerinin çıkmış olması da çok sevindirici
    benim gibi gözlüğe mahkum olmaz en azından yeni nesil bebeler
    bir çocuk gözüyle camekanların ardından hayata bakmak hiç güzel değildi çünkü
    herkse acil şifalar..

6. 19 Nisan 2010
  7. Mihriban

Mihriban Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    benim kızımın gözündede düşme sonucu kayma oldu.göz ameliyatı geçirdi.ameliyattan sonra daha iyi oldu ama birkaç ay sonra yine kayma fazlalaştı.:çok üzgünüm:
    şimdi sol gözünde arada içe kayma oluyor.dr gözlük verdi gözlükle düzeleceğini söyledi
    aynı zamanda göz tembelleşmesin diye günde 3 saat kapamada yapıyoruz.kızım daha çok küçük olmasına rağmen allahtan gözlük ve kapatma konusunda çok yormuyor bizi
    başka ne yapabiliriz bilmiyorum ama inşallah en kısa zamanda gözü tam olarak düzelir.:Saruboceq:
    bu konuda tecrübe sahibi olanlarında fikirlerini yazmalarını istiyorum

8. 2 Haziran 2010
  9. serrameva

serrameva Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benimde iki gözümde doğuştan kayma var çok üzülüyorum 21 yaşındayım ama tedavisi yok ne yazıkki:KK43::KK43:

10. 23 Eylül 2010
  11. guzelgun

guzelgun Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    benm arkadaşımın kızında göz tembelliği vardı ve astimat hipermtrop bi tne bişi dah vardı da unttum 2 yaşında ameliyat oldu göz kapamsı yapıyolar ama gözlük kullnıyo annesinin dediği şey şu bu gözlüğü asla çıkaramıazmış ve arrık çocuk rahatsız olmaya başaldı bu sene okula gidiyo okulda dalga gçyolarmış birde darbe almamısı lazımış ama bu kaymadan kurtulma şansı lmadığını söylüyo bu kız artık 5 yaşında bıtı bir 10 sene sonra ne olur kim bilir ama doğştan kayam değil darbe sonucu 17 yaşında artık gözlük kulnmak istmz ama artık mecbur allah yarım etsin

Aleyna8 bunu beğendi.
  12. 13 Ekim 2010
  13. NilSuM1

NilSuM1 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    merhabalar benim kızım 4 yaşında 2 yıl önce gözünde kayma olduğunu farkettim nişantaşı alman göz hastanesine götürdüm.fakat kızım son aşamada muayene olmadı.sadece gözünde bozukluk olmadığını kayma için 3-4 yaşlarında tekrar göz muayenesine götürmemi söylediler.geçen cuma dğnya göz hastanesine götürdüğümde kızımın sağ ağırlıklı iki gözündede kayma olduğunu gözlük ve günde bir saat kapatma tedavisi başlattılar.ve benim moralimi bozan ise kızımın göz kaymasının ameliyata daha yakın olduğunu söylemeleri. 4 gündür kapatma yapıyorum gözlüğü sürekli, kullanıyoruz ben düzelme olduğunu görebiliyorum bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa lütfen mesajlarını bekliyorum.teşekkürler....a.s.:nazar:

14. 14 Ekim 2010
  15. Elif

Elif Onur Üyesi Pro Üye

Beğenildi:
    5.191
    Ödül Puanları:
    438

Bene de vardı kayma.Bir süre gözlük,sonra egzersiz vs. ama ameliyatla %100 düzeldi yarım saati bulmayan basit bir ameliyatı var.Moralinizi bozmayın.Kızınız küçükmüş ama büyüklerde lokal anestezi ile yapılıyo:)seyrede seyrede.

Son düzenleme: 14 Ekim 2010
  16. 15 Ekim 2010
  17. guzelgun

guzelgun Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41

doğuştan kaymamı peki o arkdşn kzı ameliyt oldu ama doğruyu söylym % 100 düzelmedi ama artık kayma yok deblcek kadr az eskiden gözlerini tuttmıyrdu artık kaydığında hissdiyor çocuk anne gözüm kayıyor dimi diyor ama alışıyo sizin ypcğnz şe o kayma olsa bile onu gözü ile barışık yetştrmek arkdşmın kızının ismi su onla dalga gçyrlar a gözü kayıyor diye suyun verdiği cevap bn sizin gibi tekbir notktadan bakmıyorum hayata o da bnm ayrıcalığım diyo :) kendisi ile çok barışık ama kesinlikle ameliyt olsun ameliyattan sonra çok düzeldi gözleri

18. 17 Ekim 2010
  19. Mihriban

Mihriban Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    196
    benim kızımda ameliyat oldu faydası olmadı diyemem eskisine göre daha iyi ama yinede arada kayma oluyor:gitme:
    dr gözlük ve kapatma tedavisi uyguluyor.zamanla düzelir diyor ama bilmiyorum
    inşallah düzelir diye umut ediyorum:Saruboceq: