Sebze yemeyi redden çocuğa ne yapmalı?

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve scapula tarafından 24 Ekim 2008 başlatılmıştır.

  24 Ekim 2008
  Konu Sahibi : scapula
 1. scapula

  scapula 2 yavrulu anne Üye

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.359
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Sebze yemeyi redden çocuğa ne yapmalı?
  Uzmanlar çocukların obez ve fazla kilolu olmasını önlemenin yollarını anlattı.

  Pek çok uzman obez çocuklara yardım etmenin yollarını arıyor. Yaşları 2 ve 19 arasından değişen çocuk ve gençlerin yaklaşık yüzde 32'si (23 milyon) ya fazla kilolu ya da obez. Bu durum onları 2.tip diyabet riski, yüksek kolesterol, uyku apnesi (uykuda solunumun durması) ve diğer pek çok sağlık sorunu ile karşı karşıya getiriyor.

  Geçen hafta sonu yapılan yıllık "Obezite Topluluğu" toplantısında konuşan araştırmacılar çocukların daha önce hiç tatmadıkları sebzelere çoğu zaman burun kıvırdığını söyledi. Buna çare olarak, beslenme uzmanları çocuklara yeterli sıklıkta (mesela 10 kere) alışık olmadıkları yemekler sunulursa, bu yemekleri sevmeye başlayacaklarını ileri sürdüler. Fakat Yale Üniversitesi'nde yaşları 3 ile 5 arasında değişen 43 çocuk üzerinde yapılan araştırma bu iddianın her zaman doğru olmadığını ispatladı.

  Bu 43 çocuğa altı haftalık bir süreç içerisinde 10 kere alışık olmadıkları, karnabahar, biber gibi yemekler verildi. Araştırma sonuçlarına göre çocukların %96'sı bazı sebzeleri denedi ve yiyip yememelerinin, güne, modlarına ve yemeğin sunulma sayısından bağımsız diğer faktörlere bağlı olduğu gözlemlendi. Anaokulu çağındakilerin kendilerine has tercihleri olduğu ve yeme alışkanlıklarının önceden kestirilemez olduğu ortaya çıktı.

  Kendisi de üç çocuk sahibi olan, Yale Üniversitesi'nden Marlene Schwartz ebeveynlere çocuklarına değişik sebzeler sunmaya devam etmelerini tavsiye ediyor. Yapılan diğer bir araştırma ise, çocuklarını obeziteden korumak için farklı bir pratik tavsiye öneriyor. Bu çalışmaya göre çocuklar peynirli makarna gibi gıdalar büyük porsiyonlar halinde sunulduğunda daha çok yeme eğilimi gösteriyor. Dolayısıyla da anne-babalara, lezzetli ama yüksek kalorili yiyecekler sunarken, daha ufak porsiyonları tercih etmeleri tavsiyesinde bulunuluyor.
  zaman