Satranç - Özet - Stefan Zweig

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve seaBahAR tarafından 2 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  2 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Yönetici Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.720
  Beğenildi:
  2.986
  Beğendikleri:
  1.653
  Ödül Puanları:
  113

  Satranç / Stefan Zweig

  New York’tan Buenos’e giden bir yolcu gemisinde yolcular arasında bulunan bir milyoner , dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic’e , ücret karşılığı bir parti satranç oynamayı önerir. İlk partiyi beklendiği gibi rahatlıkla şampiyon kazanır. Yine kaybedilmekte olan rövanş partisinin ortasında, oyuna Dr. B. adında bir başka yolcu daha katılır ve bir beraberlik kurtarır. Bunun üzerine yolcular tarafından Czentovic ile Dr. B. arasında bir müsabaka organize edilir.

  Müsabaka başlamadan Dr. B. kitapta hikayeyi anlatana satrancı nasıl öğrendiğini bildirir. Gestapo tarafından bir otel odasında günde 24 saat hücre hapsine kapatılmışken, bir sorgulama sonrası subayların birinin cebindeki satranç kitabını çalmayı başarmıştır. Satranç tahtası ve taşları yoktur, ancak, önce ekmek içinden yaptığı satranç taşlarıyla sonra da tümüyle belleğinde oynayarak kurumsal bir satranç ustası olup çikar.
  Satranç hücrede sıkıntıdan çıldırmak üzere olan Dr. B'nin hayatını kurtarmıştır. Ancak zamanla ölü nokta dediği kitaptaki bütün oyunları ezbere öğrendikten sonra, kitabı çalmadan önce hücredeki sıkıntıdan yıprandığı konumuna tekrar düşer. Bunun üzerine kafasında yeni partiler icat eder ve sinir krizi geçirene dek kendi kendine karşı oynamaya başlar.

  Sonunda hapisten salıverilmiştir. Gemide satranç şampiyonuna karşı ilk müsabakayı kazanır. Dr. B. bütün şampiyonların partilerini ezbere bildiğinden Czentovic'in oynayacağı oyunları önceden hesaplıyordur. İkinci müsabaka sırasında Czentovic, karşısındakinin zamanla huzursuzlaştığını fark edince özenle yavaş oynamaya başlar ve Dr.B. yine kriz geçirince parti yarıda kalır.

  Kitaptaki Karakterler:

  Dr.B. : Viyanalı bir avukatın oğludur. Hitler’in Viyana’yı işgali sırasında elinde bulunan gizli evraklar nedeniyle tutuklanır ve uzunca bir süre sorgulanır. Bu sorgusu sırasında kaldığı odada yalnızlıktan canı sıkılan Dr.B. bir gün sorgusunu beklerken bir asker parkasından çaldığı satranç oyunları kitabını hayıtını değiştirir.

  Mirko Czentovic: Düzgün konuşamayan ve anlama güçlüğü çeken ama satranca olan kabiliyeti nedeniyle saygıdeğer biri olmuş bir köylüdür.

  Mc Connor: Californiya’da petrol yatakları olan zengin bir iş adamıdır.


  -alıntı-

  Stefan Zweig biyografisi için tıklayınız.
   
 2. 18 Eylül 2014
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. eyluldogan

  eyluldogan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.620
  Beğenildi:
  308
  Beğendikleri:
  73
  Ödül Puanları:
  83
  Bir arkadaşımın tavsiyesiyle dün alıp, bir nefeste okudum. Öok güzel kitapmış. Yazarın diğer kitaplarını da kütüphanede buldum. Onları da mutlaka okucam.
   
 4. 27 Eylül 2014
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. merlininin

  merlininin Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  1.004
  Beğenildi:
  118
  Beğendikleri:
  75
  Ödül Puanları:
  63
  zevkli olmayacak kadar bilgi ve tecrübe ediniyosun kitaptan