Sebze püresini nasıl hazırlayayım

Konusu 'Bebeklerimiz için Ek Besin Öneri ve Tarifleriniz' forumundadır ve Esrs tarafından 12 Ekim 2010 başlatılmıştır.

12 Ekim 2010
    Konu Sahibi : Esrs
  1. Esrs

Esrs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    patates havuç ve kapaktan olan sebze püresini nasıl hazırlamalıyım doktorumuz içine 1 tatlı kaşığı pirinç ve irmik koy dedi bana bir tarif verebilirmisiniz birde ben düdüklü tencerede buharla pişirmek istiyorum sonrasında pirinci ve irmiği nasıl eklemeliyim kafam karıştı

birde doktorumuz yaptıktan sonra cam kapta 3 gün saklayabileceğimi söyledi sonra onu nasıl ısıtmalıyım benmari usulu mü?

Son düzenleme: 12 Ekim 2010
  2. 12 Ekim 2010
  3. Gulguzeli33

Gulguzeli33 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    bebeğin kaç aylık bilmiyorum ama birincisi 3günlük yemeği verme,mümkün olduğu kadar taze taze azar azar yap ver,ikinci gün veriliyor ama o bile çok içime sinmiyor hele 3 günlük yemeği ben bile yemem
    püreye gelince,buharda pişirmeyi bilmiyorum bildiğim normal tarifi yazayım,orta boy bir havuç,yarım kabak ve yarımdan az patatesi bir tencereye koy,üzerine irmik veya pirinç ekle,üstüne çıkacak kadar içme suyu ekle haşla.ilk seferlerde pirinç irmik katma bence birkaç gün sonra koyarsın.iyice haşlanınca blendırdan geçir.ilk seferlerde blendırdan geçir,sonraları tel süzgeç veya çatalla ezersin.bak eğer kabız oluyorsa 1çay kaşığı zeytinyağı ekle.hatta olmuyorsa da ekle.
    ilk seferden bayıla bayıla yemesini bekleme,sabırlı ol zamanla alışır,ayrıca kaşıkla yemiyorsa parmağının ucuyla ver

4. 12 Ekim 2010
  5. Gulguzeli33

Gulguzeli33 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    illa buharda pişmiş sebze vericem diyorsan sebzeyi bildiğin gibi buharda pişir,bir cezveyle de pirinci haşlar içine ekleyip ezersin

6. 12 Ekim 2010
  7. Esrs

Esrs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Teşekkür ederim bilgilerin için bebeğim 5 aylık işe başlıycam o yüzden kendim yapmak istiyorum günaşırı yaparım bari

8. 12 Ekim 2010
  9. Nelya

Nelya NiLoVski Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    bu tarifi begendim kizim 5 ayini doldursun insallah deneyecegim.

10. 13 Ekim 2010
  11. sevilzgr

sevilzgr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de oğluma hiç 3 gün bekletilmiş çorba vermedim genelde günlük yapmaya çalışırım ama en fazla 2 gün bekletilmeli bence.Önce yarımşar ölçüden yapabilirsin yalnız irmik koyacaksan sebzeler piştikten sonra ekle 5 dk da öyle pişir irmiği;ama dikkat et irmik dibine tuttabiliyo sürekli karıştırmalısın.İlk haftalar alışması baya zor oluyor ama zamanla alışıyorlar tatlara.Sabılı olmak gerekiyor sadece.