SATILIK EV ve bilgi edinme

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve BABY WORLD tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

25 Kasım 2008
    Konu Sahibi : BABY WORLD
  1. BABY WORLD

BABY WORLD Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    MERHABA sorunumuz şuki annem vefa t edeli 1 yıl dolmadı babam annem i kaybedişimziden 3 ay kadar sonra evlendi.babam eşini isteği üzerine kendi evinden kirya çıktılar şimdi babam evi satmaya çalışıyor ev kendinin üzerine bu durumda ne
    y apabilirim.Ben bu evlendiği şahsın bu durumu planlayarak ve evi sattrırmak düşüncesi ile taşındırttığına ve sonraısnda babamdan boşanacağına eminim bu durumda babamın eşinin geçmişini ne şekilde öğrenebilirim.babamdan önc geçridiği evlilik v.s gibi teşekür ediyorum.

2. 25 Kasım 2008
  3. darkblue

darkblue Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    babanız kaç yasında bilmiyorum ama 65 yaş sonrası için devlet hastaneleri veya tıp fakültelerinden sağlık raporu istiyorlar ayrıca haklısınız evladı olarak sonradan gelen bir kadın evi sattırarak paraya ortak olmak istiyor yada konuyu babanızla konuşmanız

4. 25 Kasım 2008
  5. daylight

daylight Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    bunlara hiç gerek kalmadan yapacagınız işlemi söyluyorum eve AİLE EVİ şerhi koydurmak babanızın haberi olmasına bile gerek yok muhtardan alacagınız evrakla 7yıl ve üzeri aynı ikametgahta bulundugunuza dair tapu dairesinden konulacak şerhle tüm kardeşlerin imzası olmadan o ev satılamaz bu medeni kanunun kadını korumak için koydugu hükümdür

6. 25 Kasım 2008
  7. daylight

daylight Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    bayanı araştırmak içinde nüfustan harbi iş bitirecek bir ahbap lazım birkaç tuşta bu sonuç alınır bu işlemi memurun yapması kesinlikle yasak ;ama böyle magduriyet durumlarında hanı yazıktır rahmetli annenın emegidir dunkü kadın mı yesin diye yardımcı olunabilir seni tanısam işmi çözerdim keşke suan mumkun olsaydı

8. 25 Kasım 2008
  9. BABY WORLD

BABY WORLD Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ilginizeç okteşekkür ederim bunalrı dikkate alacağım inş tanıdık buluruz.

Son düzenleme: 29 Kasım 2008
  10. 27 Kasım 2008
  11. rosenoire

rosenoire Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    37
    Ödül Puanları:
    148
    "ALINTIDIR "Türk medeni kanununda aile konutu şerhini vermek , sadece EŞLERE ait bir yetkidir .Hem mülkiyet sahibi olan eş , hem de malik olmayan eş aile konutu şerhi verdirebilir .Eşlerin dışında çocukların böyle bir işlem yapması mümkün değildir .Eşlerden malik olmayan eş aile konutu şerhi verse , bile malik olmayan eşin sadece alacak hakkı doğar .Ayrıca medeni kanun malik olmayan eşe, sadece alacak hakkı tanımıştır.Yani davalı eş, evin yarısını mülkiyet anlamında talep edemez."""ALINTIDIR""
    Yukarıdaki alıntıdan anlaşılacağı gibi sizin şerh verdirme gibi bir yetkiniz olamaz.Medeni kanun aile konutu şerhi verme yetkisini sadece eşlere tanımıştır.Kaldı ki ev babanıza ait bir ev. Benim tavsiyem miras hukuku veya aile hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukatla görüşmeniz.Ancak saklı pay denen bir miras hakkınız vardır ki kanun tarafından zaten korunmaktadır. Sevgilerimle....

Son düzenleme: 27 Kasım 2008
  12. 27 Kasım 2008
  13. BABY WORLD

BABY WORLD Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgi için .